View Single Post
Staro 03.12.2013., 13:01   #1
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
Struja u kući

imam problema sa strujom u zadnje vrijeme (nešto kao pola godine, možda malo više).

i to se očituje na više načina.

(e da, u zgradi sam, imamo trofaznu, i ta trofazna je podijeljena nekako pa svaka faza napaja jedan dio stana, npr. dnevni boravak i spavaća nisu na istoj, itd). neznam koliko je to bitno. uzemljenje je rješeno nulovanjem.

i sad smješne situacije. paljenje (ili češće gašenje) nekog uređaja, ili rasvjete, mi resetira monitor (ugasi se pa se upali natrag). ali ne uvijek. npr gašenje nečega šta ima prigušnicu mi obavezno to napravi. s druge strane i gašenje malene lemilice od 15W mi napravi to isto. gašenje klime, frižidera, forna, špahera i takvih stvari ne napravi ništa. ponekad paljenje audio receivera to napravi.

komp mi je na ups-u, koji na to ne reagira. monitor sam probao spajat i na ups i na običnu utičnicu koja nije na istom osiguraču, uvijek isto.

i sad novootkrivana glupost - paljenje i gašenje ventilatora u termopeći (jer se grijem na ta peć) izaziva resetiranje svega spojenog na usb. svaki put kad upalim ili ugasim puhanje mi se usb receiveri od tastature i miša resetiraju i moram čekati 15tak sekundi da se ponovno spoje. isto se desi s webcamom. za printer i skener nisam siguran. dok monitor ovaj put ostane upaljen i ne desi se ništa s njim.

pitao sam staroga dali zna nešto o tome (jer je wannabe električar) i nema pojma. pitao je u firmi di imaju električara, i ni oni nemaju pojma.

ostatak eletronike tipa lcd tv, cd player, routeri itd nemaju ovakve probleme. očekivao sam da će ups riješiti te probleme, iako sam ga nabavio više zbog prekidanja struje po zimi i kod nevremena, i s time se usješno nosi i niti jednom mi se komp nije restartao od kad ga imam zbog tih sitnih prekida. ali monitor i periferija imaju i dalje probleme.

imali itko ideju zašto se to dešava. iako to me i nije briga, već kako da to riješim? mogu li uopće to nekako riješiti?
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote