View Single Post
Staro 18.11.2016., 17:06   #990
Hazl113
Registered User
 
Hazl113's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Ušteda u zamjeni običnih žarulja sa LED žaruljama

Eto to je jedna krajnost koja je jasno poželjna ako se nešto renovira i kupuju novi uređaji. Pošto je subjekt ove teme usporedba žarulja i njihovim prednostima i manama na tome sam bazirao kompletnu raspravu. Činjenica i dalje postoji da su LED te šparne žarulje isplative samo tamo gdje rade u prosjeku min. 90 minuta dnevno. Svjetska politika zapada je navoditi ljude da kupuju pošto poto te dvije vrste šparnih žarulja kako bi treću strpati u ropotarnicu povijesti. Da je po meni, štedna žarulja bi bila zabranjena barem već dvije godine, od kada postoje kvalitetne LED žarulje sa kvalitetnim svjetlom po već pristupačnim cijenama. LED će se sve više usavršavati, jer ovo nije kraj. Da li će se te buduće, još efikasnije i štedljivije žarulja zvati i dalje LED, vidjet ćemo. No tehnologija ide naprijed, što ne znači da se ljudima, možda bolje reći kupcima uskraćuje pravo na izbor tipa žarulja.
Cijena LED žarulja će još više padati, ali ne više drastično, a štedne kada se isplati njihova proizvodnja povući sa tržišta. Klasične žarulje će totalno nestati, po meni neopravdano, a prije toga će im se dići cijena tako da će na koncu LED biti jeftiniji od njih. O kvaliteti i trajnosti neću pisat, ali ono što se pokazalo točnim da su starije generacije klasičnih i štednih ustvari kvalitetnije nego ove danas. Zato smatram da će se to dogoditi i sa LED žaruljama koje su kao takve koje poznajemo po meni skoro dosegle vrh. Jasno da to govorim za kvalitetne LED-ice. Na kraju danas ostaje na pojedincu odluka što će upotrijebiti. Danas su LED-ice (kvalitetne) dostojna zamjena klasičnim žaruljama po kvaliteti svjetla i njegovom svjetlosnom spektru. Skuplja je u prosjeku 10-20 puta od klasičnih koje danas nemaju kvalitetu kao prije 5 i više godina. Štedne CFL neću ni spominjat, jer imaju više loših, nego dobrih osobina. Oni koji ih imaju neka im rade dok traju, a poslije prijeći na drugi vrstu. Da li se vratit na klasičnu ili LED ostaje na njima.
Hazl113 je offline   Reply With Quote