View Single Post
Staro 04.12.2008., 02:18   #81
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
Kakvih sam se gluposti tu sve nacitao. Greg je napisao najpametniji post na temi.

Prva stvar. Tecaj besciljno upisati tek toliko da ''nesto'' zavrsis je ekvivalentno glupo koliko je glupo i bacati novce kroz prozor. Tecaj se upisuje onda i samo onda kad ti je ciljano potreban ili ti ga plati firma gdje radiš i to ponovo ciljano. Ajde eventualno taj cisco, a i to je relativno. Znam tih slucajeva valjda 1000. Evo prijatelj prije 3 mjeseca je trazio posoa. Zavrsio je nekakvu sugavu srednju školu, hodao 5 godina na taj cisco i ispolagao valjda sve zivo i nezivo. Sad ima 27 godina i nema posla, pa nema. Mislim zvao sam za njega sve zive i nezive i svima puca quratz sto ima cisco. ok ajde da je imao neko poznanstvo mozda bi se i negdje ubacio. Sad radi u optimi kao prodavac. Citaj: nagovara ljude da predju na optimu i nosi im ugovore doma. Super posao. 3700kn i nahoda se po Zagrebu ko crnac. Radje bi onda kopao grobove za 5000kn. Barem si lep, nabildan i na svijezem zraku na obroncima Medvednice.

Mislim da bas i nije super.

Ajde da se dotaknemo i tih poznanstva. Na samu pomisao toga svi misle korupcija, podplate i neznam sto sve ne. E ljudi moji dragi tako cijeli svijet funckionira. Normalno da cu prije zaposliti u firmi nekog kog poznam i znam da mi nece raditi pizdarije nego nekog Peru sa ovekloking podforuma PCEa.

Prvo treba definirati tu šugavu informatiku. Mislim netko je spominjao servisera u servisu. Odma da ponovim:



Mislim taj posao je takav da mozes nauciti i šugavi fikus da ga radi. Al doslovno. To ti moze biti posao uz fax ili na kratko vrijeme da si zaradis za potrebe studentskog zivota. Ako to misli netko raditi buducnost mu je u sadasnjim prilikama ravna nuli. Pogotovo u HR.

Mreže su zgodne. Ali to ce dobiti nekakav posteni posao netko tko ima isksustva i kuzi tematiku do boli. Takvih je na ovom forumu 5-10. Pa sad vidi koliko ih je onda u Zagrebu. Jako malo. Ostali ce imati posao sa mrežama koji ce se svoditi na to da ce povlačiti mrežno kablovinje po haustorima, halama i podrumima, a žice mozes povlaciti i u končar lokomotivama za duplo vecu placu. Zica ko zica.

Taj cijeli pojam informatike i posla u njoj je vec tolko isfuran i svi, ali bas svi zele u tome raditi. Trziste je ZASICENO i bit ce jos vise. Ako necega ima previse to je pravnika, ekonomista i informaticara svih oblika.

Danas tko upise tako nesto postoji velika sansa da ce jako tesko naci posao u struci kad zavrsi. Pogotovo ljudi sa visim skolama pod veleucilistem. Poslovi su kolko vidim od ljudi koji su zavrsili mahom strasno lose placeni i podcjenjeni, a ljudi koji moraju raditi to da bi doslovno prezivjeli uzimaju bilokakve poslove koji su sto na crno, sto podplaceni i previse sveobuhvatni da se mozes koncetrirati na nesto specificno.

Ajmo sad na tematiku faxa. Da super. Vidim masa ga upisuje zato da bi se brzo obogatila. Da to ce ti pomoci. Ako upisujes fax i mislis sjediti 5 godina na njemu i zavrsiti ga zato da budes bogat - sretno ! Neces ga nikada zavrsiti na taj nacin. Studiras nesto zato sto te to zanima. Tako neces sigurno zavrsiti ni FER, ni bilo koji srodni fakultet. Eventualno ekonomiju/promet. Al dobro to su tako i tako rangovi fakulteta koju su za ljude koji neznaju kamo/kako i prioritet u zivotu im je ta qurčeva diploma tek tolko da ju imaju. Ne svi, ali masa ljudi koji to studiraju.

Presmjesno mi je kada slusam planove FERovaca. To je ziva komedija. Svi ciljaju na 2 dana poslije diplome placu od 14 000kn, sluzbeni mob, sluzbeni auto sa djabe bengom i slicno. Da evo odma sad odma. To su price za malu djecu. Nakon faxa se tek trebas strgat da nesto napravis od tog papira. Od sanjarenja nitko se nije najeo i zavrsio fax.

Isto tako ako mislis striktno upisati fax radi profita zaboravi. Vise ces se obogatiti da odes raditi sa 18 godina i pamet ako imas iskoristis negdje drugdje. To ce ti svatko tko je zavrio fax reci. I to je istina. Ono sto ti fax daje je jedan veci intelektualni nivo (osim prometa/ekonomije ) , poznanstva (rekao bi cak i najvaznija karika u lancu) i recimo nesto malo predznanja koje ces itekako morati znati dobro pokazati i iskoristiti. Rekao bi jos da te i nauci nastupu, a to je itekako vazno. Mislim masa ljudi to nema ni nakon faxa, nego su jednostavno pasivni trutovi u svom svemiru i neznaju se izboriti za sebe, a kamoli za nesto drugo nego sam šute i cekaju ''ono nešto'' da dodje.

Nadalje vidim spominju se nekakve ogromne korporacije kao dobri poslodavci. To nije istina. Tamo se mozes domoci velke place, ali tamo SVI pocinju od nule, a ako si se prepoznao u ovome;



mozes odma zaboraviti na to. Tamo probijanja traju godinama. Onda ti je bolje ici u drzavnu firmu, barem te sindikati stite kolko tolko i placa dolazi 10. svaki mjesec. Ali tu zaboravi konstantne napredke. Jedino ako si dobro pogodio na vrijeme stranku

Sad ce se sigurno naci netko i pitati. Hej Fleks, a sto se onda isplati?

E pa ne isplati se pitati za savjet na forumu. Da postoji formula za ''biti bogat'' onda bi svi bili bogati, imali bijesne place i lagodno zivjeli.

Ono sto ti treba je kombinacija svega navedenog u tocnim dozama kolko ti treba. Dakle ciljano i ici u nesto sto znas da ce ti se isplatiti. Sto gledano kroz nekakvu solidnu lovu i ono vaznije tvoje osobno zadovoljstvo. Ako te nesto veseli i uzivas u tome, napredak je pitanje samo vremena. Naravno da nemozes napredovati u slaganju kompova u linksu i kopanju grobova, ali u vecini informatickih poslova mozes. Pogotovo ako imas diplomu i par ciljanih tecaja vezanih uz tvoje polje ekspertize. Zapakiraj to dobrim nastupom, kojim poznanstvom i to je vise manje to. Naravno uvjek mozes neku kariku iz lanca izbaciti, ali ju onda moras kompenzirati i to pametno, a kako to napraviti, e to moras skuziti sam jer formula ne postoji.
Slažem se u svemu,ali ak si umjetnik u "Zapakiraj to dobrim nastupom" onda ti netreba sve navedeno nek samo to
pogle samo moj avatar pa vidi kaj je nastup
Melani je offline   Reply With Quote