Nakon fijaska s traženjem idealne tikovnice, moj izbor je pao na Razer Arctosu (
strani review). Ono što sam tražio nikako nije odgovaralo opisu Arctose ali eto, što je tu je. Tražio sam gamersku tipkovnicu s niskim tipkama kratkog hoda, ne pretvrdu niti premekanu, velike tipke Enter i normalan Backspace.
Nakon isprobavanja hrpe tipkovnica pala je dvojba na Razer, jedino što me ubilo u pojam je USA layout tipkovnica i mala Enter tipka, sve to uz nedostatak HR znakova (čak nisu niti doštampani na tipkovnicama). Naravno da je Blackwidow ostavila najbolji dojam (i ja sam na svom počeku informatizacije imao IBM kliketušu, probudila je stari osjećaj pouzdanosti koju čovjek osjeti kad čuje "klik" pritiskom na tipku).
Ono što je u prvi tren mene zbunilo kod Arctose je sam osjećaj tipkanja, makar je sama tipkovnica membranska, ta membrana i povratni mehanizam su tako dobro napravljeni da je to osjećaj koji najviše nalikuje mehaničkim tipkovnicama a koji sam ikad imao na membranskoj tipkovnici. U trgovini sam imao jednu do druge, Arctosu i Blackwidow, naravno da se osjeti
mala razlika na mehaničkoj tipkovnici kada tipka dođe na ono "koljeno" i uspostavi kontakt, međutim ostao sam iznenađen kada sam shvatio da je to toliko nebitna stvar koja se čak dublje doživi psihološki budući da je popraćena klikom nego što se fizički osjeti pod prstima. Arctosa je tiša nego Blackwidow, vodite računa o tome ako imate ukućane kojima smeta klikanje tipkovnice, pogotovo ako ćete koristi tipkovnicu pored bebe koja spava

.
Arctosa je tipkovnica niskih tipki, gotovo laptop stil, idealnog hoda po dubini, gotovo savršenog otpora tipki. Premda tipke nisu gumirane, ne mogu reći da su zbog toga loše ili da su skliske. Prsti dobro leže na tipkama i ne bježe pri naglim prebacivanjima jednog prsta s tipke na tipku (prstenjak i srednji prst ostaju na svojim mjestima na A i W kada prebacite kažiprst sa D na E, F ili R=reload u BFBC2). Znakovi su klasični, standardni font koji inače imate na 99% tipkovnica (a ne neki futuristični kao na Blackwidow), fino vidljivi i uz slabo osvjetljenje prostora jer su dosta kontrastni u odnosu na samo tijelo tipki. Ovo napominjem jer moja dosadašnja Compaq tipkovnica ima isto tako bijele znakove na crnim tipkama ali je tijelo tipki od neke plastike koja dosta reflektira svjetlo monitora i okolnog prostora pa se dogodi da se znakovi jednostavno stope s refleksijom svjetla i nisu raspoznatljivi. Kod Arctose su znakovi vidljivi iz bilo kog kuta gledanja.
Jedine dodatne tipke su 4 multimedijalne (PLAY, STOP, FWD i REW) i 3 za pojačati, stišati i isključiti zvuk. Njihov
smještaj iznad numeričkog dijela nekima neće odgovarati ali zato se tipke ničime ne istiću i tipkovnica može jednako dobro proći na stolu nekog direktora, crna boja klasične tipkovnice i dva diskretna loga Razera nimalo ne naglašavaju dojam gamerske tipkovnice, čak i da ne znam o kakvoj se tipkovnici radi mogla bi proći kao elegantna poslovna tipkovnica visoke klase. Tipke su mat, samo tijelo tipkovnice je glossy plastika, odmorište za ruke je mat ali dosta gladak materijal pa ne odudara od samog tijela tipkovnice.
Popratni softver je doista jednostavan za korištenje, omogućava vam totalnu kontrolu nad tipkama, možete definirati sve što vam padne na pamet, od klasičnih shortcuta pa do izvršavanja Windows Run komande sa svim pripadajućim naredbama i parametrima, vjerojatno ništa posebno prema drugim proizvođačima ali čovjeka iznenadi jednostavnost koja je potrebna da bi se npr. CTRL+F12 pretvorilo u Sleep kombinaciju.
Jedina napomena koju imam je intenzitet LED-a za Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock, dosta su sjajnije nego kod klasičnih tipkovnica, svijetle bijelo kroz tanak prorez i treba neko vrijeme da se korisnik navikne, nije ništa prestrašno, ne smeta u radu, ne blješti i ne bode u oči, samo je primjetna razlika ako ste do tada koristili neku klasičnu tipkovnicu.
Ocjena:
- kvaliteta: 9/10 (bila bi možda i 9,5/10 da je HR layout, najbolja membranska tipkovnica koju sam imao prilike probati)
- osjećaj*: 9,5/10
*Mala opaska za ocjenu osjećaja:
S obzirom da svaki korisnik računala ima svoje zahtjeve za periferijom, ta ocjena je krajnje subjektivna. Kao što netko želi da mu je miš određene veličine, težine, otpora pri klizanju i otpora tipki, isto tako je i s tipkovnicom. Nekome više pašu niske tipke, nekome srednje, netko voli tvrde tipke (veliki otpor), netko mekane, netko što tiše, nekome je nevažno uopće na čemu tipka. Iz tog razloga nemoguće je reći za određeni komad periferije da je baš on savršen i idealan. Kao što ne postoji mogućnost da nekog pošaljete u trgovinu da vam kupi najboljeg gamerskog miša, tako vam niti ja ne mogu reći da je ovo najbolja tipkovnica ZA VAS, meni možda i je, ali ja imam svoje zahtjeve, svoju veličinu šake i prstiju i svoj način tipkanja. Prije odluke o kupovini, svakako savjetujem da svaki dio periferije isprobate, pričekate s odlukom, isprobajte sve oko čega se dvoumite makar vam trebalo i 2-3 dana za odluku o kupnji, pogotovo ako razmišljate o skupljoj periferiji računala.