View Single Post
Staro 26.08.2005., 04:10   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
CoolerMaster Hyper 6

Iza ovog naziva se krije cooler koji se postavlja na sockete 754, 939 i 478. Nije neko bogatstvo izbora ali… Pakiranje u kojem dolazi je zaista lijepo. Prozirna kutijica sa ručkom za prenošenje, kartonska kutija kroz koju se vide cooler i priloženi 80mm ventilator (prozirni) i sve to lijepo složeno unutar kutije. Ali su zato upute za postavljanje ispod svake kritike. Dolaze na više jezika, ali su slike za postavljanje tako male da nam je trebalo povećalo da vidimo što uopće hoće od nas. Jedva smo vidjeli što nam treba i odabrali materijal za postavljanje. Ono što smo odmah vidjeli je prekrasno ispolirana baza koja će oduševiti svakoga onoga koji nema baš vješte ruke i dovoljno volje da polira bazu. Jednostavno je to nepotrebna radnja. Sam ventilator se spaja preko standardnog molexa i ima regulaciju brzine vrtnje a posebna žica se koristi za spajanje na ploču za čitanje brzine vrtnje. To je samo jedna (žuta) žica i nema minus pola. S tim bi neke ploče mogle imati problema kod čitanja. U stvari ne bi ni mogle pročitati brzinu vrtnje.

Postavljanje coolera je, unatoč nemogućim slikama, vrlo jednostavno i vjerojatno najbolje izvedeno na testu. Ne doima se kao pouzdano rješenje ali cooler se postavi na mjesto i tada se pripadajućim kukica pričvrsti za nosač coolera. Nakon postavljanja nema više mjesta brizi oko njega. Sjeda čvrsto i pouzdano. Pasta se sasvim lijepo razmaže ispod njega. Tada bi bilo najbolje postaviti ventilator sa pripadajućim vijcima, iako smo mi to ranije napravili i time si priskrbili sitne (vrlo sitne) problemčiće.


Slika 5 - CM Hyper 6 postavljen.

Prvi test je Prescoot 3.0@3.7 GHz i ventilator na 12V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 42°C
MBO: 26°C

Temperatura 2:
CPU: 60°C
MBO: 29°C

Temperatura 3:
CPU: 44°C
MBO: 27°C

Tada je pokušao hladiti Prescoot 3.0 na osnovnim vrijednostima ali sa naponom ventilatora od 7V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 45°C
MBO: 28°C

Temperatura 2:
CPU: 59°C
MBO: 27°C

Temperatura 3:
CPU: 45°C
MBO: 29°C

To su već vidljivo bolji rezultati od dosadašnje konkurencije. Što se njih tiče nemamo nikakvih zamjerki ali ventilator je katastrofalan. Buka koju on proizvodi na 7V je užasna a na 12V i nepodnošljiva. To nije klasičan zvuk lošeg ventilatora nego zvuk nekog pucketanja visoke frekvencije. Nisam siguran kako to opisati ali bi ga trebalo odmah zamijeniti. Još kada se kaže da je i strujanje zraka preslabo za toliku buku, mislim da će mnoge navesti na taj logičan potez. Za entuzijaste bi rekao neka ga priključe ali oni koji paze na buku svog računala preporučam da ga niti ne gledaju. Mogao bi naštetiti njihovim bubnjićima.

ThermalTake Sonic Tower

Stigao je još jedan od preporučenih modela coolera. Za testni tim potpuna nepoznanica i nestrpljivi smo bili da vidimo rezultate testiranja. Osobno sam sa skepsom gledao u 6 heatpipeova koji su stršali u zrak a na njima aluminijski listići nimalo nisu popravljali dojam. Hoće li stati u kućište? Lagani pogled i zaključak je bio; BEZ PROBLEMA. Toliko velik ipak nije.

Otvaranje standardne TT kutije nije baš ulijevalo povjerenje. Loša završna obrada, već toliko tipična za TT, ali zato dobre upute i jednostavno rješenje pitanja kako se na to postavlja ventilator.

Zato je postavljanje priča za sebe. Kada bi htio pojednostaviti to bi izgledalo kao dječja igra. Postaviš cooler na mjesto, postaviš središnji držač, postaviš kopče i sve to zategneš. Ali on jednostavno je sjeda u nosač coolera na ploči. Za tu namjenu treba ukloniti vrhove nosača koji mu smetaju. Jednostavan zadatak ali iritira to da moram modificirati ploču da bi njega mogao postaviti. Kada je cooler jednom sjeo na procesor, slijedi postavljanje središnjeg držača. Samo se postavi u odgovarajući utor na bazi i tu je njegova priča završena. Tada dolaze na red kopče koje treba postaviti sa jedne i druge strane nosača te zategnuti vijak koji se zateže uz pomoć priloženog imbus ključa. Za tu namjenu preporučujemo i drugi par spretnih ruku. Ako počnem zatezati, ispada iz ležišta, središnji držač se izmakne, ne mogu zategnuti i sl. Uglavnom prilično škakljiv posao.

Valja napomenuti kako cooler stane u kućište ali ovisno o položaju socketa može biti problema oko položaja ventilatora. Kod nas je on morao biti neposredno iznad grafičke kartice i puhati prema gore. Nisam time bio oduševljen. Northbridgeu nekim slučajem nije smetao što ne mogu isključiti za druge ploče. Glupi problem je bio u tome što nije imao odgovarajuće vijke za ventilator. Neki su priloženi prekratki i nikako nismo mogli pričvrstiti naš ventilator. Sreća je bila u tome što sam imao vijke koji su savršeno tome odgovarali i uspjeli smo to postaviti bez puno zavrzlama.

Za ventilator je bio određen gore spomenuti Enermax 120mm. Nije neko oličenje tišine ali ima regulaciju napona i fangrill. I svakako je vrlo moćna stvar za hlađenje zbog poslovično velikog protoka zraka.


Slika 6 - TT Sonic Tower napokon na svom mjestu.

Prvi test je Prescoot 3.0@3.7 GHz i ventilator na 12V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 38°C
MBO: 25°C

Temperatura 2:
CPU: 54°C
MBO: 27°C

Temperatura 3:
CPU: 39°C
MBO: 26°C

Tada je pokušao hladiti Prescoot 3.0 na osnovnim vrijednostima ali sa naponom ventilatora od 7V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 37°C
MBO: 25°C

Temperatura 2:
CPU: 55°C
MBO: 26°C

Temperatura 3:
CPU: 39°C
MBO: 26°C

I s ponosom i potpunom odgovornošću mogu izjaviti da je ThermalTake napokon napravio cooler dostojan tog naziva. Točno je da je na njemu bio postavljen prilično jak i bučan ventilator ali nekima nije niti to pomagalo da naprave bilo kakav dobar rezultat. Temperature koje smo dobili se mogu mjeriti s onima na vodenom hlađenju. Na procesoru koji se manje grije, vjerujem da ventilator ne bi bio niti potreban. Samo malo bolje provjetreno kućište. Za one koji se boje buke i temperature preporučam upotrebu Papst ventilatora. Svaka sekunda borbe sa ovim čudom prilikom postavljanje se isplatila.

ThermalTake Big Typhoon

Tako je napokon došao na red i Mr.Big. Zbog njega i provjere njegove snage je i pokrenut cijeli test. On, kao i prethodnik dolazi u standardnom TT pakiranju i sadrži pristojne upute za postavljanje. Završna obrada je kao i kod prethodnika osrednja.

Za postavljanje ovog coolera je potrebno vadit ploču iz kućišta, jedini puta na ovom testu, što nije nikakvo čudo obzirom na njegovu masu. Vrlo bi se lako moglo dogoditi da ploča popuca da nije tako izvedeno postavljanje. To sa sobom povlači i male komplikacije prilikom postavljanja. Da li to uzeti kao zamjerku, ostavljam vama. Osobno više volim standard. Osim velikog ventilatora (120mm), koji se nalazi na njemu, ništa ne bi trebalo smetati kod postavljanja. Ventilator bi čak mogao lijepo ohladiti i okolinu socketa koja se obično sastoji od tranzistora sklonih grijanju i memorijskih modula. Svakako da je tu i chipset koji zahtjeda nekakvo hlađenje. Ostatak postavljanja je napravljen prilično nespretno. To zadovoljstvo ostavljam na proučavanje budućim korisnicima. Ipak se nitko ne odriče dobrog coolera samo zbog malo teže ugradnje.


Slika 7 - TT Big Typhoon spreman da pomete konkurenciju.

Prvi test je Prescoot 3.0@3.7 GHz i ventilator na 12V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 43°C
MBO: 26°C

Temperatura 2:
CPU: 64°C
MBO: 32°C

Temperatura 3:
CPU: 44°C
MBO: 31°C

Tada je pokušao hladiti Prescoot 3.0 na osnovnim vrijednostima ali sa naponom ventilatora od 7V. Rezultati su:

Temperatura 1:
CPU: 44°C
MBO: 30°C

Temperatura 2:
CPU: 58°C
MBO: 30°C

Temperatura 3:
CPU: 45°C
MBO: 30°C

Nakon Sonic Towera svaki cooler izgleda loše. Ali ovi rezultati nisu bili loši. Zapamtimo da se temperatura prostorije u kojem smo radili testiranje ipak bila nešto viša. Jedan od najbitnijih razloga viših temperatura je njegov ventilator. Vrti se na 1300 o/min, nečujan je i zato ima prilično slabo strujanje zraka. Postavkom jačeg (i bučnijeg) ventilatora cijela bi se slika u potpunosti promijenila u korist Big Typhoona. Zbog samog položaja, cooler, osim samog procesora hladi i cijelu okolinu te nije više potrebno postavljati dodatne ventilatore. Nakon malo kompliciranijeg postavljanja cijela stvar dobro izgleda i dobro radi. Tako bi zaključio da je to sasvim solidno rješenje.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote