View Single Post
Staro 11.08.2019., 00:22   #1606
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Did58 Pregled postova
Svaka čast. Sad sam siguran da moj bivši direktor nije bio u pravu kad je grinta kako je žutilo zbog pušenja, e da je tako onda su ovi Trekkievi smeđi došli s tretmana iz neke turske Nargiloteke ili iz Gavrilović pogona za dimljenje.

Imam 2 komada iz tih vremena, a zanimljivo kako kućišta, CD i Floppy imaju različite nijanse žute. Očito je druga vrsta plastike/proizvođača svake komponente.
Apsolutno, svaki proizvođač je priča za sebe. Pa čak i generacija ... opće je poznata stvar da su nekada radili kvalitetnije nego zadnjih 10-15ak godina. Stoga je vrlo vjerojatno da su kroz godine mijenjali i proizvodnju plastike. Kao što se jasno može vidjeti sa slika, imam nekoliko mašina koje su i dalje potpuno bijele, bez ikakvih znakova žutila. S druge strane, imam druge koji su tamno žuti i izgledaju odvratno. Svaki model je priča za sebe. Katkad postoje i "hibridi", kao recimo ova Cherry tipkovnica ovdje ... očito je da tipke i okvir nisu rađeni od iste plastike, ili barem istom tehnikom:


Slikao sam je odmah nakon pranja u perilici posuđa (naravno, sva elektronika je bila uklonjena) stoga žutilo nije nikako povezano sa dimom ili prljavim rukama.

Citiraj:
Autor Did58 Pregled postova
E da, boja za plastične brodove se ne bi ljuštila i dugo bi izdržala obzirom na ne/izloženost vremenskim utjecajima.
Ponavljam, bilo bi zanimljivo to vidjeti... Živim u stanu sa zatvorenim balkonom, stoga nisam u mogućnosti izvoditi takve radove, ali za nekoga sa kućom i dvorištem ne bi trebalo predstavljati problem

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 11.08.2019. u 00:30.
  Reply With Quote