View Single Post
Staro 12.04.2010., 19:24   #4
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Ne znam kako su tvoji zvučnjaci građeni pa možda ovo neće pomoći, ali tko zna.

Dakle, "većina" zvučnika a naručito onih sa većim efektivnim volumenom (površina membrane x hod) vezu između zavojnice (špule) ostvaruju "fleksibilnim" vodičem ili u narodu "pletenicom" ( čisto zato jer se radi o isprepletenim tankim bakrenim licnama ). S obzirom da najveći volumen tj, hod imaju u pravilu basevi ovi su najpodložniji pucanju licni a onda se taj loš spoj očituje kao da zvučnik
Citiraj:
proprdi
.

E sad, loših spojeva može biti i na samoj zavojnici (obično ako se pregrijala), ali ako si imalo vješt lemljenju nemaš što izgubiti ako pregledaš pletenice (jedna za + jedna za - ) a to je najlakše učiniti ohm-metrom uz lagano pomicanje membrane rukom kako bi vidio mijenja li se otpor - ne bi smio.

Mala napomena.
Nipošto pri lemljenju ne smiješ dopustiti da pletenica "povuče" kositar jer tada će ostati kruta i neupotrebljiva, pa čak možda i potrgati membranu kad pustiš mjuzu. Svakako se moraš osigurati od ovog. Meni je bilo najlakše nekog zamoliti da mi pridrži pletenicu pincetom kako bi bakar ostao hladan dalje od mjesta gdje lemim.
I još nešto. Ako je pletenica u "lošem" stanju, možeš potražiti neki drugi zvučnik sa npr. oštećenim ovjesom, i s njega skinuti pletenicu i svoju sa dva mala lemna mjesta potpuno zamijeniti (samo pazi da dužina i presjek odgovaraju).
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote