Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 12.01.2019., 14:52   #9763
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Može neko pojašnjenje o kakvom se burn-inu radi? Možda sam neupućen no prvi put ćujem taj termin u hifi vodama.
Odnose se na dva termina:
1. Burn-in kabela, tj. kabelima treba neko vrijeme da se usviraju te nakon nekog vremena zvuči bolje
2. Burn-in drivera u samoj kutiji, tj. zvučnici zvuče bolje nakon što se "razrade" zbog materijala same membrane

Svojevremeno sam na ovom threadu čitao iskustva kako oboje "bitno" poboljšava zvuk.

I dan-danas mi nije jasno kako se fizikalne komponente bakrene žice mogu promijeniti tako da pustiš frekvencijski spektar kroz njih (i to naravno nabolje).

Dok drugi dio s usviravanjem zvučnika ima nekog smisla iz teorijske perspektive, u praksi je razlika zapravo minimalna, i vjerojatno nemoguća detektirati uhom.

Ako netko ima izvore na:
1. Mjerenja prije i poslije usviravanja žica ili zvučnika
2. Izjave bilo kojeg od proizvođača zvučnika da je burn-in dokazani fenomen (a da ne dolazi od marketinških timova).

U više studija je dokazano da najveće razlike dolaze u "mozgu" bile one objektivne ili neobjektivne (npr. kada znaš što slušaš pa ti to utječe na percepciju zvuka).

Malo offtopic, ali ovdje je link na istraživanje gdje profesionalni violinisti nisu uspjeli identificirati Stradivariousovu violinu od novijih violina.
https://www.npr.org/sections/decepti...pick-the-strad

Meni je zanimljivo da čim makneš osjet vida iz doživljaja zvuka da je puno teže razlikovati stvari
messiah je offline   Reply With Quote