View Single Post
Staro 27.05.2009., 17:59   #1
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Procjene na Tržnici [bez spama i glupih komentara]

Znači u zadnje vrijeme sve je više procjena na Tržnici, nitko nije savršen pa ni je. Pošto imam nekog iskustva sa HWom i samom potražnjom istog nekada često dajem procjene. Glavni razlog je taj što volim dati objektivnu procjenu baziranu na par mojih kriterija.
  1. Starost same komponente/sustava
  2. Potražnja u relanom svijetu
  3. Garancija
  4. Oprema, mogućnosti, te OC ovisno o komponenti

Za prvu se nema šta reć, znači koliko je komponenta stara igra jaku ulogu. Naravno ovo se opet nemože strogo primjeniti primjerice na coolere jer TRU star 1g i novi nema baš neke razlike, ako su drugi uvjeti ok.

Druga stavaka je važna, jer se ne kupuju svaki dan (opet primjer) od 1KW, te stoga im je potražnja i manja, to isto vrijedi i za starije komponente. Znači cijenu definiram ovisno o potražnji.

Treća stavka je poprilično važna ako znamo da jedan HDD nema garanciju, a svi zanmo koliko su podaci vrijedni i sama činjenica da nam može propasti 500GB (uz backup manje boli) a HDD novog nećemo dobiti Prema tome kod nekih specifičnih komponenti to igra veliku ulogu (kod opet hladnjaka i nije).

Četvrta stavka je opet zaniljiva sama po sebi jer imamo dodatne gluposti koje će nam trebat, a svakako je pohvalno ako kupujemo neki CPU (npr) pa znamo da dobro ide.


Otovrio sam ovu temu jer vidim da se dosta threadove ključa/briše, što svakako ne ide u prilog trgovcu. Galvni razlog je jer se većina usera pa i ja zakačimo i zaspamamo određenu procjenu. Danas je bila situacija sa HDD od 500GB koji nema gare i ja ga cijenim ~200 kn, novi je 360 kn, dok ga orimjerice Dizel (NHF) cijeni na 300 min, tj. samo ~60 kn niže nego novi sa garom HDD. Nakon par postova, threada nema kupac je ostao sa debljim krajom.

Eto sada volio bih da vidim vaše prijedloge i komentare na samu temu, i djelovanje iste u svrhu smanjena spama i nerealnih procjena.
Baja 001 je offline