View Single Post
Staro 31.01.2017., 19:58   #30
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,961
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Da se razumijemo, ne branim banke, ali ako si dobio veću kamatnu stopu zato što si oročio novac, a želiš ga podić ranije, onda ti po meni nije ništa oteto. Zamisli da nije novac u igri, nego npr. auto. Uzmeš auto u rent-a-car-u i platiš za tjedan dana. I sad te zovu peti dan, e nama treba auto odmah, vratit ćemo ti lovu za sutra i prekosutra. A di si ti s autom?
Nemoze sea ma bas sve prebaciti u "car analogy" pa tako ni ovaj primjer nije dobar.

Recimo ubavis na stednju 1000 kn po kamati od 2% (premda to cini mi se vise nitko od vecih banaka ne nudi ali ajmo karikirati) i nakon godinu dana trebas dobiti 1020 kn ali tebi iz nekog razloga trebaju novci nakon 3 mjeseca i penali za prijevremeno razrocenje su XY% ili nek je samo fixna suma od par 30 kn za "obradu ili prijevremno zatvaranje". Kamatu nisi dobio jer nisi izdrzo ugovoreni rok (ne racunaju na izdrzane dane ako nije ispostovan prvotni rok , bar en u uvom slucajevima gdje sam ja geldao/pitao) i oni ti vrate 990 kn nazad i to je to tj. imas manje nego si imao .

Ja sam svojevremeno platio "penale" za prijevremeno ZATVARANJE kredita a zatvarao sam ga samo 3 mjeseca unaprijed (od ukupnih 8 godina) i sva kamata je vec bila placena i svejedno je bilo prijevremeno zatvarnaje od 300 kn "naknade". Naravno, ne zovu oni to penali/kazna nego imaju lijepo upakirano ime/naziv za tu "uslugu" .

Sto hocu reci je da treba dobro procitati detlja ugovora jer oni to rade u svoju korist a ne u korist stedise/klijenta i na sve su "mislili" pa zato i ugovor za stednju ima 5-10 stranica sitno pisano sa fontom 6 px .

Ali suma sumarum i dalje neznamo koju sumu OP misli orocit da mu predlozimo ko ima najbolju kamatu pa nek sam vidi sta mu je najbolje.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote