Tema: Automobili
View Single Post
Staro 22.08.2014., 12:05   #11546
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,200
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Nije mi jasno. Benzin koji ima više disipacije topline (manje je efikasan je l') manje je pod opterećenjem od dizela? Molio bi kemičare da razjasne.
Ne treba tu kemičara, krenuo sam ti detaljno objašnjavat, al mi se ne da nekom s takvim stavom išta razjašnjavat. Plati si 100injak sati prakse u dobrom autoservisu pa ćeš pohvatat malo konce o čemu se radi, tog nema baš na jubitou
Jednostavno je u praksi, kod dizela ganjanog ko vrag svoju mater, istopi se čelo klipa.
Takve stvari su se događale još u vrijeme prvih vw tdi-a sredinom 90ih ekipi koja ih je maksimalno 'gonila' na duže relacije, a kako ne bi sad kad je izvučena još kudikamo veća snaga motora, što prate upravo gore navedene stvari - veći tlakovi ubrizgavanja, ne jedna, nego dvije turbine, itd.
Ti ne kopčaš da je dizelski motor sam po svojoj konstrukciji daleko tromiji i slabiji nego benzinski istog obujma. Da bi dobio snagu motora koju razvijaju moderni dizeli, potrebna je sva sila tehnike, a to nosi visoke tlakove ubrizgavanja, ne jednu, nego i po dvije turbine, itd., što nosi takve, štetne, nuspojave ako se motor iskorištava do maksimuma.

Citiraj:
Autor ti.le Pregled postova
Sry, ali na osnovu ovoga izvuci da diesel nije za vece opterecenje na autocesti???

Kako si napisao nije uzeo ekvivalent u zapremini otto-motor nego motor 46% vece zapremine !!! Da bi bilo usporedivo, da, trebao je uzeti 3,0 turbo benzinca i vidjeti da li bi isti drzao isti rezim duze ili krace.

Iz ovoga mozes zakljuciti samo da tocno taj motor u tocno tom autu nije za taj rezim voznje.
To kakav si ti zaključak izvukao, ne mogu ti pomoć, ja samo gledam 20ak godina što se događa sa takvim dizelima koji su ubijani po autocesti.
Rekoh gore i Baji, pa pročitaj - ta problematika je krenula sa prvim tdi-ima od vw-a, kad je krenula manija dizanja snage dizelima. 97.e smo radili generalku prvom susjedu na nepunih godinu dana starom passatu tdi-u 110ks, zbog iste problematike - otopio se klip tj čelo klipa. Garanciju mu nisu priznali, nego je Zubak tražio 23.000DM za popravak.....
Prije koju godinu, frend je uzeo passata 2.0tdi-a, nakon godinu i sitno naganjanja po autoputu na posao i nazad (iz novske u udbinu), na 200kmh samo mu se ugasio auto. Izvukao je nekak živu glavu, srećom autoput je bio prazan jer se to dogodilo u 5h ujutro pa je mogao ukočiti i stati bez posljedica. No nakon šlepanja u servis i otvaranja motora (sva elektronika je bila ispravna i mehanički dio vizualno), i skidanja glave motora dolje - izgorila dva klipa.

Zašto gore spomenuti gospodin nije uzeo ekvivalent tj 3.0 benzinjaru, nije razlog ništa drugo nego što je mogao kupit za istu lovu jači model, sa više opreme u startu, te jednakog momenta kojeg je imao sa dizelom. Usporedivo ili ne, opet ponavljam, dizelski motor nije predviđen za konstantnu vožnju na vršnom opterećenju. To (istapanje čela klipa) se NE DOGAĐA kod benzinskih motora, vjerovali vi ili ne, meni tak svejedno
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote