View Single Post
Staro 24.04.2009., 03:46   #267
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Dobar je, slazem se (tih, hladan, velik kapacitet, a IOmeter specifikacija za 1TB je kao kod 7200.11).

Da, za mjerenje unutar "RAID" polja je SMART u banani (kao i npr. AAM).

Sto se novijih Greenovaca tice ... da, "onemogucili" su mu tu funkciju (Load Cycle Count).
Koliko sam skuzio na jednom od foruma je netko ovo uspio zaobici mjerenjem potrosnje (navodno se poveca za nekih 1-2W tijekom load/unload ciklusa).

Znaci da sumiramo (koliko sam uspio pohvatat iz korisnickih iskustava):
  • SpeedFan znatno povecava aktivnost glave (load/unload). Rjesenje: ne koristit ga, ili ga sprijecit u citanju SMART podataka (Configure -> Temperatures i micanje oznake s WD GP-a).
  • Navodno Linux distribucije imaju funkciju povremenog buffer-iranja sistemskog diska (svakih 10-15s). Rjesenje: drugi operativni sustav ... sala ofkors
  • Korisnici drugih operativnih sustava navodno ne nailaze na povecani Load Cycle Count (na starijim Greenovcima kojima je "omogucen" pristup ovom brojacu).
  • Krajnja Load/Unload Cycle brojka ovisi iskljucivo o vrsti softvera i intenzivnosti disk loada (vrsti podataka). Drugim rijecima, izbjegavati aplikacije koje periodicno pisu po diskovima.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline