View Single Post
Staro 10.08.2018., 16:49   #10671
caplja
Registered User
 
caplja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Iskreno u 5000kn nemaš budžet za takav rang cpu-a jer bi trebalo dati prioritet što jačoj gpu...
Ako zanemarimo GPU zasad jer mislim da ona nije na listi prioriteta trenutno, znaci onda samo CPU, MBO, kuciste, napajanje i RAM-i?
Moze cak i slabiji CPU ako ce zadovoljiti sve potrebe.


Citiraj:
Autor mradovan Pregled postova
Ryzen je fantastična mašina, ali tu svakako ima više zezanja nego s Intelom. Kao što si već primjetio, RAM mora biti kvalitetniji - i nije dosta da "utor paše", nego je bolje da bude na listi kompatibilne memorije za tu matičnu. Đavo je u detaljima... ako kupiš npr. 2600 na B350 ili X370 ploči, kupi u dućanu gdje ti mogu nadograditi BIOS prije nego ti pošalju, jer ćeš inače trčati okolo tražeći nekoga tko ima Ryzena prve generacije da ti ga posudi da nadogradiš BIOS. Po meni, isplati se dati malo više za "X", jer dobiješ bolji hladnjak (Spire umjesto Stealth, čini mi se - provjeri). Bez "X" se može overclockati, ali brzo zakuha do nekih 70-80 stupnjeva. Onda problemi sa driverima... SATA AMD chipseta mi isto malo šteka, nisam baš zadovoljan performansom diskova. Jako često mi CPU ide na 100% kad kopiram fajlove (kao u stara vremena bez DMA)... a i HD i SSD su mi malo sporiji nego na drugom kompu s Intelom.
Ukratko, i5 možda malo više košta i možda je dead-end što se tiče chipseta, ali barem možeš kupiti jeftiniji RAM i opet će raditi - i vjerojatno nećeš morati izgubiti toliko vremena štimajući sve i svašta.
Da citao sam da im je RAM "mana" jer prilicno udari po dzepu. Dosad je Intel uvijek vladao kod mene, ali nekako me vuku ovi Ryzeni jer mi se cini da se dobije vise za manje para. Koji Intel bi bio najbolji za moje potrebe? Ja sam nekako razmisljao o i5 8400, ali nekako mislim da je to mozda i overkill za moje potrebe?

Zadnje izmijenjeno od: caplja. 10.08.2018. u 16:54.
caplja je offline   Reply With Quote