View Single Post
Staro 23.10.2014., 22:03   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,487
Homemade USB DAC s amp-om

***napomena prije čitanja, ovo nema blage veze s HI-FI-JOM i svi koji to očekuju ne moraju dalje čitat ***



http://imageshack.com/a/img673/8158/m8We5y.jpg


Iz dosade sam naručio s ibeja maleno usb pojačalce da vidim ča je to, za 1 dolar me živo zanimalo kako to može zvučat. za još jedan dolar sam bio naručio i usb zvučnu jer na laptopu nemam 2 konektora za zvuk, nego samo onaj miksirani, a morao sam nekamo spojit headset s mikrofonom. na kraju se ispostavilo da zvučna ne radi. a kasnije se ispostavilo da su kinezi serijski štampali pločicu s hrivim layoutom i da zvučna zapravo radi, ali je u kratkom spoju.


pojačalce jednom upogonjeno radi da je to milina, nakon nekoliko sati rokanja muzike na full volume pojačalo je hladno. tim više ča sam koristio punjač od moba koji daje 500mA, a zvuk koji je izlazio van je bio neočekivano glasan za tih 2.5W koliko tih 500mA teoretski može dati.

pa eto, dohvatio sam staru drvenu kutiju nemam pojma od čega je bila, uzeo bušilicu, lemilicu, i krenuo. sve konektore i prekidače sam od prije imao po doma. malo guglanja da vidim koje otpornike stavit i cca koje trimere, i sad je to ovako kako izgleda na slikama.

http://imageshack.com/a/img661/5217/4aGGxg.jpg

http://imageshack.com/a/img673/248/psHnW1.jpg


amp je full osjetljiv, i spajanje na onboard zvučnu (realtek HD) je rezultiralo gromoglasnim krčanjem, cvičanjem, škripanjem i ostalim zvukovima. zato sam i dodao "DAC" unutra (koja je razlika između usb zvučne i dac-a? dac je u kutiji. hahahah)

trimere sam dodao čisto zato da ono sitno šuma ča ga je bacala usb zvučna stišam, a i da mogu windowse poglasnit na više od 1% . otpornici su ovdje da mogu slušalice spojit na izlaz za zvučnike bez da ih skurim.

http://imageshack.com/a/img901/3946/BG8wAi.jpg

sad su po pitanju glasnoće manje više usklađeni, kad slušam na zvučnike i prebacim na slušalice, ne moram stišavat/poglašnjavat. unutra je blagi kaos jer sam imao samo 2 metra tog nekakvog kabela pri ruci, pa su sve žice zelene i plave, a usb je od nekakvog adaptera koji je riknuo pa sam si kabel ostavio.

kako zvuči? dovoljno dobro za moje osnovne potrebe slušanja muzike i interneta. bolje nego realtek u svakom slučaju. a sad mogu koristit moje pasivne bookshelfe na tome, koji su miljama ispred kupovnih igračkica ala lodžitek.


Jedino razmišljam da dodam neki mikrofon na to, jer usb zvučna ima mic konektor, a sad sam i dalje ovisan o nekakvom eksternom mikrofonu kad koristim skype.

http://imageshack.com/a/img743/2198/mkT2Bg.jpg

ps neznam smanjit slike da bude samo thumbnail pa sam pustio samo prvu, ostale su na linkovima
jp_rv je offline   Reply With Quote