View Single Post
Staro 29.05.2008., 11:27   #2
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,583
PAKIRANJE I BUNDLE



Ploča dolazi u presijavajuće bijelo-plavoj potežoj kutiji - jako jednostavno osmišljena. Sprijeda se vidi samo naziv (model) ploče dok straga možete pročitati sve specifikacije ove ploče. Kada otvorimo kutiju u njoj ćemo zapaziti još jednu bijelu kutiju u kojoj se nalazi bundle.



U bundle kutiji se (od kablova) nalaze 4 zelena SATA, 2 Power SATA, 1 IDE te 1 FDD kabel. Za ploču ovog ranga mislim da bi ipak trebalo ubacit jos 2 SATA kabela zbog same podrške 6 SATA priključaka. Opširni user's manual će vam snalaženje na ploči učiniti lakšim kao i Installation Guide pasivnog coolera koji je namjenjen za hlađenje vrućeg X38 chipseta. Od CD-ova se očekivao i jedan CD sa dodatnim programima no ipak se u bundleu nalazi samo CD sa driverima te disketa sa RAID driverom. Sljedeće na redu imamo zvučnu karticu "Bernstein Audio Module" i kabel za spajanje iste na ploču, I/O shield,jumpere te veliki pasivni cooler sa heatpipe tehnologijom izrade uz kojeg se dobije i termalna pasta.


Da sažmem sve u jednu listu da bude preglednije. Dakle bundle se sastoji od:
  • User's Manual
  • CD sa driverima
  • Disketa sa RAID driverima
  • 4x SATA kabela
  • 2x SATA Power kabela
  • 1x IDE kabel
  • 1x FDD kabel
  • 1x Bernstein Audio Module kabel
  • 1x Bernstein Audio Module
  • 1x NorthBridge Heatsink
  • 1x Termalna pasta za NB Heatsink
  • 1x Installation Guide za NB Heatsink
  • 1x I/O Shield
LAYOUT



DFI je već svima poznat da LanParty serije pravi u zanimljivim izdanjima boja jer je to oduvijek tako bivalo. Ovaj put je korištena UV zelena u kombinaciji sa žutom bojom na crnom PCB-u. Ploča lijepo izgleda a u sljedećim prilozima ćemo vidjeti što nam lijepoga i donosi.



Prostor socketa se doima malo zbijen, pogotovo kada stavimo NB Heatsink pa zatim CPU cooler no sa malo znanja daju se montirati svi cooleri ili pak nekakav POT. S lijeve strane se nalazi 8-fazna digitalna regulacija napona što omogućuje ovoj ploči ne variranje napona prilikom poptunog opterećenja što se u praksi i pokazalo. Nisam imao priliku vidjeti to sa nekim Quad procesorom no sa naclockanim E8400 te E4300 pada napona gotovo nema - vrijednosti su mjerene multimetrom, naravno. Tu se odmah primjeti i 8pin-ski naponski utor no ukoliko imate brand napajanje nazivne snage bar 400W sa 4pin-skim konektorom možete ga slobodno kao takvoga priključiti i ploča će sasvim normalno radit.
Na slici vidimo i northbridge koji je na X38 chipsetu prekriven povećim IHS-om. X38 chipset je već poznat da se puno grije ali ovdje je hlađenje dotičnog riješeno sa jednim povećim (već prije spomenutim) hladnjakom o kojem ću posebno pisat pod selekcijom hlađenja.
Sa desne strane vidimo 4 memorijska utora, 24pin ATX utor te IDE utor. Pasivac koji se nalazi pokraj DIMM utora je hladnjak memorijske regulacije napona. Između dna IDE i DIMM utora se nalazi JMicron-ov JMB363 kontroler kojeg ću u sljedećem dijelu spomenut.



Dolazimo do dijela gdje se nalazi Intelov ICH9R Southbridge koji potržava 6 SATA konektora te koji vam omogućuje da napravite RAID 0/1/0+1/5 polje. Preko JMicron JMB363 kontrolera vezana su još 2 SATA utora koji također podržavaju RAID polje no samo 0 i 1. Stavljanje SATA utora pod 90° je bio veoma pametan potez koji omogućava veću urednost u samom kućištu a i ne smeta nijednoj od kartica. Najveći nedostatak ovdje je bar jedan eSATA konektor koji postaje sve neophodniji. Ispod southbridgea se nalaze clear CMOS jumperi, baterija te BIOS čip kojeg je moguće promjeniti u slučaju kvara što je olakšalo posao serviserima diljem svijeta a i smanjilo troškove DFI-ju. Tu se nalazi i FDD utor kojeg je za razliku od nekih proizvođača DFI dobro riješio (u kombinaciji IDE <-> FDD). Vjerujem da vam je prvo u oko zapao POST display. Već se neko vrijeme počelo sa digitalnim i kodiranim prikazom stanje ploče. Listu što znači pojedina kombinacija pogledajte OVDJE! Odmah do POST displaya imamo praktične gumbiće Power i Reset. Tu zamjeram samo sto nema clear CMOS gumba no to je DFI riješio na način da zadržite PWR+RST gumb 4sec zajedno te tako napravite clear CMOS. Osim tog načina čišćenja CMOS-a imate mogućnost da stišćete Home ili Insert tipku na vašoj tipkovnici.
Prebacujemo se na lijevu stranu ploče odnosno na slotove. Počevši od vrha prema dnu, prvi na redu je PCI-E slot propusnosti x16. Nažalost, kada stavite grafičku karticu u njega nećete bit u mogućnosti normalno izvaditi memorijski modul (ukoliko je to potrebno) bez predhodnog vađenja grafičke kartice ili savijanja iste. Na ovoj ploči je moguća potpuna iskoristivost Crossfire tehnologije jer su prva dva slota iz druge generacije te rade na x16 propusnosti. Ukoliko idete na opciju da iskoristite sva 3 PCI-E slota za CF onda će treći slot raditi na x4 propusnosti. Tu još imamo jedan PCI-E x1 slot te 3 PCI (iskoristiva!) slota. Sa strane primjetite čipovlje. Počevši opet od vrha vidimo dva Marvell Gigabit LAN kontrolera (88E8052 i 88E8053) koji se nalaze sa lijeve i desne strane PCI-E x1 slota. Dalje imamo VIA VT6307 kontroler koji podržava dva 100/200/400 Mb/sec IEEE1394 porta te ITE IT8718F kontroler koji omogućuje HW Monitoring ploči tj. upravljanje npr. ventilatorima.



Dva PS/2 porta, 6 USB portova, 1 IEEE1394 (Firewire) port te dva Gigabitna LAN porta su ono što vidimo na back panelu. Osim portova tu vidimo i veliki hladnjak koji je namjenjen za hlađenje naponske regulacije (PWM). Zvučna kartica (Bernstein Audio Module) dolazi zasebna i spaja se priloženim kabelom na ploču te tako zauzima jedan slot (najlogičnije je staviti ju na mjesto PCI-E x1 slota). Koristi Realtekov ALC885 8-kanalni kodek a na njoj se vide sljedeći utori : Coaxial SPDIF IN, Coaxial SPDIF OUT, Line in, Line out, Mic in, Centre/Subwoofer, Rear R/L, Side R/L.


HLAĐENJE



Momci iz DFI-ja su pronašli dobar način za riješiti se visokih temperatura X38 chipseta. Naime, Thermalright se svojim već poznatim dizajnom pokazao i ovdje. Veliki pasivac koji koristi heatpipe tehnologiju te je jednim heatpipeom povezano 19 listića napravljenih od aluminija. Osim aluminijskih listova gotovo je cijeli cooler od istog materijala osim baze. Tu je koristen bakar koji ima veći toplinksi kapacitet i ujedno bolje prima toplinu sa chipseta i prenosi na aluminij koji bolje otpušta tu istu toplinu. Na njega je moguće ugraditi 60mm ventilator ukoliko je to potrebno jer sa njim dolaze kopče prigodne za takav ventilator. Uz njih dobijate i termalnu pastu koja nije ni nalik dobroj pasti jer je veoma kruta i stvrdne se lako (nakon dizanja). Ugradnja je vrlo laka jer se montira push pinovima koji su se ovaj put pokazali kao odličan izbor jer hladnjak jedva da se miče kada ga postavite. No ukoliko negdje zapnete sa stavljanjem istoga imate upute s kojim ćete puno lakše riješiti problem na kojem ste zapeli. Ovakvo rješenje hlađenja chipseta je puno bolje od povezivanje PWM - NB - SB sa jednim heatpipeom kao što je to slučaj na UT modelima iste ploče. Pod njim chipset radi na ugodnih 30-ak stupnjeva sa dobro (i pravilno) prozračenim kućištem u idleu dok se u loadu ne penje poviše 40°. Dakle nemate brige što se tiče temperatura chipseta. Uz ovakvo formirano hlađenje čitave ploče southbridge pati te se užasno grije ukoliko nema dobrog protoka zraka prema njemu. Nije bilo ni za očekivat da se takvo što neće dogoditi jer je na southbridgeu tek jedan mali aluminijski pasivac kao kod većine low-budget matičnih. Što se tiče hlađenja naponske jedinice to je dobro izvedeno jer je aluminijski pasivac dosta velik i ukoliko imate hladnjak na procesoru koji je okrenut da ventilator ispuhuje zrak prema njemu onda nemate brige za temperature PWM-a ali i u protivnom, nebi se trebalo ništa dogodit i ako temperature porastu malo više (što nije slučaj na ovoj matičnoj) jer regulacija nije baš osjetljivi element te podnosi temperature veće od 100°. Konkretno meni temp PWM-a nije prelazila 40° u loadu. Osim ta tri osnovna hladnjaka na ploči se nalaze jos dva (srebrena) pasivca koji imaju ulogu da hlade regulaciju napona memorije odnosno chipseta.

Zadnje izmijenjeno od: Bullet1. 29.05.2008. u 20:53.
Bullet1 je offline   Reply With Quote