31.08.2019., 11:24
|
#561
|
Premium
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,177
|
Trebam pomoć.
Sestra nemože otključat mobitel Xiaomi Redmi Note 7 PRO star 4 mjeseca.
Imala je otključavanje na uzorak i na prst.
Sad joj mobitel nudi samo otključavanje na uzorak, na koji ekran djelomično reagira.
Mobitel i ekran su u mint stanju.
Senzor ispod ekrana počeo se blesirat.
Mobitel je naručen iz Engleske.
Dal za njega vrjedi Europsko jamsto i dal mogu kod nas ostvariti pravo na besplatan servis ili ga moram platiti ili pak slat natrag u Englesku ?
Citiraj:
Za robu odgovara trgovac, a ne proizvođač, pa je trgovina u kojoj je roba kupljena prva adresa na koju se treba obratiti u slučaju kvara.
Drugo, treba razlikovati komercijalno jamstvo od klasične garancije. Ovo drugo propisano je na razini EU i podrazumijeva da trgovac za ispravnost prodane robe garantira minimalno dvije godine, dok komercijalno jamstvo, koje često dolazi uz mnoštvo artikala, predstavlja samo dodatnu garanciju i ni u kojem slučaju ne može poništiti ono što je propisano na razini cijele Unije.
Dakle, nije važno jesi li uređaj kupio u Irskoj ili Sloveniji, a živiš u Hrvatskoj, ako on ne radi, a nije prošlo više od dvije godine otkako si ga kupio - imaš pravo na popravak, zamjenu ili povrat novca i moraš biti malo glupav da to ne iskoristiš.Pritom kod ispunjavanja prava iz jamstva za robu kupljenu u inozemstvu vrijede ista pravila kao i za onu kupljenu u zemlji u kojoj potrošač živi.
Ako se kvar na robi dogodio unutar šest mjeseci od kupovine, računa se kao da je greška postojala u vrijeme kupovine te trgovac “po defaultu“ mora napraviti popravak ili zamjenu robe o vlastitom trošku, a ako to nije u mogućnosti, onda potrošaču mora vratiti novac.
Trošak dostave robe u trgovinu također će morati pokriti trgovac, pa u ovom slučaju za potrošača ne bi trebalo biti nikakvih dodatnih troškova.
Priča se ipak malo komplicira u slučajevima u kojima je greška na robi nastala nakon perioda od šest mjeseci od kupovine.
Tada trgovac od potrošača može tražiti dokaz da je greška doista postojala u vrijeme kupovine, što znači da prije odluke o zamjeni ili popravku artikla može tražiti da mu ga kupac prvo dostavi na pregled.
U tom slučaju, trgovac može od potrošača zahtijevati da sam plati trošak dostave robe do trgovine, no taj će mu novac biti dužan refundirati ako se po pregledu robe ustanovi da je greška na njoj doista postojala u vrijeme kupovine.
Pokaže li se ipak da je za kvar na neki način kriv potrošač, tada nema ni povrata novca za poštarinu, a ni zamjene ili popravka artikla, pa je u slučaju neke greške na robi važno biti siguran - da je nisi sam prouzročio.
|
Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 31.08.2019. u 12:01.
|
|
|