nisam posve siguran, ali mislim da difficulty slider dobiješ instalacijom Tribunala. igra se može završiti. za glavni quest ti treba oko 200 sati igre, s tim da imaš gomile sporednih questova. tribunal ti dodaje još nekih 40ak sati igre, a bloodmoon još i više. ja sam ih instalirao sve odjednom jer puno plugina traži i tribunal i bloodmoon.
još par odličnih plugina: Morrowind Comes Alive, nasumično dodaje putnike, svećenike, trgovce, ratnike koji svi bauljaju divljinama i gradovima. neke možeš zaposliti kao pomagače, a možeš i kupiti guara da ti fura stvari. onda imaš i companion plugine tipa Laura Craft i Female Companion, companionima možeš davati opremu, a oni se bore za tebe i još koješta rade.
uglavnom, možeš igrati koliko god hoćeš. ja sam ga igrao godinu i pol, a i sada se ponekad prošećem divljinom ili napravim neki quest.