PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (https://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (https://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   hep, očitanje struje, brojilo... saga (https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=252222)

syss 03.10.2013. 20:43

hep, očitanje struje, brojilo... saga
 
daklem u ovakovoj sam poziciji...

doma (kuća) je sve na struju, 3 peći (2.5kw, 1kw, 500w), bojler (2.5kw), klima 3.5kw (koristi se osjetno više za hlađenje nego grijanje) i dalje klasika friđ, 2 telke, kuhinjski aplajansi, ne zaboravimo sve žarulje su štedne i naravno najbolji komp na svijetu :D

rate nam dolaze unaprijed na 6 mjeseci kao i većini vas i obično su od tako negdje 700-1000kn kako kad i naravno trošak je prilično realan jerbo je i potrošnja (pogotovo zimi) visoka. no ono što je problem što konstantno unazad ne znam koliko na te fakat velike rate uredno nakon obračuna dolazi po 1-2k kn razlike i sad nam je već fakat dosta tog dreka.

ništa ajde idem ja prijaviti na web stanje brojila da se to korigira sa trenutnim novim i jeftinijim cijenama i tako ja skužim da unazad 2009 do kad imaju online stanje brojila pod mojim accountom 2. tarifa na brojilu je konstantno ista, pa zaključujem da mi plaćamo po jednotarifnom modelu odkada je tog dvotarifnog sata za kojeg brijem da su mijenjali tamo negdje ranih '90ih umjesto jednotarifnog.

imam poznanika u hepu koji mi veli da je brojilo vlasništvo hepa i da je hepov propust što nisu uključili 2 tarife pošto su tehnički preduvjeti zadovoljeni i da možemo slobodno tražiti zadovoljštinu pogotovo na tako velike potrošnje di smo konstantno plaćali ~1kn kw cijelo vrijeme umjesto 1kn/0.5kn na dvotarifnom obračunu što bi nam stvarno pomoglo kućnom budžetu pošto svaki dan do 17-18h nema nikoga doma i generalno u ovakvom još-nije-vani-nula-stupnjeva se sve peći gase i pale tek navečer kad zađe sunce ili bude vani 'ladno/kiša i sl.

isto tako veli da je recimo brojilo bilo neispravno i nije se vrtilo, što bi se vidjelo na očitanjima, netko bi promptno izašao na teren, ustanovio kvar i po potrebi zamijenio brojilo ili ustvrdio da li je prčkano po brojilu u cilju... jel... dakle netko bi uočio nepravilnost po kojoj oni ne mogu naplatiti potrošnju struje. štoviše još veli da ako hoćemo se extremno zaratiti tamo s njima možemo jednostavno izajviti da smo oduvijek koristili isključivo noćnu tarifu di oni nemaju apsolutno nikakvog aparatusa koji može odrediti u koje doba je struja trošena.

e sada, jel ima tko kakvih iskustva u ovome? :D

Kruno M 03.10.2013. 21:00

Nemam iskustvo ali samo napomena...

Nemoj se puno nadati da ćeš nešta dobiti, iako je bilo šta dobro. Ali kako je zastara na račune režija 1g za davatelja prema potrošaću, pretpostavljam da je isto i obrnuto. Pa si to malo provjeri prije nego se kreneš "svađati" sa HEPovcima, da znaš na ćem si.

edit: Jer si ti kod svakog obračuna dobio i potrošnju tarife 1 i tarife 2, pa nisi ranije skužio.

syss 03.10.2013. 21:19

sa moje strane ja sam tard juzer i moje nije da pazim kako njihov sat radi, sa njihove strane tehnički preduvjeti su tu i ne znam zašto se ne koriste nego se na moju očitu štetu naplaćuje skuplje.

FitzTN 03.10.2013. 21:33

Pa jel imaš jednotarifno ili dvotarifno brojilo? :S
I koji ti model piše na HEP Moj račun? Kućanstvo bijeli ili Kućanstvo plavi?

syss 03.10.2013. 21:38

kao što napisah uredno nam očitavaju i prvu i drugu tarifu... pa i smisao upgrejda sata prije 20+ godina je prelazak sa jednotarifnog na dvotarifno brojilo.

paket je plavi jednotarifni, koji btw. nije nikada nama niti ponuđen na izbor ili nešto sl. nego je jednostavno to tako.

Nik 04.10.2013. 00:34

Znaci da imas (prakticno) jednotarifno brojilo, bez obzira sto ti je fizicki prikljuceno dvotarifno. Tako ja imam u viksi. Znaci da su ti i cijene za jednotarifno brojilo.
Ako su ti ove tri peci termice koje se mogu puniti kad je jeftinija struja, a grijati kad je skuplja onda ste vec fino bacili gomilu novaca kroz prozor.

Hoces reci da 20 g. niste znali da nemate dvotarifnu tarifu :)
Ne znam za ostale, ali ja sam recimo alergican placati rezije koje nisam potrosio, a to se uredno dogodi ako se placa po procijenjenoj potrosnji. Meni su znale rate (uplatnice koje salju distributeri) biti debelo vece nego sto sam realno trosio (ne samo za struju, vec i za ostalo - pogotovo plin), tako da ja svaki mjesec izracunam tocnu potrosnju struje, vode, i plina, i onda platim koliko sam potrosio, a ne koliko distributeri misle da sam potrosio.

Samim time se pristedim sokova prilikom periodicnih obracuna jer nema teorije da mi dodje razlika duga kao tebi od 1-2k kn (znalo mi je prije doci da sam duzan prek soma i kusur kuna neplanirani troskova, pa drz-nedaj da se to plati).

Bojim se da oni ne razmisljaju kome je koja tarifa isplativija, vjerujem da drze da je to na kupcu da zatrazi/urgira, osim toga oni od toga imaju vece koristi...ma tamo nitko o nicem ne razmislja, mozak na pasi, sigurna placa i benificije u dzepu, pa vidis da im je sad is SLO i DE uletila konkurencija s jeftinijom strujom, a ekipa spava zimski sad nok gubi kupce koji prelaze alternativnim distributerima.

Meni je recimo zanimljiva cinjenica, da HEP ako ima informaciju da si im duzan struju (to je recimo kad ne uspiju ocitati brojilo vec naprave obracun po predvidjenom stanju na temelju prijasnjih potrosnji), a u stvarnosti je struja preplacena, ili je placeno koliko je potroseno, da imaju pravo iskljuciti potrosaca na temelju te krive informacije.

Znaci, iskljuce te i mozes se slikati (pa plati ukapcanje), kaze meni zena (Elektra Kriz) da oni to mogu/smiju, a da je na meni da im dostavim tocno stanje brojila.
Gospodine, dobro da ste nam javili jer bi vas iskopcali :D (konkretan primjer na prethodnom obracunu struje za vikendicu).

Meni recimo uredno prije zime debelo precijene ratu plina, u odnosu na potrosnju, i kad bi placao sume koje oni salju lijepo bi ih beskamatno iskreditirao. Njihova procijena potrosnje u sezoni grijaja je uvijek vrlo optimisticna - naravno u njihovu korist.

S obzirom da placam rezije za kucu, stan i viksu, kad ne bi pazio i racunao stvarnu potrosnju svaki mjesec na te tri nekretnine bi mi se vrlo lako mogla pojaviti ozbiljna razlika prilkom periodickih obracuna rezija.
Naravno, ne odgovara mi da preplatim rezije, a da napravim veliki dug jos manje.

OK, mozda sam ja malo previse temeljit, ali ako netko nekoga treba kreditirati, onda neka to bude HEP, Plinara ili Vodoopskrba :D

syss 04.10.2013. 09:21

fala na odgovoru za početak ;)

nisu termice, konvektori su u pitanju, ali da smo bacili tonu, ali baš tonu para to stoji... makar vjerujem kako pri zamjeni nismo dobili sat koji je na drugoj tarifi ima neke brojke, a ovaj ima 69xxx okrenuto što bi reklo da se trošila druga tarifa pošto je gornja brojka 28xxx što bi opet reklo da je negdje na pola puta od zamjene sata druga tarifa jednostavno prestala raditi... mislim neka moja plain logika.

zašto i protiv koga se to desilo ne znam.

ti.le 04.10.2013. 11:39

Stavili ti dvotarifno brojilo,a ostavili jednotarifni model, poslije ocitavanja zbrojili potrosene kWh gornje i donje i obracunali po jednotarifnoj tarifi...

syss 04.10.2013. 11:45

ukratko to je to... izvrtio par brojeva i eto.

zamijenili jednotarifno za dvotarifno tada nekada, ostao jednotarifni model i mogu se slikat.

podnio zahtjev za dvotarifnu, pojeo govno i šta's sad... 'rvacka :)

gsxr750k9 04.10.2013. 11:54

Citiraj:

Autor Kruno M (Post 2472623)
Ali kako je zastara na račune režija 1g za davatelja prema potrošaću,

jel to ziher?

ECHO 04.10.2013. 12:02

Evo OVDJE tako piše glede zastara:)

quazar912 04.10.2013. 13:09

a ček sad da ja pitam slično: dvotarifno brojilo (dva brojača) i bila je neka kutija sa "satom" kao recimo štoperica, (koja valjda prebacuje skupa-jeftina struja) al prije par godina moj djed išo mijenjat stare osigurače novim automastkim (nije radio on zvao nekog tipa) i ovaj skinuo tu štopericu, te nam se sad samo mijenja brojilo skupe struje.
Sat je unutar kuće (kak se nekad radilo), HEP nikad nije došao sa nalogom da se sat prebaci van, a pošto je to u kući koja je na moru i ne koristi se 9 mjeseci na godinu, nama nije smetalo što se stalno obračunava skpa struja.
Mi smo svake godine javljali stanje brojila, mada nikad nije bilo čudno što je bročanik jeftine tarife uvijek bio isti (tih zadnjih par godina)...

pa eto zanima me što napraviti sa tim...u međuvremenu djed umro a ne znamo tko je to radio pa da ga pitamo za tu kutiju.

FitzTN 04.10.2013. 14:59

@quazar912: moraš saznati imaš li kućanstvo plavi ili kućanstvo bijeli tarifni model pa ćeš prema tome vidjeti jel ti samo fali uklopni sat ili si prebačen na jednotarifan izračun.

@syss: analogni satovi koje HEP daje nisu novi, nego bi trebali biti samo rektificirani, pa tako brojke "nikad" nisu 000/000 nego kako ga skinu od bivšeg korisnika+rektifikacija tako ga tebi i ugrade. Ako nemaš uklopni sat, onda valjda HEP tad jednostavno nije imao na stanju jednotarifnih brojila nego su ti uvalili ovo, a vi nikad niste tražili prebacivanje tarife/ugradnju uklopnog sata.

Ja sam imao jedne godine situaciju kad se pokvario uklopni sat, pa je brojilo cijelo vrijeme vrtilo samo višu tarifu. Kad smo skužili (nakon obračuna), javili smo HEP-u, oni su došli promjeniti uklopni sat, a potrošnju su podijelili NT/VT na temelju bivše potrošnje.

Lani mi u 3. mjesecu ugradili "novo" brojilo, stanja 10300NT/14100 VT, do sad pokurio 2900NT/7400VT, dakle cca. 1550kn/7840kn = 9400kn, a da sam na jednotarifnom bilo bi oko 10100kn :D (koristio sam današnje cijene, al isti vrag).
Iskreno, mislio sam da će razlika bit puno veća.

syss 04.10.2013. 15:06

jep, saznao sam da ne idu novi, a fakat se ne sjećam šta je i kako je tada bilo.

podnio sam danas zahtjev za promjenu tarife i sad čekam... ima tko iskustva koliko im treba da dođu to srediti, ono kao doći će unutar 30 dana, zima stiže pa ima preduhitriti paljenje peći sa novim tarifama.

Kruno M 04.10.2013. 17:52

Citiraj:

Autor gsxr750k9 (Post 2472955)
jel to ziher?


Na redovne režije je. Na komunalnu naknadu je nešto više jer je to porez za državu :). Na Bankovne usluge je 5 godina zastara na plaćanje

Ali redovne režije su 1god 100%...


I sve to ako nikad nisi dobio opomenu za plaćanje duga.

tiki66 04.10.2013. 18:13

Citiraj:

Autor Nik (Post 2472754)
Hoces reci da 20 g. niste znali da nemate dvotarifnu tarifu :)
Ne znam za ostale, ali ja sam recimo alergican placati rezije koje nisam potrosio, a to se uredno dogodi ako se placa po procijenjenoj potrosnji. Meni su znale rate (uplatnice koje salju distributeri) biti debelo vece nego sto sam realno trosio (ne samo za struju, vec i za ostalo - pogotovo plin), tako da ja svaki mjesec izracunam tocnu potrosnju struje, vode, i plina, i onda platim koliko sam potrosio, a ne koliko distributeri misle da sam potrosio.

Kako ugovoriti kod hepa da plaćam točno koliko potrošim, a ne ovako odokativno?

quazar912 04.10.2013. 19:00

Citiraj:

Autor FitzTN (Post 2473048)
@quazar912: moraš saznati imaš li kućanstvo plavi ili kućanstvo bijeli tarifni model pa ćeš prema tome vidjeti jel ti samo fali uklopni sat ili si prebačen na jednotarifan izračun.
.

znam da nije bio radnik iz HEPa nego neki električar koji je mijenjao one prastare porc. osigurače sa automatskima.
no ne znam zašto je skinuta ta kutija (valjda uklopni sat), jer sve radi normalno u vezi struje samo ne prebacuje na jeftinu tarifu (a sat je sa dvije tarife tako da mislim da je nekad uredno bilo dvotarifno očitanje i naplata.

IcyTexx 11.10.2013. 12:23

Da pitam jer mi je uvijek ovo bilo mutno.
Ako prijeđeš na dvotarifno onda ne trebaš ugdatit neki limitator? Sve ostane kao prije?

Ja sam isto na jednotarifnom i nekako mi izgleda da više trošim navečer nego od jutra...

syss 14.10.2013. 10:05

hijaoooo državo moja :D

dakle oke progutao govno za ovo gore, sad treba platit razliku i bok... predam zahtjev na webu da hoću dvotarifno i veli odgovor da se moram javiti u gundulićevu i zovem tamo da nema problema, treba tamo doć i ispunit formular za taj uklopni sat i to je nekih 1500kn.

ama 1500 qraca vam dam da vaša oprema radi na vaše dve tarife.

uf...

FERRYS 17.10.2013. 07:22

za dvotarifno brojilo moraš podnijeti zahtjev HEP-u, i hrpa drugih stvari i onda ti oni dođu stavit "ukapčalicu" koja prebacuj tarife...

Masa nas ima 2-tarifno brojilo u kući jer brojila je kupovao vlasnik kuće a nje ih kupovala elektra, već ih je elektra samo spajala. A znate kak se kupovalo u to vrijeme, pogotovo kad je razlika između jednotarifnog i dvotarifnog bila niti 10% cijene. Bilo je "daj dvotarifno možda jednog dana..."
Ista stvar kod mene u kući, kupili dvotarifno al već 20 god plaćamo samo 1 tarifu. Po našoj računici ne isplaća nam se plačat skuplji priključak jer na struju nema nikakvog većeg trošila a ako i ima koristi se tokom dana, po noči nemamo možda 0,2-0.3kw potrošnje po satu...

mjesečni račun nam rijetko kad prijeđe 300kn za kuću s izređeniih 200m2 ( 2 stana) , 2x fridg i 2x zamrzivač konstantno u pogonu tak da neznam kak ljudi u stanovima mogu imat 700kn struje...

BTW provjeri cijene struje u 1 tarifnom obračunu i obračunu u 2 tarife. Mi kad smo na zadnje radili računicu u jednotarifnom je cijena bila cca 80lp/kwh dok su u 2-tarifnom bile cijene cca 50lp / 1kn po kwh tak da se nama doma nikako nije isplatilo prelazit na višetarifni obračun. ušteda bi bila samo kad bi trošili preko 70% struje u 2-goj tarifi....

edit; vidim sad cijene su se nešto mijenjale al opet za mene računice skoro pa i nema...

Pupo 17.10.2013. 08:11

Ko se grije na struju, bez problema dođe do 700kn pa i više u zimskim mjesecima.

Tomy B. 17.10.2013. 10:00

@ syss: malo prouči za klimu koju imaš kolika joj je iskoristivost pri određenoj vanjskoj temperaturi kod grijanja, jer klime (toplinske pumpe) imaju iskoristivost i preko 300%.

syss 17.10.2013. 10:22

@ferys... ma isplatilo bi se preć na dvotarifnu jer evo sada po ovom vremenu peći palim isključivo navečer kad je 50lp

@tomy... pa i koristim klimu sada pošto 2.5kw peć vs nekih 1.5kw klima je ipak no brainer.

Zmaj000 18.10.2013. 22:27

Citiraj:

Autor FERRYS (Post 2479459)
za dvotarifno brojilo moraš podnijeti zahtjev HEP-u, i hrpa drugih stvari i onda ti oni dođu stavit "ukapčalicu" koja prebacuj tarife...

Masa nas ima 2-tarifno brojilo u kući jer brojila je kupovao vlasnik kuće a nje ih kupovala elektra, već ih je elektra samo spajala. A znate kak se kupovalo u to vrijeme, pogotovo kad je razlika između jednotarifnog i dvotarifnog bila niti 10% cijene. Bilo je "daj dvotarifno možda jednog dana..."
Ista stvar kod mene u kući, kupili dvotarifno al već 20 god plaćamo samo 1 tarifu. Po našoj računici ne isplaća nam se plačat skuplji priključak jer na struju nema nikakvog većeg trošila a ako i ima koristi se tokom dana, po noči nemamo možda 0,2-0.3kw potrošnje po satu...

mjesečni račun nam rijetko kad prijeđe 300kn za kuću s izređeniih 200m2 ( 2 stana) , 2x fridg i 2x zamrzivač konstantno u pogonu tak da neznam kak ljudi u stanovima mogu imat 700kn struje...

BTW provjeri cijene struje u 1 tarifnom obračunu i obračunu u 2 tarife. Mi kad smo na zadnje radili računicu u jednotarifnom je cijena bila cca 80lp/kwh dok su u 2-tarifnom bile cijene cca 50lp / 1kn po kwh tak da se nama doma nikako nije isplatilo prelazit na višetarifni obračun. ušteda bi bila samo kad bi trošili preko 70% struje u 2-goj tarifi....

edit; vidim sad cijene su se nešto mijenjale al opet za mene računice skoro pa i nema...

Neznam kako ti neprelazi 300 kn? 160 m2 2x80 kuca rijetko da dobijemo 400 kn , vecinom 550-600, za vrijeme blagdana do 3 kralja racun mi jos ode 250 kn gore. Sam ocitavam. Dvotarifno brojilo, masine se pale po jeftinoj struji isto tako i bojleri. Da smo smanjili racun za 150 kn odkako pazimo na skupu/jeftinu jesmo al da mozemo imat 300 kn racun nemozemo.

Evo potrosnje neki od mjeseci
http://www.pohrani.com/f/2C/jD/3iOjubeI/struja.jpg

@siso i mi smo imali problema svake godine sa nadoplatom, uvjek smo morali placat nikad nismo imali pretplate, e reko dosta toga sad koliko potrosim toliko platim i gotovo.

Burko 18.10.2013. 22:34

Citiraj:

Autor Zmaj000 (Post 2480544)
Neznam kako ti neprelazi 300 kn? 160 m2 2x80 kuca rijetko da dobijemo 400 kn , vecinom 550-600, za vrijeme blagdana do 3 kralja racun mi jos ode 250 kn gore. Sam ocitavam. Dvotarifno brojilo, masine se pale po jeftinoj struji isto tako i bojleri. Da smo smanjili racun za 150 kn odkako pazimo na skupu/jeftinu jesmo al da mozemo imat 300 kn racun nemozemo.

takoder. danas platio racun HEPu, 515 kuna nekih........ isto se po jeftinoj tarifi pali bojler, ves masina, najcesce pegla.........

robert7 19.10.2013. 14:27

Citiraj:

Autor Zmaj000 (Post 2480544)
Neznam kako ti neprelazi 300 kn? 160 m2 2x80 kuca rijetko da dobijemo 400 kn , vecinom 550-600, za vrijeme blagdana do 3 kralja racun mi jos ode 250 kn gore. Sam ocitavam. Dvotarifno brojilo, masine se pale po jeftinoj struji isto tako i bojleri. Da smo smanjili racun za 150 kn odkako pazimo na skupu/jeftinu jesmo al da mozemo imat 300 kn racun nemozemo.

Evo potrosnje neki od mjeseci
http://www.pohrani.com/f/2C/jD/3iOjubeI/struja.jpg

@siso i mi smo imali problema svake godine sa nadoplatom, uvjek smo morali placat nikad nismo imali pretplate, e reko dosta toga sad koliko potrosim toliko platim i gotovo.

Ista stvar, objasnjavam i svojima, 2x100m2, ukupne rezije ~700kn, i objasnjavam da je 350 po stanu cist ok, dvotarifno, ista stvar, ali ne, mene moji uvjeravaju da je to puno... ( a nije da placaju pa bi reko ok :D )

Mikeyy 19.10.2013. 15:50

Meni su poslali uplatnice za slijedećih 6 mjeseci sa ratom većom 40kn od zadnjih 6 mjeseci iako mi moraju vratiti 450kn jer sam preplatio...
Jel se mora plaćati po tom izmišljenom prosjeku ili mogu tražiti da mi očitavaju svaki mjesec?
Brojilo je četverotarifno!? Uglavnom, ja ga ne mogu sam očitati.

Zmaj000 19.10.2013. 17:10

Citiraj:

Autor robert7 (Post 2480729)
Ista stvar, objasnjavam i svojima, 2x100m2, ukupne rezije ~700kn, i objasnjavam da je 350 po stanu cist ok, dvotarifno, ista stvar, ali ne, mene moji uvjeravaju da je to puno... ( a nije da placaju pa bi reko ok :D )

A nista, bešaj ih :D

Citiraj:

Autor Mikeyy (Post 2480767)
Meni su poslali uplatnice za slijedećih 6 mjeseci sa ratom većom 40kn od zadnjih 6 mjeseci iako mi moraju vratiti 450kn jer sam preplatio...
Jel se mora plaćati po tom izmišljenom prosjeku ili mogu tražiti da mi očitavaju svaki mjesec?
Brojilo je četverotarifno!? Uglavnom, ja ga ne mogu sam očitati.

Ja prvi put cujem za cetverotarifno brojilo, jbt cak je tesko i napisat toliko tarifno :D

[Psyho]Cox 19.10.2013. 22:32

Citiraj:

Autor Mikeyy (Post 2480767)
Meni su poslali uplatnice za slijedećih 6 mjeseci sa ratom većom 40kn od zadnjih 6 mjeseci iako mi moraju vratiti 450kn jer sam preplatio...
Jel se mora plaćati po tom izmišljenom prosjeku ili mogu tražiti da mi očitavaju svaki mjesec?
Brojilo je četverotarifno!? Uglavnom, ja ga ne mogu sam očitati.

Hm... mislim da je fora u tome sto oni naplatu ne procjenjuju prema potrosnji zadnjih 6 mjeseci nego za onih 6 mjeseci prije toga (znaci za isti period godine tocno prije godinu dana). Bez obzira na to, mislim da ne bi morao tako placati.

Ako ces placat po ocitanju, onda moras sam ocitavat i svaki mjesec uredno placat do datuma koji je naveden (oni koji tako placaju bolje ce ti objasnit).

Mikeyy 19.10.2013. 22:37

Fora je u tome što mi je tada potrošnja bila još manja, pošto se grijem na plin, a ljeti pilam po klimi. Zimska je oko 330kn, ljetna oko 360kn i sada sam na kraju ljetnog period imao preplaćeno 450kn, a oni mi pošalju nove uplatnice na 400kn za slijedećih 6 mjeseci.

Zvao sam ih da vidim o čemu se radi, problem je što neće slušalicu da dignu.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:19.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger