View Single Post
Staro 13.06.2005., 15:56   #47
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Originally posted by segregator
"Svrha je dobiti (konacno) finocu unutrasnjeg detalja filmske 32mm kamere i imati rezoluciju koje je postojala vec u 80-ima ali zbog pohlepe nije stigla u domove. " kakav je to 32mm format?
Ne kužim ni zašto je DVD "prijevara", novi HD DVD formati će sigurno biti kompatibilni na dolje, a imati će dovoljno prostora i za pohranu HDTV formata
Hahaha, hvala na pitanju jer polu-pospana glava pise gluposti i jos bi mi promaklo kakvu sam ćuftu napisao :clap:

35mm seveda, kakva 32-ka, od spajanja dva PAL-a isto sam napravio sa 16mm (hahaha)

Za mene je DVD prevara iz vise razloga.


1) Daje tek 50- linija (efektivno) vise rezolucije od LD (Laser Disc) a LD je napravljen 1979, u masovnu prodaju usao 1987.

Robusniji S-VHS ce dati oko 500 linija (od 440 - 480) a on je pusten isto u to vrijeme 1988. Na LD-u nema kompresije zvuka, cisti PCM. Niti jednom vlasniku nije medij postao ne citljiv, tko to moze reci za DVD? Videoklubovi ga vec danas proklinju zbog lose kvalitete medija. Razlog prelaska na vise standarde A/V je kvalitativne a ne kvantitativne prirode, no kod DVD-a ja to ne vidim.

Kad gledas LD sa savrsenom slikom koja je jos i analogna (toplija) i savrsenim tonom, onda DVD u 2005. nije neko cudo. Za one koje zanima zasto je LD nepoderiv, evo jednog iz moje arhive (20cm ipak ne bi stao u skener) : LD vanjski , LD unutrašnji Svaka slicnost sa DVD-RAM = namjerna


2) U 80-ima su filmske asocijacije govorila o barem 800 linija, za dobar transfer i kvalitativno odrzavanje kvalitete 35mm transfera.To je i trebalo biti postignuto, JVC i nekolicina je inzistirao da danasnji DVD ima barem 700. TV-i (IDTV I HDTV) su iscezli i radi stvaranja "nepogodnijih" uvjeta za piratstvo, dobili smo DVD.

ED Beta (nasljednik Super Bete ) je imala vecu rezoluciju od DVD-a, pobogu.


3) Za prve stereo VHS koji su prodavani u svoje vrijeme vise od DVD-a i trebao je pola dekade da cijena Stereo modela dodje na 1500Dem-a, Potraznja, veca prodaje = logicno.

Kako je DVD odigrao tu igru? Nakon prve godine su izgubili strpljenje zbog sporosti prodaje i odmah odlucili da je software/medij (DVD) ono na cemu ce zgrtati novac, i sto smo dobili. Prvi put u industriji konzumentske zabave pad prodajne cijene nije bio odraz trzisne potraznje, vec enormnog spustanja cijene istog. Sljedece godine bio je uvod u ono sto danas svi gledamo na svakoj A/V ponudi, maltene u prašku za pranje dolazi bar po jedan DVD player, po cijeni koja motivira samo jos vise prodaje. Glavna ideja ovisnosti je prodati proizvod koji ce to poticati, DVD player je danas zapravo besplatan, a kao sto svaki "posteni" narko diler kaze : "prva doza je od mene na poklon za testiranje"


4) Kod vodenih povrsina, reflektivnih i transparentnih, DVD daje (za moj ukus) jako sterilnu, hladnu sliku (i uz xy progesivu) izgleda jako umjetno i ubija uzitak gledanja. Dubinska percepcija je povrsna, hocu vise unutrasnjeg detalja segregator !

Zato je DVD za mene prevara i upravo nadolazeci HD DVD formati ce biti pravi nasljednici LD-a (sumnjam samo u dugovjecnost) Sto ce vlasnici gomile danasnjih DVD-a, kad vide duplikat svih filmova ali u 2x vecoj (nadajmo se i vecoj) rezoluciji?

Na LD-u barem ne treba raditi backup, jel taj medij je nepoderiv, no moze li to reci kolekcionar danasnjih DVD-a? LD filmovi danas (1 , 2) nisu ni kunu jeftiniji, naprotiv skuplji su cesto i za 50%, zasto? Zasto bi ljudi bacali novce na taj format? Jer su svjedoci nakon citave dekade da je trajnost medija vrhunska.

Po koliko $ mozes danas kupiti koristeni relativno mlad format DVD? Sve je to samo realan odraz istine i najvise govori o motivima stvaranja tog formata.

Sve ponovo nabavljati/stvarati, zasto, zbog glupog experimenta industrije? Ono sto se naziva danas HD DVD formati, vec je davno jucer moglo biti u nasim sobama.
Visage je offline   Reply With Quote