View Single Post
Staro 27.08.2009., 11:41   #342
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.

Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB

Dakle, RAID 5 bi mi dao 50% više prostora. Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
Ajmo ispocetka: puno stvari zaboravljas, a iznimno su problematicne.

Kao sto Bubba kaze, RAID nije niti je ikad bio ikakva backup varijanta, osim ako ne sluzi kao backup medij - sto kod tebe nije slucaj.

Zatim, nije samo stvar u tome "podaci su sigurni" - oni nikad nisu dovoljno sigurni dok god su online, stoga trebas neku offline varijantu - vanjski disk, trake, CD-ovi i slicno.

E sad, imas par problema nakon toga. Sto se zahtjeva i kapaciteta tice, gledaj nesto sto ima RAID 6 - RAID 5 je u ovakvim varijantama vrlo opasan; ako crkne jedan disk, kad stavis zamjenski, u toku rebuilda (koje moze nekad trajati i danima!) moze doci do read errora na nekom od ostalih diskova, pada nekog drugog diska zbog veceg opterecenja i slicno.

E sad, ako imas i backup i RAID 6 i sve sto ti treba - RAID polja na kontroleru koji podrzava online prosirenja moraju raditi na nekom OS-u. Koji OS imas da podrzava online ekstenziju datotecnog sustava, a da se ne preporucuje prije toga napraviti backup?

Sve u svemu, ako ti je stvarno stalo imati podatke, prvo razmisli o dobrom backupu, a RAID sustav koji podrzava sve ovo ostalo je manje bitno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote