Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 13.11.2017., 14:15   #8841
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 565
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova




Zašto obavezno? Pa cilj mi je imati stereo sustav i ubaciti woofer za bass. Što će mi centralni ako ne planiram slagati 5.1?
Samo pitam, jer nekako razmišljam da mi nema smisla centralni ako imam lijevi i desni kanal bez dodatna dva iza leđa.



Evo, fakat nisam u proizvođačima pa sam ovo pronašao pa molim komentar na tu kombinaciju.
DALI ZENSOR 7
DALI SUB E-12F



To je što se zvučnika tiče, a što se pojačala/receivera tiče, tu stvarno nemam pojima kaj bi.
Bio sam u Nove Boje i pokazao mi čovijek tamo neki receiver od Yamahe za cca 5000kn koji ima WiFi i BT i svakojake điđemiđe koje, siguran sam, nikada neću koristiti, ali eto, ne znam pa pitam.

P.S. na kablove stvarno ne patim i da pače, ne ćelim lupati lovu negdje gdje ne treba

E to je ono što sam u mogućnosti kod njih i poslušati (imao sam prilike poslušati OPTICON 6, uparen sa DALI SUB K-14 f u onoj njihovoj sobi za kučno kino i naravno neko pojačalo koje nisam upamtio osim da je od Yamahe i to u toj prostoriji, koja je otprilike duplo duža od moje i plafon je na nekih 3,5m visine, zvuči super. Rekao mi je gospon tamo da se slobodno najavim kada hoću, par dana ranije da mi slože par zvučnika i da to onda poslušam tamo i usporedim kaj mi paše.

Spominjem njih jer mogu dobiti neki mali popust tamo pa bi se dalo složiti nekaj i za manje od 15k kn.

Ali daleko od toga da ako ima nekaj povoljnije, bolje, pametnije da to neću ni pogledati, dapače. Samo dajte, ako znate, kontretne primjere jer ne znam kaj da tražim i gledam!

Evo ovo sam po oglasnicima vidio kaj mi se čini zanimljivo ali su dosta stari zvučnici
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jmla...-oglas-1393092
Kaže, stanje ko novo, a 8g stari.
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/foca...oglas-23803733
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/q-ac...oglas-23723793
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/magn...-oglas-6492150

Ajde molim lijepo, ako imate volje da mi sugerirate i pomognete.
Hvala na dosadašnjim savjetima oko kablova

Centralni zvučnik je vrlo važan u kućnom kinu zato jer reproducira dijalog (govor) u filmovima.
Kako se razgovor protagonista događa u 99 % filmova, a efekti (stražnji) ovisno o filmskom žanru odnosno izričaju redatelja, tako je taj centar po važnosti odmah iza prednjih (front) zvučnika.
Druga je stvar praktične naravi, odnosno koliko ćeš često koristiti taj novi sistem za slušanje glazbe, a koliko za filmove ili televiziju.

Ako glazbu slušaš samo usput, a želiš svoj novac uložiti u maksimalni doživljaj pri gledanju filmova, onda bi vjerojatno trebao kupiti namjenski 5.1 ili više sustav.
Ali ako ćeš većinom slušati glazbu a filmove gledati s vremena na vrijeme, onda ti niti jedan osim prednjeg para zvučnika nije potreban, a maksimalna sredstva ćeš uložiti u njih, kvalitetno stereo pojačalo i izvor zvuka - ovisi imaš li kolekciju CDova, LPova ili nekompresiranih/kvaliteno kodiranih datoteka s glazbom.

U tom smislu se ne trebaš zamarati sa posebnim subom čak i ako slušaš bass-ovitu glazbu.
Kvalitetan sub će te koštat trećinu tvog budžeta, a sa tim novcima pretočenim u bolje stereo zvučnike, pojačalo ili izvor, dobit ćeš više nego da kupuješ slabije zvučnike i sub.
Osim toga, sub nije baš trivijalno niti podesiti, odnosno možeš ga lako dobit da buba, al to nije to.

Ako ćeš ići na stereo, moj ti je prijedlog da odrediš točno kolko novaca imaš, pa ćemo ti dati konkretne savjete u omjeru otprilike:
40-50% na zvučnike
25-30% pojačalo
ostalo izvor zvuka - ako nemaš kolekciju nosača zvuka onda DAC i namjensko računalo sa glazbenim OSom - može biti neki stari laptop ili Raspeberry PI

Ovi prvi JM Lab koje si linkao su precijenjeni, to je bila osnovna serija Focala koji se tada zvao JM (Jacques Mahul) Labs.
Inače vjerojatno solidni zvučnici, možda malo preveliki za tvoju sobu.
Druge dvije opcije su bolje, a Magnata ja baš ne bih gledao.

U tom rangu koji si linkao imaš dva modela Audio Physic Yara zvučnika, to je vrhunska njemačka firma čiji početni modeli - a to su te Yare - kvalitetom spadaju gdje većina poznatijih brandova završava svoje linije, ili barem u njihov gornji srednji razred.
Mislim da bi i manji za tvoju sobu bio čisto dobar, a vjerujem da bi bio dobar i kakav veći bookshelf.

EDIT: da, i taj Dali Zensor nije uopće loš zvučnik, ako želiš novo kupit. Ima i jeftiniji Spector model, isto samostojeći, mislim da i taj trebao biti prilično dobar.

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 13.11.2017. u 14:25.
jean luc je offline   Reply With Quote