Tema: 4K monitori
View Single Post
Staro 19.01.2014., 14:18   #35
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
zwer, vidio sam 4k na oba OS-a. Neki dan smo igrali dota-e a pored mene 4k monitor.

OSX ima skaliranje, no na zalost ne kao na retina MBP. Moras rucno u terminalu podesiti. I onda je stvarno predobro. Barem izgleda, jer i dalje radi na pisljivih 30Hz.

Kod win8 (nisam imao prilike probati na win8.1) skaliranje je uzasno, ali zato uredno radi na 60Hz. Dakle dio koji oba OS-a moraju rijesiti. Kod Applea su u pitanju samo driveri, win8.1 navodno bi trebao popraviti pitanje skaliranja.

@Lewis
Nhf, no previse filozofiras. Za programiranje mozes koristiti bilo koji monitor. Znam jer ja tako radim, a probao sam sve i svasta. Provjeri samo koliko sam monitora ovdje unazad godinu dana prodao.

Za grafiku i nije bas tako. Kod mene su graficari uzeli 4k 24 da isprobaju. I cim su ga prikljucili vratili su ga. I nakon kalibracije boja nije im dao ono sto su zeljeli, a sve ostalo je jednostavno presitno za normalan rad. Pricam o 24 verziji naravno.

Ja osobno zelim sto vecu rezoluciju. Jer trnutacno imam najjaci model retina MBP, i posebice nakon nje kuzim pixele vise nego prije. A kako i sam vjerojatno znas, rMBP ima 2880x1800 na 15" ekranu.

Onaj gore monitor ti je polu-glossy. Naravno da neces skuziti na videu, googlaj malo, ili ako si iz Zagreba slobodno navrati do mene u firmu da uzivo provjeris razliku izmedju della i onog gore monitora. Ogromna je. Asus nema odsjaja, barem ne kao Apple monitori. No ima malo kad ga usporedjujemo sa Dellom. Ali zato nema onog (meni) odvratnog bleedinga uzrokovanog pretjeranim matt premazom.

Nadalje, u vise navrata sam napisao da to MENI smeta. I cak napomenuo da je to moj subjektivan dojam. Programer sam, meni iskreno ne treba nakakva kalibracija boja, niti me odsjaj pretjerano smeta. Volim imati malo zivlje boje, i volim da je bijela pozadina - bijela, a ne kao kod Della mutno zuckasta.

I jos jednom cu ponovit - to su moje osobne zelje i moji osobni prohtjevi. Volis matt? Odlicno, imas puno veci izbor za kupovinu od mene. Puno veci. No onda mi barem pusti moje puste zelje da se barem nadam ponekom dragulju koji nece imati pretjerani matt premaz preko sebe. Jer eto da jos jednom ponovim - MENI je odvratan. Meni!

P.S.
I naravno da navijam za sto vecu rezoluciju. Osobno cekam na 4K ekran sa 16:10 omjerom i onda odmah kupujem. Skaliram ga u OSX-u na 1900x1200, imam odlican monitor sa poprilicno visokim PPI-em za rad. No recimo i da nema matt premaz na sebi, da kupim ovog Della dobio bih 1920x1080 monitor nakon skaliranja. Tih 120px meni osobno igra veliku razliku
Mileni je offline   Reply With Quote