Tema: T-Mobile LTE
View Single Post
Staro 08.08.2011., 19:43   #38
I V A N
Premium
Moj komp
 
I V A N's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 32
Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
jel možeš ovak okvirno reći da li će se s ovom mrežom opet ići s pokrivanjem isključivo najvećih gradova ili će se možda napokon pokriti područja sa brutalno lošom dsl infrastrukturom? recimo područja ko ovo moje di tekom neželi napraviti mini centralu i di mi je atenuacija 60+ sa brzinom jedva 1mbit...
Kao što sam naveo u prošlom postu, LTE će raditi i u dva nova frekvencijska područja:

790 - 862 MHz - prvenstveno namjenjeno pokrivanju ruralnih područja budući da se sa smanjenjem frekvencije smanjuju i gušenja signala (Friisova formula) tako da je sada s jednom baznom stanicom moguće povećati područje pokrivanja. Poznato je da radijski dio mreže predstavlja i najveći trošak cjelokupne mreže (70 – 80% ukupnih troškova). U radijskom dijelu pak najveći trošak otpada na izgradnju lokacija baznih postaja (opet 70 – 80% radijskih troškova). Dakle, smanjenje frekvencije odašiljanja (niža frekvencijska područja) pridonosi smanjenju ukupnih troškova za operatore.

2500 - 2690 MHz - namjenjeno za izrazito urbana područja.


Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Ovo sam iskopao ne znam kako ali valjda ima pristup vip-ovom testiranju ili što, datum je od jučer

Radi se o testiranju uz širinu kanala od 10 MHz te SISO način rada (1x1 konfiguracija). Brzina koju je kolega objavio u prvom postu je postignuta uz širinu kanala od 5 MHz te također SISO.

LTE će podržavati varijabilne širine kanala od 1.4 do 20 MHz. Međutim, postoji jedan problem a to je frekvencijski resurs. Trenutno je mobilnim operaterima (VIP, T-mobile i Tele2) dodijeljen frekvencijski pojas od oko 360 MHz (svakome po 120 MHz), što FDD što TDD, i to za oba smjera. 2013. će se ukupni frekvencijski pojas povećati za dodatnih 60 (nakon što susjedi u potpunosti pređu na digitalno odašiljanje TV programa) + 140 MHz (nakon što HAKOM donese odluku o korištenju tog dijela spektra) što predstavlja značajan porast u resursu pojedinog operatera.

S druge strane, godišnja naknada po 1 MHz korištenog spektra iznosi 200 tisuća kuna prema HAKOM-u + 100 tisuća kuna za GSM odnosno 1 milijun kuna za UMTS prema MMPI-u. Tako da nemojte očekivati da će mobilni operateri u početku raditi sa velikim širinama kanala.

EDIT: Nemojte me krivo shvatiti pa misliti da mobilni operateri neće raditi na većim širinama kanala samo zbog "velikih" iznosa naknada. Postoji još jedan jači razlog zbog kojeg se mora šparati na frekvencijskom resursu, a to je koncept ćelijskih sustava na kojima se mobilne mreže zasnivaju. Uglavnom radi se o principu ponavljanja istih frekvencija, ali na prostorno različitim lokacijama. Ako bi se smanjilo područje pokrivanja pojedine bazne stanice kako bi se isti frekvencijski blokovi mogli opet iskoristiti, potrebno je povećati broj baznih stanica. A što predstavlja trošak bazne stanice u ukupnim troškovima pročitajte iznad.

Zadnje izmijenjeno od: I V A N. 08.08.2011. u 19:58.
I V A N je offline   Reply With Quote