PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   AMD Radeon (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Zalman na 9800 (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=7189)

Sky 18.12.2003. 16:42

Zalman na 9800
 
Čitam Daj.Hardov uradak sa 9500 pro i razmišljam da puknem Zalmana na 9800np koji ću uskoro modati u pro. E, sad, pitanje je da li je bolji stock cooler ili Zalmanov pasivac sa onim dodatnim ventom koji se kupuje kao opcija?

Isus 18.12.2003. 18:07

Stock kule rje katstrofa u većini slučajeva, zemi si Zalmana i uz to neki 92mm ili 120mm ventilatrom ( dođe te jeftinije od ZM-op1), ja sam si stavio Enermaxov 80mm i sve pet!A tišina je divna stvar

Sky 18.12.2003. 19:03

Pitam zato jer je stock cooler isti kao i kod pro verzije (onaj srebrni), a ovaj Zalmanov vent bi si zel ako se odlučim jer volim imate sve "picikato":)

Renesis 18.12.2003. 19:29

Uzmi Zalmana, bolje hladi od stocka kad imaš vent na njemu

Sky 18.12.2003. 19:33

To me zanima! Jel ima netko iskustva sa klokanjem grafe sa tim coolerom?

Jelc 18.12.2003. 20:53

Citiraj:

Originally posted by Sky
To me zanima! Jel ima netko iskustva sa klokanjem grafe sa tim coolerom?
Kaj buš delal volt-mod?
Baš sam bio nekaj čital prošli tjedan, tip je napravio volt-mod na Infineon memoriji, ide solidno...samo ni pomisliti bez hlađenja memorije.

Sky 18.12.2003. 21:09

Imaš link za to? Pretpostavljam da volt mod poništava garanciju. Mislio sam flashnuti sa onim modanim 380/325 BIOS-om sa DigitalSynapses. U principu, vidim po netu da je ova Infineon memorija malo undervoltana, ekipa je to mislila riješiti flashanjem Gigacube-ovog 9800Pro BIOS-a.
Reci, što misliš, da li se isplati stavit tog Zalmana i flashat BIOS (ne znam što je zapravo volt mod, pa ne znam da li ću ga raditi)? Jel postavljanje heatsinkova poništava garanciju ( zapravo, da li se daju skinuti ako bude belaja) ?

Jelc 18.12.2003. 21:31

Citiraj:

Originally posted by Sky
Imaš link za to? Pretpostavljam da volt mod poništava garanciju. Mislio sam flashnuti sa onim modanim 380/325 BIOS-om sa DigitalSynapses. U principu, vidim po netu da je ova Infineon memorija malo undervoltana, ekipa je to mislila riješiti flashanjem Gigacube-ovog 9800Pro BIOS-a.
Reci, što misliš, da li se isplati stavit tog Zalmana i flashat BIOS (ne znam što je zapravo volt mod, pa ne znam da li ću ga raditi)? Jel postavljanje heatsinkova poništava garanciju ( zapravo, da li se daju skinuti ako bude belaja) ?

Pa probaj prvo sa tim BIOS-om pa buš vidio kak to hoda, to ti je najlakše i najsigurnije.
Link ti je tu
http://www.rage3d.com/board/showthre...eadid=33729082

Kaj se tiče pasivaca-sa tim skidanjem baš i nemam iskustva, pitaj Vekya-on je nekaj s tim kemijal.

Najbolji način da ti ostane garancija je da si nabaviš SMD grabber, samo neznam baš da ih ima kod nas za kupiti.
Jer-ako imaš to izbjegneš lemljenje.

Ako ideš lemiti-i to se jako vidi garancija ide pa-pa...

rendula 18.12.2003. 21:50

kaj se tiče ventilatora može se spojit 120mm vent na zalman fan bracket tak da puše u grafu. Ja imam 120mm titana na čini mi se 7V i nečujan je, a super hladi grafičku.

Sky 18.12.2003. 22:12

Dakle, volt mod uključuje lemljenje? Mislim da ću to radije preskočiti:) Previše sam para utukao u tu grafu da je skurim na način koji mi poništava garanciju. Ipak mislim da ću samo flashat BIOS. Nego, izgleda da sad imam zaključani BIOS, ne mogu podešavati frekvu iz Omega drivera, jel taj 380/325 BIOS otključan?
Da li se svi slažu da je Zalmanovo hlađenje+fan bolje od stock coolera?

rendula 18.12.2003. 22:47

Citiraj:

Originally posted by Sky
Da li se svi slažu da je Zalmanovo hlađenje+fan bolje od stock coolera?
Da.

Sky 21.12.2003. 01:35

Ok, jel ima nešto što moram znati prije postavljanja na 9800np, neki problemi ili ograničenja?

cyberphere 21.12.2003. 01:41

Citiraj:

Originally posted by Sky
Ok, jel ima nešto što moram znati prije postavljanja na 9800np, neki problemi ili ograničenja?
Moraš provjeriti jel imaš dosta mjesta od ostalih dijelova matične

http://www.zalman.co.kr/english/product/ZM80C-HP.htm

Isus 21.12.2003. 04:14

Uvjet rupe oko GPU-a i to da imaš dovoljnjo mjesta u kučištu. Završna obrada Zalman je izvrsna a stock coolera grozna, s bočnim vetilatrom od 120mm imaš i hlađenje svih memorijskih čipova, pasivci na meoriji, kad satviš zalmana nemaš mjesta za pasivce na meoriji jer dodiruju tijelo kulera a to znači i da prenose toplinu na memoriju to ne uimat ima u Grazu coolermasterovi bakreni slim designa koi su niski i to ide uz zalmana!

Sky 21.12.2003. 08:17

Jel ima taj lim negdje u Hr.? U biti, Infineonovi čipovi se toliko ni ne griju, a ekipa ih je bez pasivaca natjerala na 325.
E, da, jel valja ona pasta što se dobije uz Zalmana, razmišljam da je zamjenim sa AS5 ili PCM+, jel se dobije što time?

Sky 24.12.2003. 00:07

Namontirao sam to čudo i onaj dodatni fan ZM-OP1, stvar je apsolutno nečujna, zamijenio sam onu pastu što standardno dolazi sa coolerom sa AS5 (overkill, ali koga briga, imam je još dosta)... Sad idemo vrtit 3DMark da se malo sve skupa zagrije, ali zasad sve skupa odlično radi.

Isus 24.12.2003. 00:16

Ta Zalmanova pasta je čist OK, nije ko AS5 al je po meni bolja od SIlvergrease.

Sad na bloku imam zalmana a neda mi se skidat blok i mazat AS5 paštetu na proc, al budem to napravio pa ću bubnut usporedbu u temperaturama!

Kaj se tiče Zalmana, stvar je genijalna, ja imam Enermaxov bentilator stavljen s bočne strane stavljen skoro na minimum i nečujno je, a hladnjak nije niti mlak!:D

Sky 24.12.2003. 00:25

Reci mi jel ti otprilike ista temperatura na gornjoj i donjoj strani pasivca? Piše u uputstvima da treba biti otprilike ista, ali kod mene je ipak donja sigurno desetak stupnjeva toplija.
BTW, thanx svima na savjetima. :beer:

Renesis 24.12.2003. 11:43

Čuj temp će ti uvijek biti veća na strani gpu-a, ali ipak provjeri ako je heat pipe dobro legao

Isus 24.12.2003. 12:27

Rastavi ga i ponovo ga stastavi jer bi ti trebala bit slična, tak je meni bilo na početku pa sam rastavio i povovo stastavio, sad mi je slično.

Sky 24.12.2003. 13:03

Ok, thanx!:beer:

Jelc 24.12.2003. 14:24

Citiraj:

Originally posted by Sky
ali kod mene je ipak donja sigurno desetak stupnjeva toplija.
Baš čudno...:D :D :D

Sky 26.12.2003. 13:11

Citiraj:

Originally posted by Jelc
Baš čudno...:D :D :D
Skroz čudno, a zna se da toplina ide prema gore:p
Ljudi moji, ovaj Zalman je vjerojatno najbolja investicija u jako dugo vremena, hladi ko blesav, a ne čuje se...:D

Sky 26.12.2003. 17:10

Rastavio i ponovo sastavio, potrošio AS5. Dvaput provjerio jel sve sjelo dobro. Još uvijek je ista temperaturna razlika, donji je topal, ali ne pretjerano (nije više od 40 stupnjeva), gornji lagano mlak (25-30 stupnjeva, nažalost, nemam termometar ni sondu). Ovaj put sam stavio više paste, ali začudo, nije skoro niš izašlo vani pod pritiskom. Jel možda treba staviti tonu paste da izađe van kad se sve zašarafi?
Sve radi, temperatura sistema mi je 29 stupnjeva, proca 40, svi ventovi uključeni. Još kad ispilim sa stražnje stranice otvore za vent i stavim gumene ringove na šarafe, to će biti nečujno!:clap:

Jelc 29.12.2003. 09:59

Ma dole ti bude uvjek bio topliji ovak i onak...to možeš rješiti jedino cirkulacijm zraka prek njega.
Ak ti sve dela fino-nemoj se zabrinjavati.

Sky 29.12.2003. 11:24

Sve radi, sad sam otvorio komp nakon 2 sata 3DMarka, vruće je, sigurno ima 50 stupnjeva, ali sve radi i sigurno je hladnije od stock coolera, da ne govorimo tiše.
Ova Zalmanova stvarčica je zbilja must-have za sve koji žele tišinu, a nemaju para ili prostora za vodeno.

Daj.Hard 03.01.2004. 03:09

eo, da se i ja vec jednom javim...

Meni su ti donji i gornji blok skoro jednako topli. A sto se nanosenja paste tice, sto manje to bolje, ali ne premalo. Ono, baci neku derivaciju na to sve pa ces dobit idealnu debljinu.

I koje ventove preporucate svi vi za stavit na tog zalmana i kao case-fan-ove? Znam da Antec SmartFan suxa debelo.

Meni treba nekaj jako jako tiho.

A znam da oni Sunoni iz cipoteke za 35kuna jebeno dobro hlade iz vrlo prihvatljivu razinu buke. Nazalost, meni su ipak malo preglasni. Al to ja imam uvrnute standarde. Sunon 80mm 12V na 7V radi poprilicno tiho, za 35kuna jebeno dobar izbor .... no, ja bi htio jos tise. Ima ko ideju?

cyberphere 03.01.2004. 12:39

Citiraj:

Originally posted by Daj.Hard
eo, da se i ja vec jednom javim...

Meni su ti donji i gornji blok skoro jednako topli. A sto se nanosenja paste tice, sto manje to bolje, ali ne premalo. Ono, baci neku derivaciju na to sve pa ces dobit idealnu debljinu.

I koje ventove preporucate svi vi za stavit na tog zalmana i kao case-fan-ove? Znam da Antec SmartFan suxa debelo.

Meni treba nekaj jako jako tiho.

A znam da oni Sunoni iz cipoteke za 35kuna jebeno dobro hlade iz vrlo prihvatljivu razinu buke. Nazalost, meni su ipak malo preglasni. Al to ja imam uvrnute standarde. Sunon 80mm 12V na 7V radi poprilicno tiho, za 35kuna jebeno dobar izbor .... no, ja bi htio jos tise. Ima ko ideju?

A čuj tišina se plača pa ako hoćeš tihi vent kupi PAPST na 19 dB. Ventilator nečujan. Ja sam dva ugradio u napajanje i komp mi je od tada puno tiši. S tim da jedan košta oko 120 kn

Daj.Hard 03.01.2004. 15:23

19dB zvuci fino na papiru, no nacuo sam glasine da bas i nisu 19dB. Al, to cak ni nije tolka frka.
Mene vise zanima da li taj vent dovoljno hladi? Ne trazim nista ludo, no da obavlja svoj posao.

cyberphere 03.01.2004. 15:26

Citiraj:

Originally posted by Daj.Hard
19dB zvuci fino na papiru, no nacuo sam glasine da bas i nisu 19dB. Al, to cak ni nije tolka frka.
Mene vise zanima da li taj vent dovoljno hladi? Ne trazim nista ludo, no da obavlja svoj posao.

Pa kažem ti da su tihi jel ih imam 2 komada. A hlađenje je zadovoljavajuče. Kad sam uključio samo njih bez ikakvih drugih ventilatora bili su totalno nečujni.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 16:23.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger