View Single Post
Staro 13.12.2008., 21:29   #1224
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Prvo da se ispricam sto sam napisao 2 posta za redom, ali mislim da je vazno napraviti podjelu izmedju diskusije i savjeta, te zbog duljine proslog posta da napravim ovaj poseban sa savjetom.


Savjet pri kupnji LCD ili Plazma TV-a.
Velicina / Dijagonala


Kako se odluciti da li uzeti TV odredjene dijagonale ili ipak ici na manji ili veci model?

*Napomena. Mozda mi se prilikom racunanja pokrala negdje koja greska. Imajte na umu da nije vazna greska, nego metoda.

1.

Morate se uvjeriti recenzijama i osobnom provjerom da dva TV-a (manji i veci) imaju istu kvalitetu slike (kontrast, boje, rezolucija, osvijetljenje...) i opreme. Tako da na odluku utjece samo razlika u velicini i cijeni. Ovaj vodic prati ovaj slucaj, a ako ima vise faktora u igri, morat cete jednostavno malo vise mozgati do odluke.

2.

Izmjerite si daljinu u svojoj sobi sa koje mislite gledati TV i zapisite je.

3.

Izaberite vrstu sadrzaja koji mislite gledati [SD (klasicna televizija) ili HD (1080p bluray mediji)].

4.

Izracunajte faktor kolika je razlika izmedju TV-a. ( dijagonala veceg TV-a / dijagonala manjeg TV-a ) Primjer. ako se dvoumite izmedju 50 incha i 42 incha. 50/42=1.19

Napomena: Kao referencu za svoj TV uzmite moje vrijednosti za 50 incha TV, te si napravite uslugu i racunajte sa sto vise decimala. Ja sam u ovom primjeru racunao primjera radi za 42 incha TV sa faktorom 1.19, iako bi dobio vjernije rezultate da sam racunao sa vise decimala. Oni koji vole sve duplo provjeriti, neka provjere. Tko zna, mozda sam i ja negdje pogrijesio. Tako da javite ako sam fulao kod 50 inch TV-a.


5.

Ljudsko oko nece vidjeti razliku izmedju SD-a i HD-a na svakoj udaljenosti. Za potrebe vodica uzet cemo preporuku udaljenosti po SMPTE i THX standardu.

Te cemo uzeti izracunanu vrijednost nakon koje zdravo ljudsko oko zbog svoje rezolucije pocinje gubiti detalje na slici za SD i full HD signal. Vise o tome mozete procitati na http://webvision.med.utah.edu/KallSpatial.html

Uzet cemo kao primjer
---
50 incha televizor.

2.1 m - Maksimalna preporucena udaljenost po SMPTE standardu

2.4 m - Maksimalna preporucena udaljenost po THX standardu

1.8 m - Preporucena udaljenost po THX standardu

*5.3 m - Maksimalna udaljenost nakon koje ce zdravo oko zbog svoje rezolucije/ostrine poceti da gubi detalje za SD sadrzaj.

*2 m - Maksimalna udaljenost nakon koje ce zdravo oko zbog svoje rezolucije/ostrine poceti da gubi detalje za Full HD sadrzaj.
---

Da bi dobili vrijednosti za 42 incha TV. Uzet cemo onaj faktor koji smo izracunali u proslom koraku. Znaci svaku vrijednost trebamo naravno podijeliti sa tim faktorom, tako da bismo dobili za
----
42 incha TV

1.76 m - Maksimalna preporucena udaljenost po SMPTE standardu

2.01 m - Maksimalna preporucena udaljenost po THX standardu

1.51 m - Preporucena udaljenost po THX standardu

*4.45 m - Maksimalna udaljenost nakon koje ce zdravo oko zbog svoje rezolucije/ostrine poceti da gubi detalje za SD sadrzaj.

*1.68 m - Maksimalna udaljenost nakon koje ce zdravo oko zbog svoje rezolucije/ostrine poceti da gubi detalje za Full HD sadrzaj.
----

6.

Kao sto smo vidjeli u proslom koraku npr. za Full HD sadrzaj bi po THX standardu bilo idealno gledati ga sa 1.8 metara za 50 incha TV ili kako smo izracunali 1.51 metar.

Sto to tocno znaci. To znaci da cete imati isti efekt kupili 50 incha TV i gledali ga sa 1.8 metara ili 40 incha TV i gledali ga sa 1.51 metar. (po THX standardu u ovom slucaju).

Sada slijedi najvazniji dio cijelog vodica koji odgovara na pitanje. Da li je bolje malo pomaknuti namjestaj ili TV naprijed i kupiti manju dijagonala i ustedjeti novce ili ne.

Odgovor je relativno jednostavan. Za racunanje smo uzeli kao bazu udaljenost od TV-a, a pretpostavili smo da cete gledati TV iz idealne pozicije koje je ta da su vam oci u ravnini sredine vertikalne osi ekrana, a glava da vam je na sredini horizontalne osi ekrana. ( u narodu, da ste u sredini) Ali nije udaljenost ta koja je glavni faktor pri odabiru velicine. Ono glavno je kut gledanja. Samo je lakse uzeti metar i po njemu mjeriti, nego racunati kut gledanja.

Sada dolazimo do kljucne cinjenice sto to zapravo 50 incha pruza nad 42 incha, a da nije samo veca udaljenost izmedju kauca i TV-a koja dopusta vise slobode i manevara u prostoru izmedju.
Posto je vecini ljudi uvijek veci uzitak pogledati film zajedno sa nekom drugom osobom, obitelji, prijateljima dolazimo do problema koje ja nazivam "sindrom srednjeg sjedala (u kinu)". Ljudi kao sto znamo zauzimaju odredjenu kolicinu prostora u ovom svemiru. Sto vise ljudi misli gledati film, to ce se vise ljudi naci izvan idealne pozicije za gledanje. Odnosno utjece na njihov kut gledanja. Da bi rijesili problem, te da bi sto vise ljudi koje gleda TV imalo cijeloukpni dozivljaj koji pruza snimljeni ili emitirani materijal mozemo napraviti dvije stvari. Prva je sebicno sebe uvijek staviti u sredinu, a druga je nabaviti vecu dijagonalu. Posto sto je veca dijagonala, to se vise mozemo za isti efekt odmaknuti od TV-a, sto znaci da je faktora (velicina ljud) koji nas fizicki odmicu od idealne pozicije za gledanje kao takav manji kod vece dijagonale.

Sto to sve znaci na kraju. Sigurno ste ljuti jer na kraju cijele price ste dobili jos jedan elemnt najvjerojatnije na koji morate paziti Sigurno se pitate sad dal je npr. isplativije dati vise novaca za 50 incha TV ili ustedjeti na 42 incha TVu koji cete gledati sa malo blize pozicije, ali nastetiti malo losijem iskustvu prilikom gledanja u drustvu.

Ja mogu samo dati primjer iz svog zivota. Gledam 42 incha plazmu sa 2.7 metara udaljenosti inace. Ali kada idem gledati full HD materijal sjednem se na 1.6 metara. Zbog toga moram pomicati stolic koji inace tamo stoji sto me uzasno zivcira. Ja imam volje napraviti tu malu radnju prije gledanja, ali vjerujem da bi to uzasno moglo zivcirati nekog drugog.

99% ljudi koji ovo citaju nemaju novca na bacanje, pa gledaju gdje mogu ustediti. Ovaj je vodic napisan upravo za njih. Da se ne zalete i kupe skuplji i veci TV sa svojim tesko zaradjenim novcima, vec da imaju crno na bijelo sve razloge zasto je veci TV bolji. Da na kraju sami procjene koliko im znace te prednosti. Tako da ponavljam.

Pravi odgovor je ovdje na vama, vasem prostoru, zivotnim navikama i novcu.
  Reply With Quote