View Single Post
Staro 27.02.2014., 13:10   #216
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 58
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
ovo za "slabljenje s vremenom" moram priznati da prvi put čujem
Navodno su većina uređaja dostupna za home use prenaponsku zaštitu rađena sa MOV (metal oxide varistor):

"MOVs have finite life expectancy and "degrade" when exposed to a few large transients, or many more smaller transients. As a MOV degrades, its triggering voltage falls lower and lower."
http://en.wikipedia.org/wiki/Surge_protector

Koliko sam shvatio slično se ponašaju i drugi tipovi zaštite. Ona preuzima energiju na svoj zaštitni element do granice zasićenja u Joulima, nakon čega se aktivira osigurač. Sad ako je udar prevelik ili prebrz za karakteristike uređaja, tada on može uopće ne reagirati na vrijeme odnosno izgoriti prije nego se osigurač aktivira. Zavisno od učestalosti i snazi prenapona odnosno veličine elemenata zaštite, oni kroz vrijeme brže ili sporije degradiraju! Slobodno me ispravite ako griješim.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne znam gdje si gledao te "preporuke", no moraš znati dvije stvari: udar groma ne zaustavlja - ništa, tj. nakon toga je svaki uređaj za smeće.
Na internetu sam gledao.
Ja sam shvatio da prenaponske zaštite služe za zaustavljanje prenapona od udara groma "negdje blizu", zbog čega nastaje voltage spike u distributivnoj mreži. Takav spike naravno nije niti blizu direktnog udara groma, ali je i najučestaliji i primarno se od njega ovdje i štiti. Također bih volio da i ako dođe do direktnog udara u instalaciju da onda izgori taj zaštitni element a ne i moja oprema zajedno sa njime. Ergo kvalitetnije.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
. Šuko modele sumnjam da netko ovdje prodaje jer je to u IT-u potpuno nestandardno
Ja recimo gledam npr. na Nabavi, i vidim da svi UPS-ovi i prenaponske uglavnom dolaze sa šuko utičnicama? Što je na kraju krajeva i logično s obzirom na regiju, odnosno kao da se od prenapona odnosno fluktuacije napona trebaju braniti samo IT uređaji..

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A prodaja takvih uređaja je mizerna, nisam već sigurno 10 - 15 godina vidio da netko kupuje stabilizatore.
To ti vjerujem jer vidim (googlanjem za uređajem) da je ponuda na tržištu mizerna. Zato ovako padobranski i pitam ovdje, možda netko nešto više zna ili ima nešto specifično za preporučiti, nešto možda više iz pro domene? Šta ja znam.
Šta kažeš na onog kineskog stabilizatora iz el.matisa od 2kW? 700kn i ima jednu (šuko) utičnicu.
migmo je offline   Reply With Quote