PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (https://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mediji (https://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Long term storage (https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=311645)

medo 09.02.2022. 23:41

Long term storage
 
PC eksperti su bar jednom razmišljali o svojoj digitalnoj ostavštini. Dolaze nove tehnologije pohrane, novi filesystemi i novi formati zapisa, a neki stariji odlaze što temu digitalnog pohranjivanja podataka može učiniti izazovnom. Ono što danas digitalno pospremimo možda u budućnosti nećemo moći pročitati. Ili naša djeca ili naši unuci.

Potaknut jednom privatnom raspravom ovu temu sam zamislio kao konstruktivnu razmjenu prvenstveno iskustava i znanja za optimalnu pohranu podataka na dugi period.

Naravno da se backupira na više vrsta medija/servisa, te sprema na dva ili više mjesta (3-2-1), te da svaki medij ima svoje prednosti. Primarno koristim optičke medija za long term storage najbitnijih stvari, konkretno M-DISC DVD/BD-R/BD-XL. Zašto?

Imam 25 godina stare CD-R backupe s zlatnim ili zelenim organskim slojem. Danas u 2022. godini odem u bilo koji dućan tehničke robe, kupim SATA ili USB drive za 100-250kn i pročitam 25god star CD sa ISO9660/Joliet TOC-om u bilo kojem modernom stroju (laptop, PC, televizor, Raspberry Pi, Android tablet, media player....).


Koji medij iz tog doba se može time pohvaliti?


IDE HDD teško, SCSI HDD još teže. Ako uopće rade pitanje je što je s podacima gore ako nisu bili povremeno revitalizirani. IDE->USB adapteri se još ponegdje nađu, SCSI kontroleri iz tog doba malo teže pogotovo PCIe. Trake? Ako su skladištene kako treba podaci su (možda svi) gore, ali sretno s traženjem drivea i interfacea za spajanje na današnju tehniku.

CD-R medije nisam baš skladištio po pravilima struke. U 90-tima se pričalo da je trajnost najčešće dvije, pet ili deset godina. Svi CD-R mediji koje sam spržio u tom dobu prije 25god su dan danas savršeno čitljivi osim Princo CDa za koje se i onda znalo da su šrot pa se na njih nije pržilo ništa bitno. Riteke se također izbjegavalo.

Osim CDa, drugi mediji iz tog doba mi nisu toliko izdržali.

Ne znam da li ćemo za 25 godina imati DVD i BD-R/BD-XL drive-ove za kupiti. Možda ćemo morati prije toga migrirati na neki drugi medij. Vidjet ćemo. Optički mediji su meni osobno izdržali test vremena. Trebalo je poznavati tehnologiju odnosno paziti koje pržilice kupiti i koje medije.

Prednosti optike:
  • Optički medij preživljava potapanje u vodu i mnoge druge tekućine.
  • Optički medij najmanje propada zbog atmosferskih utjecaja što se posebno odnosi na niske temperature ispod točke ledišta, te visoku vlagu.
  • Optički medij je najotporniji medij na vibracije i padove.
  • Optički medij se ne može demagnetizirati i ne gubi naboj.
  • Optički medij (M-DISC) je daleko najdugovječniji medij
    (1000 godina deklarirano, realno po testovima 500-tinjak).
  • Optički medij je otporan na statički elektricitet i strujni udar.
Ovdje naravno govorimo o archival grade medijima tipa M-DISC. Drive koji ih čita i piše optičke medije stane u veći džep jakne, a jedan USB3/USB-C port je dovoljan.

Formati koje ćemo u buduće moći pročitati će gotovo sigurno biti TXT, CSV, JPG, PDF, MPG, MP4, vjerojatno RTF, ODF i MKV, a lako moguće i mnogi drugi zahvaljujući open sourceu i free softwareu. Filesistemi također.

Kao sekundarni backup koristim 2.5" USB HDD-ove jer su najpraktičniji, a cijena po terabajtu je u rangu sa 3.5" diskovima. Stanu u džep i ne treba im adapter za napajanje - USB3/USB-C port im je dovoljan. Filesystem: ZFS, prednosti su brojne.

Osobno nisam datahoarder pa ne koristim trake. Cloud mi je treći tier za slučaj elementarne nepogode. ZFS replicira datasetove u cloud.


Kako vi čuvate svoje dragocjene podatke? https://forum.pcekspert.com/images/smilies/smile.gif
Koji online servisi, koji mediji, koji filesistemi, koji formati i za koje svrhe?

Matijac 10.02.2022. 08:21

Ja čuvam jedino fotografije i video koje imam baš razvrstano po godinama i mjesecima. Čuvam na serveru, kompu i 2 backup diskova. To mi je jedino bitno. Glazba, serije i filmovi će ionako ostati dostupni stalno. Cloud ne koristim.

coconut 10.02.2022. 14:22

Ako fotki nema brdo, najbolje ih je razviti u staviti u foto album.

Nekidan vidio da Tisak štanca fotke za 0,7 kn u online upload i podizanje na kiosku. Sigurno bi se našao i pokoji jeftiniji servis, pogotovo vani. Prije jedno 15g. sam tako napravio s frendovima pa me došlo kikiriki po fotki. Onda još nismo bili u EU pa smo dostavu naručili na poste restante u SLO.

mann 10.02.2022. 14:55

Drzim sve na NAS-u. Diskovi u Raidu a NAS par puta godisnje napravim full backup na external USB. U medjuvremenu koristim backblaze kao cloud storage za najvrijednije stvari. Kriptirani backup je gore direktno sa NAS-a. Cijena je cca 200kn godisnje za 200-300GB.

medo 02.04.2025. 12:48

Neki dan sam našao dvije MiniSD kartice iz starih Nokia. Jedna iz 2006. a druga iz 2007. koje nisu taknute od onda. Na obje su se podaci pročitali a fotke i (negledljivi) video zapisi su bez bit rota odnosno artefakta.

To su kartice iz SLC/MLC perioda. Baš me zanima da li bi današnje SD kartice zadržale podatke toliko dugo. I guess… samo je jedan način da to saznam :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 17:51.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger