View Single Post
Staro 03.03.2010., 10:36   #320
quantum112
Premium
Moj komp
 
quantum112's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: .
Postovi: 88
Imaš instalirane drivere od monitora? Probaj isključiti/uključiti ono "Use EDID..." u opcijama grafičke ili tako nešto, meni daje na XP sve rezolucije ali ponekad ne sve refresh rateove pa koristim PowerStrip, ne znam radi li on na 7-ici.

Inače ja sam na svojem bio prisiljen skinuti antirefleksivnu foliju jer je izgleda tokom transporta nešto zapelo i napravilo dvije lijepe, primjetne ogrebotine po pola visine ekrana. Plašili su me svi oni savjeti o korištenju abrazivnih kemikalija, skalpera i takvih stvari, pa sam otvorio kućište monitora i išao pogledati kako to točno izgleda... rubovi folije su bili jasno dostupni i bilo je očito da se može skinuti jednostavnim odljepljivanjem. Uzeo sam tanku "špijunku" od nekih 0.25 mm (listići kojima se štelaju ventili na autima/motorima) i gurnuo ispod folije te tako podigao jedan kraj, a dalje vukao rukama. Bilo je mukotrpno ali nakon oko pola sata (vraški jako ljepilo) sva je sišla dolje u više manje ujednačenim količinama, osim jednog čoška u kojem je ostalo toga malo više. To sam skinuo tako što sam omotao CD maramicom za čiščenje (bitno da se ne ogrebe ekran) i gulio, te nakon toga još cijeli ekran malo oprao ARF-om za staklo. Ogrebotine više nema ni jedne (sva sreća da je ogrebana samo folija) i ekran je u besprijekornom stanju. Dosta je svjetliji i naravno bliješti dosta više u dnevnom svjetlu, pošto nema te folije. Na forumima na internetu se može pročitati kako se to ne može zamjeniti što naravno za mene nije prihvatljiv odgovor, te sam već našao jedno 3-4 firme koje imaju takve stvari već gotove a i rade po mjeri, jedino još nisam našao foliju odgovarajuće debljine (originalna je možda malo deblja od lista papira, a ove u prodaji su oko 1 mm što je previše). Ovako izgleda. Kontaktirao sam i EIZO, ali koliko vidim oni nemaju blage veze. Već ću nešto naći, nažalost najvjerojatnije ću biti prisiljen naručivati izvana.

EDIT: Evo što kaže EIZO (slobodno prevedeno);

"Film koji se nalazi na staklenoj cijevi primjenjuje se tokom proizvodnje i nemože se naknadno nanesti. Kao folija nam to nije poznato i možemo samo savjetovati protiv toga, jer se ona nikad ručno nemože nanijeti tako precizno kao strojno.
Dok smo još prodavali CRT ekrane, oštećenje antirefleksivnog sloja bilo je sinonimno sa totalnim gubitkom, jer se u tom slučaju može samo izmijeniti kompletna cijev a to je uvijek bilo neisplativo."

Znači po njihovom ja bi sad trebao baciti monitor jer je oštećen komad folije koji nije mnogo različit od onog što ljudi lijepe po prozorima od auta. Nije moguće nanijeti precizno? Taj dio mi nije jasan, to je samoljepljiva folija koja se nanese kao i bilo što drugo, jedino se mora pravilno razvuči da ne ostanu mjehurići, pa ne radim mikroprocesor. Shvaćam da je zbog poslovanja nužno od potrošača raditi budale, ali srećom ima nas i pametnijih od toga.

Zadnje izmijenjeno od: quantum112. 03.03.2010. u 13:28.
quantum112 je offline   Reply With Quote