View Single Post
Staro 02.09.2008., 05:31   #11
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
E kad ne bi znao nista o tome ne bi se niti trudio komentirati, a kad sam komentirao, to sam napravio sa najboljom namjerom (kao sto sam i prije naveo).

Jedini razlog za smijeh koji se moze iz svega izvuci je slijedeci - imas 850W PSU koji bi "mogao" raditi sa najzahtijevnijim komponentama danasnjice, ali bi (vjerojatnije) mogao i ruknut sa Intel Atom konfom.

Posto sam napravio dosta napajanja, pojacala i pretpojacala, ispravljackih krugova, filtera, skretnica, odasiljaca i inih elektronickih sklopova, stvarno mislim da sam podosta toga "pokupio" u praksi

Sto se tice elektronickih elemenata (u ovom slucaju schottky diode), svi oni imaju nekakav unutarnji otpor koji, logicno povecava pad napona sa povecanjem struje narinute na njihovim izvodima (u ovom slucaju katodi/anodi).

E sad, da li bi se dala ugraditi nekakva elektronicka komponenta sa negativnim temperaturnim koeficijentom (NTC) koji bi povecanjem struje/temperature snizavala taj otpor i samim time "rusila" pad napona na njoj ... to vec ovisi o primjeni/ulozi/poziciji spomenute problematicne komponente u str. krugu.

Vrlo vjerojatno bi se ova dioda dala zamijeniti sa nekakvim tranzistorskim/integriranim ispravljackim strujnim krugom (koji bi u ovisnosti o struji naponu u krugu baze smanjivao pad napona na emiter-kolektor str. krugu), premda bi ovo malo zakompliciralo cjelokupnu stvar, ali i trajno otklonilo sumnju na ovaj dio strujnog kruga.

Po mojem osobnom iskustvu, u elektronickim sklopovima (ispravljackim krugovima) "najslabiji" (najcesce pregaraju) elementi u strujnom krugu su tranzistori (obicni i integrirani) i to zbog vrlo jednostavnog razloga - najskuplji su (u odnosu na poluvodicke diode, bipolarne kondenzatore, otpornike i ostale elemente - iskljucivsi greatz spojeve i relativno velike/skupe kondenzatore za peglanje novodobivenog "istosmjernog" napona nakon greatz-a), te na njima proizvodjaci ostvaruju najvece ustede.

Ukratko:

Postoji nacin za ispitivanje "najslabije karike" u strujnom krugu, kao sto su to npr. "metoda multimetar" ili nesto elegantnija (skuplja) metoda racunalnih aplikacija putem kojih se unosenjem zeljenih elek. komponenti moze vrlo jednostavno/bezbolno saznati "najslabiji clan".

Da li se sve ovo isplati to ces vrlo vjerojatno sam moci procijeniti, ali nekako mi se cini da navedeno (neispravno) napajanje od 850W i nije previse pouzdano u radu, osim ako nije u pitanju ostatak konfe koji "moze" potegnuti jaaako puno vata (u sto najiskrenije sumnjam), udar groma ili sl. "vanjski" cimbenik.
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 02.09.2008. u 07:39.
dh41400 je offline   Reply With Quote