LAYOUT
Na prvi pogled vidimo kako se radi o ploči jednostavnog dizajna, uz nekoliko minusa po pitanju razmještaja komponenti. Krenimo od socketa. Ovdje se radi o više manje standardnoj priči. Danas većina proizvođača pazi na to da prostor oko socketa bude uredan. Dakle s obzirom na skromno riješeno hlađenje, nema problema po pitanju montiranja većih hladnjaka, kao niti montiranja ekstremnijeg hlađenja. Ploča dolazi sa četiri 240-pinska DDR2 DIMM utora, od kojih svaki podržava maksimalno 2GB module, tj sve zajedno 8GB memorije. Lijepo je vidjeti da su DIMM slotovi dovoljno odmaknuti od CPU socketa, ali isto tako i od prvog PCI-E utora, tako da nema problema s vađenjem memorije u slučaju velikih kartica, kako se i vidi na slici. Pored DIMM-ova vidimo i 24-pinski ATX konektor, i IDE konektor postavljen pod 90 stupnjeva.
Ploča dolazi sa šest 3GB/s Serial ATA II konektora uz Intelovu (ICH10R southbrgide) RAID (0, 1, 0+1, 5) podršku. Inače tu je prisutna jedna od većih zamjerki, naime SATA portovi su loše postavljeni, tako da ćete u slučaju korištenja dual slot kartica u drugom PCI-E utoru izgubiti (ovisno o dužini i hladnjaku kartice), barem tri utora. Dotičnu situaciju možete riješiti kupnjom SATA kablova koji jedan od konektora imaju zakrenut pri 90 stupnjeva. Sve zajedno bi bolje funkcioniralo da se koristio dizajn jačeg modela, dakle, na mjesto IDE konektora staviti SATA konektore pod 90 stupnjeva, a IDE staviti gdje su SATA konektori. Ili po meni još bolje, IDE konektor je mogao biti ubačen pored ATX konektora, također pod 90 stupnjeva. Kad smo kod SATA konektora, htio bih spomenuti da ploča dolazi u kablove koji imaju mehanizam za fiksiranje kabla, tako da vam isti nemože „ispasti“ iz konektora.
Nadalje, na donjem rubu ploče, ispod zadnjeg PCI slota se nalazi i jedan floppy konektor. A uz sam rub ploče su postavljena tri seta pin-out za dodatne USB utore, te isto tako pin-outi za serijski i paralelni port. Na samom kraju ploče tu su i oni za front panel audio, te na drugom oni za front panel tipke za paljenje i resetiranje računala, za dodatni zvučnik te HDD signalizaciju. Ono što bih naveo kao mali minus jest to što ploča, uz standardni 4-pinski CPU konektor, dolazi sa samo dva dodatna 3-pinska konektora za ventilatore. Baterija se nalazi odmah pored SB-a iznad drugog PCI-E x16 utora, te je lako dostupna ukoliko se ne koristi druga kartica.
Prijeđimo i na PCI(-E) utore. Ploča dolazi sa dva PCI-E x1 utora, dva PCI-E x16 utora te dva PCI utora. Prije svega da pojasnim što znače misteriozni setovi jumpera na sredini. Po defaultu (1-2 pozicija jumpera), drugi PCI-E utor nije funkcionalan, dakle samo prvi radi na punoj x16 propusnosti. Prebacivanjem jumpera u drugu poziciju (2-3), propusnost prvog se spušta na x8, i samim time, drugi se PCI-E slot „pali“ te dobiva ostatak propusnosti, dakle za razliku od ostalih ploča koje ovo rade automatski, Biostar se odlučio na jeftinije rješenje.
Plus za dizajn ide na prvi PCI-E x16 utor, naime, čak i u slučaju korištenja dual slot kartica, ne gubite niti jedan PCI utor, jer su na tom mjestu smješteni već spomenuti jumperi. U slučaju korištenja dual slot kartice u drugom PCI-E x16 slotu, gubite i jedan PCI slot, već standardna boljka većine ploča. Iznad prvog PCI-E x1 slota možete vidjeti i jedan molex konektor namijenjen za dodatno napajanje pri korištenju Crossfirea.
Pretposljednji dio layout osvrta ide na stražnji I/O panel. Ploča je po tom pitanju solidno opremljena, tako da nudi dva PS/2 konektora za perferiju, šest USB utora svakako pozdravljam, jedan gigabitni LAN konektor, te izlaze zvučne kartice. Uočavate izostanak serijskog i paralelnog porta, no Biostar se pobrinuo i za to, tako da za dotične mogućnosti imate, kako sam već spomenuo, za to dodijeljene pin-oute na samoj ploči.
Za kraj nešto o čipovlju i još nekim sitnicama na ploči. Krenuvši s lijeve strane ploče, uočavamo Realtekov RTL 8111C čip namijenjen za jednu (PCI-E) gigabitnu mrežnu karticu. Nešto niže nailazimo na još jedno Relatekovo rješenje, ovaj put namijeno za zvučni podsustav ploče. Radi se o ACL888 7.1 HD čipu. Na desnom kraju ploče uočavamo Fintekov F71887F čip namijenjen za I/O mogućnosti ploče. U blizine se nalazi Jmicronov JMB368 čip namijenjen za podršku IDE baziranih uređaja. U desnom rubu ploče se nalazi odvojivi BIOS čip, što je svakako lijepo vidjeti na jeftinijim pločama. Plus za Biostar ide i tome što se odlučio na ubacivanje tipki za gašenje i resetiranje računala na samoj ploči, prigodno osvjetljeni crvnom i zelenom bojom. Tu su i dvije signalne ledice pored floppy konektora koje svojom aktivnošću mogu prikazivati potencijalne greške.
LED_D1 - LED_D2 - Poruka
ON OFF Normal
ON OFF Memory error
OFF ON VGA error
OFF OFF CPU/Chipset error
Pražnjene CMOS-a obavljamo jumperom koji je smješten na desnom rubu ploče u ravnini sa prvim PCI-E konektorom, pri čemu nema problema po pitanju dostupnosti.
HLAĐENJE
Ploča u skladu sa svojom cijenom, koristi skromno hlađenje koje se sastoji od dva dijela. Prvi „dio“ je low-profile pasivni hladnjak na southbridgeu, dok se drugi dio sastoji od dva bloka povezanih jednim heatpipeom. Na northbridgeu se nalazi pasivni blok standardne veličine, sastavljen od 20 aluminijskih listića. Svoj posao obavlja obavlja solidno. U slučaju većih napona je poželjno postaviti aktivno hlađenje.
Kako sam spomenuo, na ovom se bloku putem heatpipea pridružuje onaj na regulaciji napona, jednake građe kao i prije opisani. U slučaju dual core procesora, regulacija nema problema sa većim grijanjem čak i u slučaju jačeg OC-a, no u slučaju quad core procesora, svakako je poželjno staviti nekakav ventilator da puše po listićima. Dotični blok na mosfete regulacije napona naliježe preko tankog sloja termal-pada. Svaki pojedini hladnjak je fiksiran na ploču preko plastičnih push-pinova. S obzirom na to da se radi o laganom hlađenju, vijci nisu potrebni, no svakako su uvijek poželjni. I za kraj bih htio spomenuti da ploča dolazi sa „žvakom“ umjesto termalne paste.