View Single Post
Staro 29.04.2009., 02:01   #2
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
LAYOUT

Layout ploče je osrednji. Imamo nekoliko primjedbi koje ćemo spomenuti redom.
Biostar Tpower I45 dolazi sa crnim PCB-om i u kombinaciji sa narančasto/zelenim utorima ploča izgleda jako dobro.



24 pinski ATX konektor se nalazi na već standardnom mjestu, na samom desnom rubu ploče iznad SATA konektora i to je idealna pozicija za njega, dok se 8 pinski EPS konektor nalazi u gornjem lijevom kutu ploče. Prvi minus ploče je smještaj dodatnog naponskog molexa koji se nalazi iznad PCI-E x1 konektora.



Memorijski utori su dovoljno odmaknuti od prvog PCI-E konektora tako da nam kod vađenja memorije ne smetaju duže grafičke kartice.



6 za 90° zakrenutih SATA konektora se nalazi ispod 24 pinskog ATX konektora i to je idealan smještaj. Ovdje dolazimo i do drugog minusa, a to je smještaj IDE i FDD konektora. IDE konektor je smješten ispod SATA konektora tako da je skoro u samom donjem desnom kutu ploče i u slučaju da koristimo PATA uređaje stvara se gužva sa PATA kablom. Biostar je puno bolje riješio smještaj IDE konektora na slabijoj verziji ploče TP45 HP gdje se on nalazi ispod 24 pinskog ATX konektora i zakrenut je za 90°.



Sljedeći problem je kod FDD konektora koji se nalazi na sredini donjeg ruba ploče. U slučaju da moramo koristiti floppy drive stvara se dodatna gužva sa kablom i smanjuje se protok zraka.



Iznad IDE konektora smješten je LED display koji u POST-u prikazuje kodove, a njihovo značenje možete vidjeti u manualu ploče. Nakon što se počne podizati operativni sustav te u samom radu ploče na LED displayu se prikazuje temperatura procesora. Jako korisno.
Ispod IDE konektora se nalazi pin-out za front panel, pin-outovi za dodatnih 6 USB konektora te POWER i RESET tipke.
Baterija je smještena iznad drugog PCI-E x16 konektora, a to baš i nije najsretnije rješenje.



Na ploči se nalaze 2 PCI-E x16, 2 PCI-E x1 i 2 standardna PCI utora. Oba PCI utora se nalaze na donjem rubu ploče, a iznad njih je drugi PCI-E x16 utor. U slučaju da se u drugom PCI-E utoru nalazi grafička kartica sa dual slot hlađenjem ostajemo bez jednog PCI utora i to ćemo uzeti kao još jedan minus jer još uvijek jako puno ljudi ima potrebu za korištenjem 2 pa čak i više standardnih PCI utora.
Sa PCI x1 utorima nemamo problema jer se nalaze odmah iznad PCI-E x16 utora i ostaju nam oba dostupna bez obzira na dual slot hlađenja grafičkih kartica. Između PCI-E x16 konektora se nalazi set jumpera za odabir načina rada PCI-E x16 slotova. U slučaju da su jumperi postavljeni u 1-2 položaj prvi PCI-E konektor radi na brzini x16, a drugi PCI-E x16 konektor je isključen. Ako jumpere prebacimo u položaj 2-3 možemo koristiti drugi PCI-E x16 konektor na brzini od x8, ali se isto tako i brzina prvog PCI-E x16 konektora spušta na x8 i dobivamo mogućnost korištenja 2 ATI kartice u crossfire načinu rada.



Još jedna stvar koju ćemo spomenuti su označene mjerne točke na PCB-u ploče za voltaže procesora, memorije, VTT-a, northbridgea i PLL-a.


Na I/O panelu ploče se nalaze sljedeći konektori:
• 1 x PS/2 Mouse
• 1 x PS/2 Keyboard
• 2 x eSATA2 3Gb/s konektori
• 6 x USB 2.0 portovi
• 1 x RJ-45 mrežni port
• 6 x audio konektori



Ploča ima ukupno 12 raspoloživih USB portova, 6 na stražnjem I/O panelu i 6 preko internih konektora koji se koriste preko USB bracketa.
Za gigabitnu mrežu se brine Realtekov RTL8111C čip dok se za 8 kanalni zvuk brine Realtekov ALC888S zvučni čip.


HLAĐENJE, REGULACIJA NAPAJANJA I VOLTMODOVI

Hlađenje na matičnoj ploči se sastoji od 3 dijela. 2 pasivna bloka koja su zadužena za hlađenje northbridgea i MOSFET-a su povezana heatpipeom, a treći mali pasivni hladnjak služi za hlađenje southbridgea.







Hlađenje northbridgea/MOSFET-a je prilično masivno i svoj posao obavlja vrlo dobro. U našem druženju sa pločom nismo imali problema sa zagrijavanjem ploče, ali budući da smo koristili samo dual/single procesore na njoj bilo bi čudno da smo imali problema s zagrijavanjem.
Sa visinom blokova isto nismo imali problema te se tako na ploču, po našem mišljenju, može montirati bilo koji aftermarket hladnjak za procesor.

Biostar sa ovom matičnom pločom isporučuje i dodatan modul koji se šarafi na blok koji se nalazi na MOSFET-ima te tako poboljšava hlađenje. Ovaj dodatan modul je zapravo još jedan dodatan blok sa jednim heatpipeom i prišrafljenim ventilatorom. Mišljenja smo kako je ovaj modul potreban samo u ekstremnijim situacijama kada osjetno podižemo voltažu northbridgea.



Biostar je na ovaj model ploče, isto kao i na slabiji TP45 HP, ugradio 4 faznu regulaciju napajanja procesora koja se u praksi pokazala prilično lošom. Pad napona na procesoru je osjetan i takva regulacija ne priliči matičnoj ploči ovog ranga.





Za memoriju i northbridge se Biostar odlučio isto za najslabije rješenje, jednofazne regulacije.
Nažalost, štedjelo se na mjestima gdje je to najmanje poželjno.



Jedina pozitivna strana je korištenje solid state kondenzatora sa produženim vijekom trajanja u odnosu na standardne elektrolitske.


Na Xtremesystems forumu se mogu pronaći voltmodovi za sve najvažnije napone kod overclockanja: Vcore, Vnb, Vfsb, Vddr.
Nije toliko problem u maksimalnim ponuđenim vrijednostima koliko je problem u tome što su kod većih vrijednosti koraci jako grubi te sa voltmodovima možemo finije podešavati napone.

Vcore voltmod:


Vnb voltmod:


Vddr voltmod:


Vfsb voltmod:


Isto tako, s obzirom na 4 faznu regulaciju ploča ima osjetan pad napona te tako imamo i Vdroop mod koji smanjuje pad napona.


Zadnje izmijenjeno od: maX. 29.04.2009. u 21:43.
maX je offline   Reply With Quote