View Single Post
Staro 07.09.2019., 09:50   #1315
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,006
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Koji su uopće filteri dobri za dezinfekciju vode?
A koji za dezinfekciju + kamenac?
Pretpostavljam da su to oni koji se montiraju na slavinu...
Za efikasno filtiranje vode potrebno je znati što treba isfiltirati. U tom smislu bez analize lokalno dostupne vode teško se može dalje.

Klasični multi-stage sistem (kao npr. ovaj https://www.youtube.com/watch?v=WCC4TOYYGF8 ) je koncipiran tako da se na početak lanca stavi jedan jeftini grubi (i eventualno jedan finiji) jeftini filter koji bi trebali skuplje filtere u lancu zaštititi od recimo hrđe, krupnijih nečistoća u vodi i šta ja znam.

Dalje u lancu se stavljaju grafitni filteri i keramički, koji se odlikuju ogromnom radnom površinom i pružaju velik otpor protoku vode. Ali sve to uklanja čestice do određene veličine. U to spadaju organske i neorganiske čestica te mikroorganizmi.

Kod nas (mislim općenito u HR) ne znam koliko su te stavke generalno problem, ako je voda klorirana, a kod nas je, mikroorganizmi ne igraju neku ulogu. Makar ne živi Koliko je meni primjetno, hrđe u vodi nema, bude nešto pjeska, sitnijih kamenčića i sl.

Što se tiče kemikalija, teških metala i kamenca, tu je priča skroz drugačija. Filter potrebni za njihovo uklanjanje djeluju na način da love (neželjene) ione te zauzvrat otpuštaju nešto drugo. Recimo, filter za mekšanje vode veže ione (u pravilu su to kalcij i magnezij) tako što ih vežu za kristale soli pa će filtirana mekša voda biti u nekoj mjeri (toliko koliko je tvrda) slanija od ulazne vode.

Alternativa svemu ovome je reverzna osmoza (praktično dobivanje destilirane vode) s "filterima" za remineralizaciju. Ovakvi sistemi s kojima sam se ja sreo nisu baš bili dobri, da ne kažem da su bili katastrofa. Iako pretpostavljam da investicija tu igra veliku ulogu.

Što se tiče kamenca u bubrezima, rekao bih da tu veliku ulogu igra susceptibilnost organizma. Ali sve u svemu, bez da znaš kakvu vodu piješ ne možeš znati niti što s njom treba uraditi. Gdje se kod nas može pouzdano spektrografski analizarati uzorak vode pojma nemam.
mkey je offline   Reply With Quote