View Single Post
Staro 14.09.2013., 22:34   #2374
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Cubot One review


Dakle, Cubot One mi je konacno stigao jucer ujutro. Prvo cu baciti pocetne dojmove pa cu slijedecih dana prosiriti review.
Mob nije za mene nego za suprugu a odlucio sam se bas za njega zato sto je imao hrvatski jezik "out-of-box", 4.7" HD ekran, quad core proc, lijep izgled i mogucnost koristenja HTC One maskica (sto na kraju nije moguce ali vise o tome kasnije).

Mob je narucen na Banggood 16.08. i poslan je dan ili dva kasnije. Evo ispod kompletan tracking:

Kao sto vidite, Slavko je uzeo svoje.

SPECIFIKACIJE:
  • Dimenzije: 137 x 69 x 9,3mm i 150g
  • Zaslon: 4.7” IPS screen, capacitive touch screen, 1280 x 720 pixels
  • CPU: MTK6589, Cortex A7 quad core, 1.2GHz; GPU: PowerVR SGX 544
  • RAM: 1 GB
  • Podatkovni prostor: 8GB + opcionalno microSD do 64GB
  • Kamera: 13 MP auto fokus, bljeskalica; prednja kamera 5 MP
  • Povezivost: Bluetooth 2.0; WiFi b/g/n
  • Baterija: 2 x Li-ion 2200 mAh
  • OS: Android 4.2.1

PAKIRANJE I SADRZAJ:

Bijela tvrda kvalitetna kutija, ravnih bridova, sa natpisom "CUBOT" na vrhu i "white silver" stickeru na boku koji oznacava boju uredjaja. Usput, to sto sam narucio crnu boju a dobio silver boju nije uopce bitno. Htio sam silver ali se trebalo cekati vise dana da se uredjaj isporuci iz shopa pa sam narucio crni posto je bio dostupan odmah. Ocito mali čajnizi mogu čitati i misli.


Osim moba u kutiji su jos dvije baterije od 2200 mAh, slusalice, USB kabel, euro punjac, oklop od tvrde plastike i dodatna folija za ekran. Na ekran je vec stavljena folija i to tako dobro da ju ni sam ne bih bolje stavio.



DIZAJN I ERGONOMIJA:

- Cubot One je izgledom identican HTC One-u. Vecina ih se slaze da je Cubot One najvjernija kopija HTC-a. Postoji par sitnica koje su drugacije i mozete ih primjetiti na slikama dolje. Racunao sam na to da ce se moci koristiti maskice od One-a (posto njih ima na tone za kupiti) ali, na zalost, to nije moguce. Naime, power dugme je na suprotnoj strani, volume tipke takodjer. Ocito Cubot nije bas identicna kopija HTC-a i na to nisam obratio paznju prilikom odabira.
- Power dugme je na "pravoj" strani (za mene vise nije posto sam se naviknuo na "pogresnu" stranu od HTC-a), viri vise vani nego HTC-ov, ima ok feel ali vise preferiram HTC-ov. Opet navika valjda.
- Uredjaj je izradjen od plastike (bez i trunke metala) ali jako dobro, bez ikakvog "zijevanja" plastike, skripanja i slicno. Poklopac se skida slicno kao kod Samsung Galaxy uredjaja i fino nalijeze na straznju stranu.
- Pritisak i sa prednje i sa straznje strane nece dovesti do "ripple" efekta na ekranu sto takodjer pokazuje da je izrada odlicna.
- Kapacitivne tipke su neravnomjerno osvijetljene (srednja svijetli OK, dvije sa strane slabije) i osvijetljenje tipki se vidi kroz USB port ispod. Moglo je i bolje.
- Vanjski zvucnik je OK za ovu klasu uredjaja (znaci, osrednji) ali ipak na najvisoj glasnoci, prilikom reprodukcije tonova sa malo vise basa, zna se cuti distorzija. Visoke i srednje tonove reproducira vrlo dobro.
- Kao i vecina kineza, ni ovaj uredjaj nema notification LEDicu na prednjoj strani. Da ja koristim uredjaj za to bi dobio minus k'o kuca, ovako je samo minus.


(na ovoj slici nisam do kraja zatvorio poklopac, bez brige )



Sto se tice ergonomije, ako ste drzali u ruci HTC One, drzali ste i Cubot One.
Iako nema premium feel kao HTC (metal je ipak metal) jako je ugodan za drzanje i koristenje jednom rukom nije problem, kao i kod HTC-a.


EKRAN

Ekran je uistinu ugodno iznenadjenje jer nisam ocekivao da isti bude tako dobar. Na maksimalnoj svjetlini nije puno losiji od HTC One-a, cak nisam mogao primjetiti razliku izmedju 720p i 1080p na ta dva moba.



WI-FI
Odlicno lovi dok je u ruci, na razini HTC-a. Kad ga se spusti na stol gubi nesto signala. Ono sto me je ugodno iznenadilo je da spajanje na access point radi brze nego HTC One (spajanje, dobivanje IP adrese, sve do "connected"). Isprobano na vise razlicitih AP-ova.

KAMERE
-Ovaj dio cu naknadno napisati posto se jos nisam pozabavio istima ali vec mi je zasmetalo sto je kamera sporija u odnosu na HTC One u smislu da postoji shutter lag, dakle kad se pritisne okidac slikanje nije trenutno. Uglavnom, o ovome vise nekom drugom prilikom.

SOFTWARE
Verzija OS-a koja se dobije na njemu je 4.2.1.
Zacudo, bloatware-a je bilo doslovno nula, cak nije bilo ni nekakvih kineskih aplikacija, sustav je dosao cist kao suza (najcisci sto sam dosad vidio). Slike dolje (napomena: Chrome, Adobe reader, Gmail i YouTube appove sam ja instalirao prije screenshota):


Broj medjuverzije je V0.3 (slika dolje). Danas sam skinuo firmware V0.4 i nisam vidio nekih velikih razlika, osim sto je ubacen (i po defaultu ukljucen) Go Launcher EX.


PERFORMANSE
Hm, ovdje imam jako cudnu situaciju.
Naime, brzina u aplikacijama (YouTube, Chrome, par igara tipa Temple Run) je odlicna ali sami osjecaj dok se "svajpa" po home screenovima i menijima OS-a je jako cudan.
Nema laga, nema stuttera ali kao da je FPS nizi nego bi trebao biti. Usporedio sam sa jednim S4 klonom sto sam ga uzeo sestri (njegova recenzija takodjer dolazi), koji takodjer ima isti proc i grafu ali 2 GB RAM-a i 1080p ekran i razlika je (bar meni) ocigledna. S4 klon je dosta fluidniji.
Napominjem, nemea ni govora o stutteru ili lagu niti o stucanju u aplikacijama nego jednostavno nije fluidno kako bi trebalo biti. Jos cu ovu stvar istraziti pa javim rezultate.
Od benchmarka sam jedino izvrtio Antutu (vise puta) i dobio oko 13500 bodova sto je i klasika kod uredjaja sa istim procesorom. Iz ovog razloga me i cudi gornja situacija posto nema razloga za nju.

BATERIJA
- Ovaj dio cu takodjer nadopuniti kasnije ali, koliko mogu zakljuciti iz prvog dana koristenja, batery life je vrlo dobar.

ZAKLJUCAK
- Cubot One me je ugodno iznenadio jer ovo je moj prvi doticaj sa novim valom kineza - kineza koji su (za razliku od proslih pojava) jako solidno napravljeni, sa pristojnim performansama, odlicnim ekranima i jako jako dobrom cijenom (140 EUR plus PDV).
Pros:
- Odlican ekran
- Performanse
- Dizajn i izrada
- Cijena
- Utor za SD karticu
- 2 SIM-a

Cons:
- Ekran nije zasticen Gorilla Glass-om (podložan grebanju ali ipak nije toliko savitljiv i los kao neki)
- 1GB RAM-a (za te novce neki proizvodjaci vec daju i 2GB)
- ne-fluidnost u menijima i homescreen-ovima (ovo je uvjetno receno, ne bi trebalo biti tako)
- nema notification LED (doduse, malo kineza tog cjenovnog ranga ih ima ali ipak je minus)
- Osvjetljenje kapacitivnih tipki je lose rjeseno
- Osjetljivost istih je mogla biti bolja
- Nije podrzana 900MHz frekvencija za 3G (kao i kod vecine ostalih kineza)

Da li bih ga sebi uzeo ? Odgovor je - ne, ovako na prvu.
Zasto ? Zato sto su me razmazili high end mobovi renomiranih proizvodjaca i ovaj uredjaj se ipak ne moze mjeriti sa HTC One-om u bilo cemu (osim mozda ekranu). Ja sam takodjer u potrazi za dual SIM uredjajem ali Cubot One jednostavno nije uredjaj za mene. HTC One dual SIM je nablize onome sto trazim. S druge strane...
ako uzmemo u obzir cijenu onda je odgovor - da. Za tu cijenu ono sto se dobije je stvarno odlicno. Moje preporuke !
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Matta. 14.09.2013. u 22:59.
Matta je offline