![]() |
može li spori disk biti razlog sporijeg rada?
Pozdrav!
Imam ovaj laptop: Lenovo thinkpad SL500. Procesor: Core2 Duo CPU P7370 2.00GHz. RAM: 4GB DDR2 Grafika: GeForce 9300M GS 256MB, Hard disk Seagate: 250 GB Iz nekog razloga laptop mi je radi brzo koliko bi trebao. Malo duze se pali i programe pokrece malo presporo. Nije to ne znam kako sporo, ali mislim da bi trebao glađe raditi. Imam svježe instalirane Win 7, i 8GB SD karticu za readyboost. Meni se čini da bi disk mogao biti usko grlo?' pozdrav |
"Laptop mi ne radi brzo" je relativan pojam. Nešto što je tebi sporo, nekom drugom ne mora biti. Da li je sporiji nego što je prije bio?
Ako jest, testiraj disk sa HD Tune programom, pa provjeri ima li errora, a i kolika mu je brzina pisanja/čitanja. Provjeri kakve procese imaš u pozadini, prvenstveno koji antivirus koristiš, firewall, jesi li isključio UAC ili ga koristiš... |
Imaš 4GB rama i ideš stavljat još SD karticu za readyboost, čemu?
|
Ako ti laptop radi 'sporo' od prvog dana, onda je lako moguće da je spori disk uzrok te 'sporosti'. Ako ti se to pojavilo nedavno i iznenada, onda je do nečeg drugog.
|
Citiraj:
UAC uključen, Comodo Internet security je antivirus, services koje mi ne trebaju su isključene, sa win se startaju samo programi koji su mi potrebni...isključeni grafički efekti...dakle maknuo sam sav bloat koji sam znao maknut :) budem pogledao sa hd tune kada dođem doma. Thanks Citiraj:
Citiraj:
|
rjesio problem.
kupio sam novi WD disk, 7200rpm, i to je sada potpuno drugi laptop. Znatno brže se pali i radi. Očito je ugrađeni seagate dist bio jako spor. pozdrav |
Citiraj:
Preko HDTune pogledaš stanje diska. |
Citiraj:
Prvo sam mislio da je do Viste, koju sam dobio s njim...pa stavio 7 i opet isto bilo...ali budem provjerio |
Citiraj:
|
Dosta je nekoliko ms razlike u brzini pristupa diska da se čovjek "preporodi". A i antivirusi sa real time scanovima rade pritisak na disk, pogotovo u fazi otvaranja dokumenata / pokretanja aplikacija.
|
Citiraj:
Citiraj:
U meni je SL500 je Hitachi 250Gb ( serijski došao i sa 5400rpm). Instalirani Win 7, pa sam prebacio na WD 320Gb s 7200rpm. Dakle ,u radu ne primječujem brzinu osim u testovima i novčaniku. Možda bi osjetio u igrama ali ne namjeravam igrati. |
Sva vremena su GMT +2. Sada je 04:47. |
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger