PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Razno (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ventilacija serverske sobice (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=268701)

_saiko 23.03.2015. 21:25

Ventilacija serverske sobice
 
Pozdrav,

U spremnici sa spustenim stropom povrsine nekih 4-5 m^2 imam 2 PCa na 24/7, UPS i ozbiljniju mreznu opremu (managed L3 switchevi sa aktivnim hladjenjem).
Vrata prema ostatku kuce dihtaju i sa izo staklom su.
Ono sto moram sto prije rijesiti je ventilacija.
Za sada mi je plan izbusiti u visini poda horizontalni otvor fi 100mm, a kroz strop isto tako fi 100mm i nesto ovakvo:
http://propack-trade.com/wp-content/...co-prerez2.jpg


Skica:
http://www.deviantpics.com/images/20...entilacija.png

Da li ovo rjesava odvodjenje topline, i koliko bi mi vlaga bila problem?

KhongLo 24.03.2015. 03:24

Osnovna zamisao je ok jer slijedi prirodnu tendenciju toplog zraka da se diže prema gore, a da li će odvođenje topline biti dostatno ovisi o tome koji je protok zraka, s kojom temperaturom taj zrak ulazi u prostoriju, za koliko se zagrije unutra i kakav je raspored opreme. Na prvu mi fi 100 baš i ne zvuči previše uvjerljivo. Uzmi u obzir da na usis treba doći neka zaštitna mrežica i ona će izazvati određeni pad tlaka. Također, zaštitna kapa na "dimnjaku" predstavljat će još jedan veliki otpor stujanju. Otvor u visini poda nije najbolje rješenje iz dva razloga: vjetar je pri tlu najslabiji, pa neće previše sudjelovati u savladavanju otpora na usisu; na tlu je najviše smeća, lišća i prašine, a dio toga će uvijek proći kroz ventilacijsku mrežicu. Zbog svega toga, čak i ako vjeruješ da ti je samo ventilacija dovoljna te da ne trebaš hlađenje, ja bih ipak išao na hibridnu ventilaciju: prirodna ventilacija (ovo što si ti predložio) + mehanička (ventilator koji se pali/gasi na temelju signala od temperaturnog osjetnika koji je smješten što bilže mjestu gdje se očekuje najviša temperatura). Ventilator može biti smješten na zidovima ili na krovu. Mislim da bi aksijalni ventilator trebao odraditi posao sasvim korektno.

S vlagom može i ne mora biti problema. Opet dosta ovisi gdje se prostorija nalazi i koje su specifikacije opreme unutra. Ako nisi siguran, bolje pretpostaviti da će biti problem nego se kockati :)

Još samo par pitanja: (1) Koliko topline odaje sva oprema unutra? Ako ti točan podatak nije dostupan, samo pozbrajaj sve elektične snage. (2) Na koju stranu svijeta gleda koji zid? (3) Od kojeg su materijala zidovi i krov? (4) Ima li (ne daj bože) prozora i kolika im je površina?

tor 24.03.2015. 07:27

klima ne upada u budžet/izvedivu soluciju?

_saiko 29.03.2015. 04:26

Onaj horizontalni otvor koji je "uz pod" je zapravo 5-6 m nad zemljom jer je cijela prostorija na 2. katu u potkrovlju i gleda na sjever. Na krovu je dvostruki biber crijep, izolacija, daske, a unutar prostorije je tzv. knin-gips ploca. Zid je klasika sa supljikavom ciglom, vjerovatno 25cm plus nadvoj od armiranog betona i siporex fasada. Prozora niti ikakvih vrata prema van nema.
Sve skupa u toj prostoriji nema niti 5 m^3.

Switch je oko 100W, PCevi do oko 300W, razni mali potrosaci (AP, dect bazna stanica, ont, iad, routeri..) valjda ne preko 100W.
Znaci racunam na cca max 500W ako se radi load na CPU.

Trebao bih definirati fi te dvije rupe i konkretno gdje uzet vent sa senzorom a da nije bauhaus rjesenje. Recimo neko gotovo rjesenje da je integrirano sa dimnjakom.

Vidim ima onih turbinica sto sam u prvom postu stavio i sa ventilatorom: http://propack-trade.com/hr/prodajni...bowent-hibrid/

Nikky 30.03.2015. 00:50

Ako se ne traži klimatizacija radi temperatura onda bi (prisilna) ventilacija trebala biti dovoljno.

Ove "turbinice" su krasna stvar odnosno pametno rješenje jer dok ima vjetra koristi ga za vrtnju i time izvlačenje (protok) zraka, a kada vjetra nema koristi ugrađeni ventilator ...
Sve je opisano ovdje > http://www.fumatek.eu/uploads/1/0/8/..._150-200mm.pdf

Kvaka22 je (po ovom šta sam našao na netu) da nakupci / trgovci lupaju bolesne cifre za tu igračku (cca 680 €), puno da i firma plaća.
Izgleda da se proizvodi negdje u Poljskoj pa bi negdje kod njih trebalo ako je moguće iskopati neku normalniju cifru.
Bojim se da ćeš se vratiti "bauhaus rjesenju" :fiju:

KhongLo 30.03.2015. 13:49

S obzior na opis, prostorija mi se čini kao vrlo dobar kandidat za ventilaciju.

Problem je što kvalitetan ventilator za hibridnu ventilaciju (treba imati što veću svijetlu površinu, pa izgledom dosta podsjeća na vjetroturbinu), pripadajuća automatika, dimnjak te ulazni i izlazni otvori koštaju, tako da razlika u investicijskom trošku u odnosu na neki split-sustav A klase nije baš toliko velika (ne mora čak nužno biti ni jeftinije). Naravno, to vrijedi ako se ne radi o "Bauhaus rješenju". Radio sam nedavno na jednom projektu na kojem se za sličnu namjenu koristilo vrlo slično rješenje. Investitoru se to u ovom slučaju isplatilo jer ima velik broj takvih instalacija, pa će imati velike uštede u pogonu. Ako se dobro sjećam, ukupna površina usisnih otvora iznosila je 3-3,5 m2. Nikky je naveo i okvirnu cijenu ovog dimnjaka s integriranim ventilatorom i ta već prelazi cijenu nekog sasvim pristojnog split-sustava. Možda neće biti najnoviji Daikinov, Toshibin ili Mitsubishijev model, ali ima solidnih proizvođača koji imaju sustave i ispod te cijene.

_saiko 31.03.2015. 23:28

Pod split-sustavom mislis na klasichnu klimu?
Ne znam vidjet cu dal je stvarno dobavljiv ovaj "turboprop" hibrid kod propack-trade.
Poslali su mi ponudu pa me za 150mm modele izidje cca 320€.
Ako nikako ne moram zelio bih klimu izbjeci, sto zbog malo prostora unutra, sto zbog fasade i na kraju potrosnje.

Nego ono sto mene na kraju stvarno zanima, dal su mi za navedenu opremu i volumen dve 150mm rupe dovoljne?

Nikky 01.04.2015. 14:52

Nađi nekog građevinca / projektanta da ti izračuna, treba:
- kvadratura / zapremnina prostorije
- prirodna / prisilna (ventilator) cirkulacija zraka
- ako je prisilna koliki je protok (CFM)
- željeni br. izmjena zraka u satu ili u 24h
- za "punu"računicu još bi trebalo koliko uređaji "ugriju" (BTU) pa vanska / unutarnja temperatura / Δt

srale7 01.04.2015. 15:14

Citiraj:

Autor Nikky (Post 2758494)
Nađi nekog građevinca / projektanta da ti izračuna, treba:
- kvadratura / zapremnina prostorije
- prirodna / prisilna (ventilator) cirkulacija zraka
- ako je prisilna koliki je protok (CFM)
- željeni br. izmjena zraka u satu ili u 24h
- za "punu"računicu još bi trebalo koliko uređaji "ugriju" (BTU) pa vanska / unutarnja temperatura / Δt


A ono, nije da bas moras bit projektant da bi napravio izračun za željeni broj izmjena :D

Nikky 01.04.2015. 15:31

Ma mislio sam na nekog tko kuži o čemu se tu radi, zato sam napisao projektant :fiju:

KhongLo 02.04.2015. 21:20

Citiraj:

Autor _saiko (Post 2758216)
Pod split-sustavom mislis na klasichnu klimu?

Da, split-sustav = klima koja ima vanjsku i unutarnju jedinicu.

Citiraj:

Autor _saiko (Post 2758216)
Nego ono sto mene na kraju stvarno zanima, dal su mi za navedenu opremu i volumen dve 150mm rupe dovoljne?

To ti ne mogu reći ovako iz glave, ali gore sam ti naveo kolika je bila površina otvora za hibridnu ventilaciju prostorije sličnih dimenzija i namjene te sa sličnim unutarnjim dobicima topline, pa ti već i to može biti neki orijentir.

Citiraj:

Autor srale7 (Post 2758511)
A ono, nije da bas moras bit projektant da bi napravio izračun za željeni broj izmjena :D

Kod mehaničke ventilacije to nije nikakav problem, ali kod prirodne baš i nije toliko jednostavno :)

_saiko 03.04.2015. 00:34

Cek, spominjao 3-3.5m2 i to samo usisnih otvora?
Ja sam shvatio da je to bilo za neku konkretniju prostoriju...

Ovo je kao da jedan zid srusim :roller:

KhongLo 03.04.2015. 13:57

Hehe, da, ukupna površina usisnih otvora je bila dosta velika i bili su raspoređeni po svim zidovima prostorije :). Do tih brojki smo došli nakon brojnih iteracija u kojima smo analizirali razne slučajeve i ovo se pokazalo kao najbolje rješenje. Terenska mjerenja su nam to i potvrdila. Doduše, tamo smo imali vrlo fine mrežice na usisnim otvorima jer su nije bilo drugog načina nego da ih se smjesti relativno blizu poda, pa te mrežice uzrokuju nešto veće padove tlaka. Pošto je tvoja prostorija na par metara od poda, onda možda možeš imati grublje mrežice na usisu, a time i manju površinu usisnih otvora, ali i dalje mi je teško vjerovati da bi cijevi fi 150 na usisu bila dovoljna u svim mogućim radnim točkama, pogotovo u onim trenucima kad vani nema vjetra.

Problem je i taj što vjetar puše u raznim smjerovima, a kako je ovo zapravo jedna soba na kući, strujanje zraka oko nje je poremećeno. Ovisno o tome gdje je smještena ta tvoja soba u odnosu na ostatak kuće i o tome ima li ikakvih objekata oko kuće, nije nemoguće da na usisnom otvoru imaš zonu potlaka, a to je onda još jedan problem koji treba uzeti u obzir.

Iako se na prvu može činiti relativno jednostavno, projektiranje prirodne ili hibridne ventilacije može biti dosta zeznuto i ako rješenje već ne postoji kao neka ustaljenja inženjerska praksa koja je dostupna u svakom priručniku, mnogi će izbjegavati takve sustave upravo iz tog razloga.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 20:47.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger