View Single Post
Staro 18.06.2019., 18:01   #6313
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kako kome, kupioo tu na forumu i3 8100 za 650 kn, igrao se na njemu godinu dana i prodao ga opet za 650 kn, nisam želio biti pohlepan jer je u međuvremenu novi poskupio. Intel drži cijenu i tko voli mijenjti za polovno dobije dobru lovu koju uloži u novu platformu. Koliko je na cijeni izgubio konkurentni u gamingu Ryzen 1600X/2600X i kolikoi se može dobiti za polovni...Sve ima svoje...
Čekaj - jesi ti imao G4560 do nedavno? Onda si za i3 8100 morao mjenjati platformu, quad je postao kuratz, pa si prešao na i5 9600f... Danas-sutra ćeš i njega morati mjenjati jer u dosta igara 6c6t već pokazuje zasićenje i dropove... Proper uprgrade ti je i7 ili i9 (koji baš i nisu za tvoju ploču) - a i bit će preskupi pa ih vjerojatno nećeš uzeti, nego opet mjenjati platformu itd. To ti je to što je kolega napisao - konstantno mjenjanje, dead end

To je i najveća čar ove Zen priče - dugotrajan socket i proper upgrade path. Kad prođe 5+ godina netko sa random B350 i sl. će si moći mjenjati procesore na osjetno jače za cijenu koja će tada vjerojatno biti kiki-riki. Koji ispušten fps na R5 1600 naspram i5 8400 nije vrijedan toga, jer na kraju krajeva skoro nitko neće ni uparivati takve procesore sa high-end gpu, pa ispadne da pričamo o samo nekom hipotetskom scenariju...

Slična priča je bila i sa starim socketima. Npr. 2006 godine sam uzeo athlona 3500+ na tek novom socketu AM2 i tada novim ddr2 (postojali su slični cpu za stari socket). Ploča mi je nakon garantnog roka krepala pa sam uzeo AM2+/AM3 ploču (a AM2 cpu je išao na AM2+ socket). Zatim dual core, pa quad za istu tu ploču s godinama itd... Da mi je kojim slučajem krepala ta ploča, uzeo bih samo AM3+ mbo (desetljeće poslije, još nove u prodaji), kupio ddr3 rame i ubacio postojeći quad... Pa sam onda kasnije mogao i napraviti veliki upgrade na FX 83xx - sve sa minimalnim ulaganjima kroz cca sada bi bilo 13 godina. Da sam tada napravio tu promjenu ploče prije godinu-dvije-tri bi vjerojatno uzeo i FX 83xx umjesto phenoma II, te bih vjerojatno bi još do sada bio na njemu (vjerojatno bi do sad negdje upgradeao na ryzena). Čovječe koji je to life-span isprepleten sa raznim kompatibilnostima preko jednog desetljeća. Tako nešto se vjerojatno nikad više neće ponoviti.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 18.06.2019. u 18:16.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote