PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Prijenosnici (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Ideapad 5 pro vs. Legion 5 pro u praksi (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=316389)

TotoRi 03.04.2023. 17:46

Ideapad 5 pro vs. Legion 5 pro u praksi
 
Dvoumim se između ova 2 modela
https://www.links.hr/hr/laptop-lenov...sivi-010101215
https://www.protis.hr/products/detai...m_medium=click

Prioritet je dizajn, videoprodukcija i malo 3d modeliranja. Gaming me ne zanima. Ideapad 5 pro mi se čini kao da je sasvim dovoljan i jako dobra prilika za tu cijenu, međutim brinu me 16gb rama koja se ne mogu upgraedati, što je na Legionu moguće, tako da je dugoročno gledano sigurno bolja opcija, ali trenutno je možda malo overkill za moje potrebe. Da li Legion vrijedi tih 850 eura više? Što konkretno dobijam s time u praksi? Ako netko ima neki od tih modela bilo bi super da javi dojmove

Pozdrav svima

ansha 03.04.2023. 17:53

Osim te mogucnosti nadogradnje rama, u Legionu jednostavno dobivas dosta brzi cpu i gpu... Naravno, laptop je veci i tezi jer te komponente traze i bolje hladjenje..

TotoRi 03.04.2023. 17:57

Citiraj:

Autor ansha (Post 3668824)
Osim te mogucnosti nadogradnje rama, u Legionu jednostavno dobivas dosta brzi cpu i gpu... Naravno, laptop je veci i tezi jer te komponente traze i bolje hladjenje..

Jasno, samo mislim da oba na kraju zadatke obave isto. Jedina je razlika u brzini exportanja videa u praksi, zar ne? Ryzen 7 6800HS je prilično jak CPU također zar ne?

Gemmy 03.04.2023. 18:03

Ovaj s 3070 ne vrijedi toliko, pogotovo jer sada izbacuju modele s 4060.
Ja sam skoro istog platio 1600 pred godinu dana.

Nemam zamjerke na kvalitetu, osim da se cpu grije kao vrag u igri ako se ne limitira fps, i tipkovnica je mlaka na dodir nakon malo igranja. I zvuci kao jet pa se mora igrat s headsetom.

Poslano sa mog SM-S908B koristeći Tapatalk

TotoRi 03.04.2023. 18:06

Citiraj:

Autor Gemmy (Post 3668832)
Ovaj s 3070 ne vrijedi toliko, pogotovo jer sada izbacuju modele s 4060.
Ja sam skoro istog platio 1600 pred godinu dana.

Nemam zamjerke na kvalitetu, osim da se cpu grije kao vrag u igri ako se ne limitira fps, i tipkovnica je mlaka na dodir nakon malo igranja. I zvuci kao jet pa se mora igrat s headsetom.

Poslano sa mog SM-S908B koristeći Tapatalk

Imaš li neki drugi model za preporučiti? Mene zapravo gaming ne zanima. Bitan mi je 16:10 omjer i QHD rezolucija

tomek@vz 03.04.2023. 20:04

Definiraj "potrebe".

TotoRi 03.04.2023. 22:18

Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3668854)
Definiraj "potrebe".

Potrebe su kao što sam i napisao: dizajn (to definitivno nije zahtjevno), videoprodukcija i povremeno 3d modeliranje. Ukratko kreativan rad (Adobe paket pretežito), ne gaming. Radio sam te stvari na mnogo slabijim strojevima i mislim da Ideapad 5 pro mi je sasvim dovoljan, ali prilično me brine nemogućnost upgradeanja na 32gb što će, ako ne sada, u budućnosti možda biti prijeko potrebno. Isto tako radi jačeg CPU i GPU Legion je možda dugoročno isplativiji. U ovom trenu mi se Ideapad čini super izbor, pogotovo za te novce, ali dugoročno je Legion možda bolji izbor. Ne znam, da li mi je što promaklo, volio bih čuti što više mišljenja, po mogućnosti iz prve ruke...

TotoRi 03.04.2023. 22:21

Citiraj:

Autor Gemmy (Post 3668832)
Ovaj s 3070 ne vrijedi toliko, pogotovo jer sada izbacuju modele s 4060.
Ja sam skoro istog platio 1600 pred godinu dana.

Nemam zamjerke na kvalitetu, osim da se cpu grije kao vrag u igri ako se ne limitira fps, i tipkovnica je mlaka na dodir nakon malo igranja. I zvuci kao jet pa se mora igrat s headsetom.

Poslano sa mog SM-S908B koristeći Tapatalk

Ali pretpostavljam da je taj imao FHD ekran i k tome 16:9? WQXGA i 16:10 su meni bar, bitan faktor

Gemmy 03.04.2023. 22:31

https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunal.../p/EK000400557

ekran je bio super, ali ipak sam ga vecinom drzao spojenim na monitor

TotoRi 03.04.2023. 22:39

Citiraj:

Autor Gemmy (Post 3668885)
https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunal.../p/EK000400557

ekran je bio super, ali ipak sam ga vecinom drzao spojenim na monitor

https://www.mall.hr/lenovo-prijenosn...nosna-racunala
Ima ga ovdje i jeftinije, ali ako bi se išlo na Legion, možda bi se isplatilo platiti više za ovaj i7-12700H CPU?

tomek@vz 04.04.2023. 07:03

Citiraj:

Autor TotoRi (Post 3668881)
Potrebe su kao što sam i napisao: dizajn (to definitivno nije zahtjevno), videoprodukcija i povremeno 3d modeliranje. Ukratko kreativan rad (Adobe paket pretežito), ne gaming. Radio sam te stvari na mnogo slabijim strojevima i mislim da Ideapad 5 pro mi je sasvim dovoljan, ali prilično me brine nemogućnost upgradeanja na 32gb što će, ako ne sada, u budućnosti možda biti prijeko potrebno. Isto tako radi jačeg CPU i GPU Legion je možda dugoročno isplativiji. U ovom trenu mi se Ideapad čini super izbor, pogotovo za te novce, ali dugoročno je Legion možda bolji izbor. Ne znam, da li mi je što promaklo, volio bih čuti što više mišljenja, po mogućnosti iz prve ruke...


U tome je stos. Napisao si generalno - ne koliko zahtjevno. Ako ti je dovoljno 16GB za sve navedeno onda nisi zahtjevan korisnik i Ideapad ce biti dovoljan. S obzirom da imam averziju prema "zalemljenim RAM plocicama" osobno bih radije Legion uzeo (ne mora nuzno biti pro (jos uvijek ne kuzim sta im taj pro u nazivu znaci al hebiga..."marketing")...sa Ryzen CPU jer dodatno manje struje zdere nego Intel, manje se grije, baterija duze malo drzi za obicne stvari). Ako se odlucis jednog dana ubacit RAM - mozes, ne moras zbog toga kompletno novo racunalo kupovat. Cekiraj si malo i HP Omen seriju slicnih karakteristika.

TotoRi 04.04.2023. 13:39

Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3668909)
U tome je stos. Napisao si generalno - ne koliko zahtjevno. Ako ti je dovoljno 16GB za sve navedeno onda nisi zahtjevan korisnik i Ideapad ce biti dovoljan. S obzirom da imam averziju prema "zalemljenim RAM plocicama" osobno bih radije Legion uzeo (ne mora nuzno biti pro (jos uvijek ne kuzim sta im taj pro u nazivu znaci al hebiga..."marketing")...sa Ryzen CPU jer dodatno manje struje zdere nego Intel, manje se grije, baterija duze malo drzi za obicne stvari). Ako se odlucis jednog dana ubacit RAM - mozes, ne moras zbog toga kompletno novo racunalo kupovat. Cekiraj si malo i HP Omen seriju slicnih karakteristika.

Hvala na iscrpnom odgovoru. Da, kako trenutno stvari stoje Ideapad je dovoljan, ali dugorocno gledano mozda i zatreba nesto jace i to je ono radi cega se dvoumim. Malo sam ogranicen tu jer izrazito zelim 16:10 ekran, mislim da HP Omen serija to nema...?

tomek@vz 04.04.2023. 13:57

Citiraj:

Autor TotoRi (Post 3668996)
Hvala na iscrpnom odgovoru. Da, kako trenutno stvari stoje Ideapad je dovoljan, ali dugorocno gledano mozda i zatreba nesto jace i to je ono radi cega se dvoumim. Malo sam ogranicen tu jer izrazito zelim 16:10 ekran, mislim da HP Omen serija to nema...?


16:10 je lijepo al tko jos radi samo na lapu takve stvari? Dock+ kak spada ekran i vozi. Ti jeftikaner IPS-ovi na lapovima su katastrofa, backlight bleeding nije optimalan itd...al ja sam picajzla :lol2: Kaj se lapa tice pomirio sam se da je 16:9 standard i bok.

TotoRi 04.04.2023. 14:17

Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3669001)
16:10 je lijepo al tko jos radi samo na lapu takve stvari? Dock+ kak spada ekran i vozi. Ti jeftikaner IPS-ovi na lapovima su katastrofa, backlight bleeding nije optimalan itd...al ja sam picajzla :lol2: Kaj se lapa tice pomirio sam se da je 16:9 standard i bok.

Istina i ja se spajam na monitor, al dosta sam na putu a bas sam oduvijek mrzio 16:9, sto cu, jace je od mene haha

mrva_zg 04.04.2023. 14:25

Ja sam uzeo sad ekipi iz dizajna Thinkbook sa R7, 3060, i svi su zadovoljni, puno je laksi i manji od legiona, lijepo izgleda


https://www.mall.hr/lenovo-prijenosn...utm_medium=cse

TotoRi 04.04.2023. 15:02

Citiraj:

Autor mrva_zg (Post 3669013)
Ja sam uzeo sad ekipi iz dizajna Thinkbook sa R7, 3060, i svi su zadovoljni, puno je laksi i manji od legiona, lijepo izgleda


https://www.mall.hr/lenovo-prijenosn...utm_medium=cse

Dobar prijedlog. I on mi je bio opcija. Kažeš, sve super?

TotoRi 04.04.2023. 15:36

Citiraj:

Autor mrva_zg (Post 3669013)
Ja sam uzeo sad ekipi iz dizajna Thinkbook sa R7, 3060, i svi su zadovoljni, puno je laksi i manji od legiona, lijepo izgleda


https://www.mall.hr/lenovo-prijenosn...utm_medium=cse

Koliko vidim RAM se može upgradeati? Kakva je stvar s hlađenjem kod zahtijevnijih zadataka?

mrva_zg 04.04.2023. 15:52

RAde mi ok
Pogledaj samo u mikronisu isti laptop jer tamo ima 3 god garnciju a ovdje pise da je 12mjeseci


Ja sam im pikno jos 32Gb u slobodni slot i imaju 40Gb i radi bez greske (iako su rekli da ne bude).


Nisam nesto primjetio da se grije


Unutra je 3060 ali umjesto 135W u legionu ima 100W grafiku

TotoRi 04.04.2023. 16:17

Citiraj:

Autor mrva_zg (Post 3669034)
RAde mi ok
Pogledaj samo u mikronisu isti laptop jer tamo ima 3 god garnciju a ovdje pise da je 12mjeseci


Ja sam im pikno jos 32Gb u slobodni slot i imaju 40Gb i radi bez greske (iako su rekli da ne bude).


Nisam nesto primjetio da se grije


Unutra je 3060 ali umjesto 135W u legionu ima 100W grafiku

Zvuči prilično dobro, čak i neki best buy za tu cijenu rekao bih

mrva_zg 04.04.2023. 16:34

Za tu cifru je fakat best buy.

dolazi i software za kalibraciju ekrana, puno je bolje napravljen od ostatka laptop, a i nije ko legion bas gejming ovaj je vise kao poslovni

TotoRi 04.04.2023. 21:37

Citiraj:

Autor mrva_zg (Post 3669045)
Za tu cifru je fakat best buy.

dolazi i software za kalibraciju ekrana, puno je bolje napravljen od ostatka laptop, a i nije ko legion bas gejming ovaj je vise kao poslovni

Ovo je isto plus, jedino me malo bode u oči 60hz display

domy_os 05.04.2023. 00:00

Nedavno sam instalirao prvo jedan pa onda još par komada IdeaPad 5 Pro, na prvu izvrstan, na drugu tako tako, ali i dalje nema boljeg za te novce. Ekran odličan, kućište vrlo dobro i čvrsto, tipkovnica tako tako, touchpad loš, zvučnici znaju povremeno zakrčati, neka frekvencija im ne odgovara, numerička tipkovnica ima uže tipke.

BIOS upgrade i isključivanje modern standby su riješili neke mušice tipa da se nije htio probuditi iz standbya i u standbyu se pregrijavao. Tipkovnica je povremeno imala delay od 10-15 sekundi. GPU je rušio OS kod otvaranja videa i WiFi gubio vezu do nekog Windows Updatea, ne sjećam se više. Ostao je još problem s nešto višim DPC latencijama, valjda će i to fixati.

BTW, za BIOS update treba povećati EFI particiju, ja sam je stavio na 1 GB, inače update puca.

TotoRi 05.04.2023. 13:40

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3669133)
Nedavno sam instalirao prvo jedan pa onda još par komada IdeaPad 5 Pro, na prvu izvrstan, na drugu tako tako, ali i dalje nema boljeg za te novce. Ekran odličan, kućište vrlo dobro i čvrsto, tipkovnica tako tako, touchpad loš, zvučnici znaju povremeno zakrčati, neka frekvencija im ne odgovara, numerička tipkovnica ima uže tipke.

BIOS upgrade i isključivanje modern standby su riješili neke mušice tipa da se nije htio probuditi iz standbya i u standbyu se pregrijavao. Tipkovnica je povremeno imala delay od 10-15 sekundi. GPU je rušio OS kod otvaranja videa i WiFi gubio vezu do nekog Windows Updatea, ne sjećam se više. Ostao je još problem s nešto višim DPC latencijama, valjda će i to fixati.

BTW, za BIOS update treba povećati EFI particiju, ja sam je stavio na 1 GB, inače update puca.

Ovo za touchpad je minus, imam stariji Ideapad s odličnim touchpadom, dok začudo na nekim novim skupim modelima, ne nužno Lenovo sam primjetio da šteka. Pa koliko je loš?

Inače, našao sam i model s Ryzen 9 i 32gb ram
https://www.opus.hr/hr/racunala-101/...-gb-16-107187/
Jedino sam negdje čuo da možda hlađenje nije dovoljno dobro za tako jak procesor, što misliš o tome?

Hvala na postu!


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:40.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger