View Single Post
Staro 15.02.2018., 21:19   #298
lovretta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 108
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Imam problem sa grijanjem u stanu, 55m2, bojler je Vaillant turbotec plus vuw soe 202/3-5 (20 kw) i u stanu je lotrica u kupaoni, radijator u hodniku, spavacoj sobi kuhinji i dnevnom boravku.

Radijator u dnevnom boravku je najveci i najslabije grije (Radson 1500x600 21S, cca 1900w) iako nije zadnji u nizu. Kad sam dosao u stan, uopce nije grijao, skinuo termo ventil (u nadi da je on zastekao), ventil radi normalno podmazao iglu, no ista stvar.
Skuzio sam da je zatvoren na prigusnici (H ventil) i tu sam ga skroz otvorio (polaz/povrat) no međutim taj radijator i dalje najslabije grije, kada upalim grijanje, nakon 10 min svi radijatori su na tipa 60°C, on je na 40°C (mjereno prvi vrhu radijatora IC termometrom). Nakon sat-dva grijanja to se malo ujednači, ali taj radijator je i dalje najhladniji od svih u stanu i to sto mu treba min sat vremena da počne normalno grijat. Ostali nakon 10 min griju kako treba.

Probao ga odzračit na gornjem ventilu, nema zraka, samo voda ide. Probao zatvorit sve ostale radijatore, samo njega full otvorit, znači sva topla voda bi trebala ici u nejga, ali ista stvar, dugo mu treba da se ugrije i kad je ugrijan, opet je hladniji od ostalih radijatora u stanu.

Nekom logikom, očito je da zagrijana voda sa polaza smanjenim protokom ulazi u njega, za razliku od ostalih radijatora i on jednostavno slabije grije. U čemu bi mogao biti problem? H-ventil? Sam radijator? (stan je star 10 god i sve u njemu je iz 2008.)

Najveci problem je u tome sto je dnevni boravak najveci prostor u stanu i u njemu se najvise boravi, a on je na sjevernoj strani i kad na to dodamo taj najveci radijator koji polovično grije, dobijemo to da bez obzira koliko grijao, u dnevnom je uvijek par stupnjeva hladnije, ako su ostali radijatori na termo glavama postavljeni na 3 od 5, a on na 5/5 znači skroz otvoren.

Taj problematičan radijator treba izmjestit za nekih 50 cm ulijevo na istom zidu, pa sam razmisljao da kad se to bude radilo odmah kupim novi radijator vece snage, ( tipa 1400x600 22, cca 3000w) tako da se dnevni bolje zagrije.

Nekako računam da i ovaj radijtor normalno grije, vec bi bilo bolje, a kad bi se postojeći zamjenio sa 50% jačim, da bi to onda grijalo kako treba.

Unaprijed puno hvala i LP

Imao sličnu situaciju kod sebe nakon adaptacije stana - većina radijatora je bila skinuta, nakon završetka adaptacije vraćeno sve natrag + postavljen novi dodatni. Radijator u blagavaoni mi je isto ko i kod tebe, trebalo mu jako dugo da se zagrije. Nekoliko dana mi je trebalo za izbalansirat to - podešavanjem prigušnica na ostalim radijatorima, u principu ih zatvaraš, redom po udaljenosti radijatora od bojlera.
Kod mene ovaj nije bio ni najudaljeniji ni najbliži, sad zašto je trebalo puno kemijat za "dobit" ga, ne znam.
Vrijedi ti pokušat. Možeš si i zapisat koliko si koji prigušnicu zatvorio/otvorio u slučaju da primjetiš neki drugi poremećaj.
lovretta je offline   Reply With Quote