PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (https://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Overclocking (https://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Prva LN2 sesija u Bosni i Hercegovini (https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=167461)

Milentije 22.11.2009. 20:54

Prva LN2 sesija u Bosni i Hercegovini
 
Jos jedan pozdrav od Dobojlija!

Dugo sam se spremao za LN2 sesiju. Gledao, citao, trazio... Jos nekada u maju ili junu ove godine sam uspio nabaviti dosta stvari, taman se i fax zavrsio, ali onda sam zaglavio zbog pota. Jednostano nigdje nisam mogao naci komad bakra odgovarajucih dimenzija da bi se iz njega mogao napraviti pot.

Zahvaljujuci kolegi Gilbertu koji je posudio pot uspio samo svecano pokrenuti organizaciju LN2 sesije. Vec duze vremena dogovaram detalje oko tecnog azota, cijena, kolicina, transport i ostale sitnice, i eto, potrefilo se tako da sam uspio u utorak popodne dogovoriti 30 litara tecnog azota da mi se doveze u petak navece kako bi mogli odraditi sesiju u subotu. Kontejner zapremine 60 litara smo dobili od Zavoda za zaštitu zdravlja Republike Srpske, a tu svetu tekucinu, tecni azot, smo dibili od Veterinarsko-stočarskog centra Banja Luka.

Hardver koji je bio koristen je privatno vlasnistvo (nista nije bilo sponzorisano), dakle koristili smo vlastite komponente. Na raspolaganju su nam bile matične ploče DFI LP UT P35-T2R, ASUS P5Q-Deluxe i BIOSTAR TPower I45, procesori E6750, E4300 i E8400, RAM memorije Crucial Ballistix Trace 800MHz, SuperTalent 800MHz, OCZ Reaper 1200MHz. Ganjali smo samo samo frekvencije procesora i rezultate 2D testova kao što su Super Pi i wPrime.

Sesija je rađena na Fakultetu za informacione tehnologije Slobomir P Univerziteta u Doboju. Sa asistentima sam uspio dogovoriti da mi obezbjede jednu prostoriju u koojo cemo moci to odraditi. Oni su dogovorili i dolazak Slobomir televizije.

Kako je sve to pocelo i zavrsilo mocicete vidjeti i procitati u narednih "par" redova teksta.



20.11.2009. - Petak - Stigao je tečni azot iz Banja Luke


http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_f46d06c7.jpg
Sveta tečnost, tečni azot himself



21.11.2009. - Subota - Dan sesije


Na faxu sam bio vec u 8 sati, polako sam krenuo sa izolovanjem BIOSTAR TPower I45 ploče na koju je bio stavljen E4300. Od ovog procesora smo najviše očekivali, ali na kraju se ispostavilo da smo ga precijenili, ali o tome kasnije. Oko 10 sati smo završili sve pripreme i počeli sa sipanjem azota u pot.


U roku par sekundi smo platili danak neiskustvu i izostanku termometra. Procesor je za par sekindi završio u cold bugu. Prvo pa muško, dobili smo po ušima od komada silicijuma, nije bilo baš ohrabrujuće za početak sesije. :D E4300 i TPower ploču smo ostavili sa strane da dodju sebi, a na sto smo stavili DFI LP UT P35-T2R i na nju stavili E6750, te jedan keks od 1GB SuperTalent memorije koja na sebi ima Micron D9 čipove i koja može stići i do 1300+ MHz po potrebi. Ovaj put smo malo više pazili na cold bug i način sipanja pa smo uspjeli izdržati malo duže, taman dovoljno da nam se vrati samopouzdanje poslije fijaska sa E4300. Taman kada smo uspjeli postaviti FSB na 596 procesor je uletio u cold bug.

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_32059c69.jpg
E6750 netom prije ulaska u stanje umne ravnoteže

Kako smo sada imali dva duboko zamrznuta procesora, a treći smo čekali da dođe nije nam preostalo ništa drugo nego da zurimo u sunce dok se jedan od njih ne odmrzne (nismo imali mikrotalasnu peć pa smo morali čekati malo duže nego obično:)). E6750 se vratio među žive pa smo ga ponovo stavili na sto. Tada nas iz zasjede zaskakuje drugi problem, boca u kojoj je bio tečni azot i sistem ventila na njoj. Ventili su bili dotrajali pa su pustali pritisak tamo gdje nisu smjeli, iz tog razgloga više nismo mogli istakati tečni azot iz boce. Ovaj problem nam je uzeo 4 do 5 dragocjenih sati. Poslije određenog vremena smo došli na ideju da bocu skroz otvorimo i skinemo ventile sa nje pa da kroz grlo presipamo u manje posude, što smo na kraju i učinili.
U međuvremenu nam stiže i ASUS P5Q-Deluxe, a sa njom i E8400 i OCZ Reaper 1200. Pošto smo izgubili puno vremena na rješavanje problema sa bocom odmah smo se primili izolovanja asusice.


Za nekoliko minuta je sve bilo spremno, i party je mogao početi. Kolega Rega je sjeo za tasturu i stimao BIOS, NMY je bio zadužen za sipanje azota u pot, a ja sam za to vrijeme ponovo pripremao svoju DFI ploču i E6750. Dosta dugo je Rega podešavao ploču, ali ona jednostavno nije htjela da boota na preko 600 FSB-a. Primila je i novi modani BIOS (2201m), ali ni to joj nije pomoglo da pređe granicu od 600MHz. Nakon dosta izgubljenog vremena sa asusicom pravimo pauzu za odmor i relaksaciju. Za vrijeme relaksacije nam je palo da napravimo sladoled od piva. :D Otišli smo i kupili pivo, nasuli ga u plastičnu čašu i zamrzli. Rezultat je PIVOLIZ!


Poslije lizanja ponovo smo upogoniti DFI sa pripadajućim joj procesorom i memorijom.
Već je bilo 9 sati naveče kada smo ponovo upalili moj sistem. Polako smo spustili temperaturu procesora na oko -120°C (po onome što je ploča pokazivala) i trudili se da je što bolje održimo (CB na E6750 je bio negdje oko -130°C). Ulazak u BIOS štimanje opcija i dobijamo vriejdnost 580MHz za FSB. Sve preko toga je rezultovalo nebootanjem Windowsa, pa smo zato prešli na podizanje FSB frekvencije iz Windowsa pomoću SetFSB programa. Pomoću njega smo u prvi mah uspjeli FSB podići na 601 (kakva je samo euforija zavldala kada je probijena granica od 600MH :)). Tu smo prvi put odradili validacije i odvrtili testove kako treba.

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_2367847f.jpg
Probijena je i granica od 600 MHz

Nakon toga smo se ponovo vratili u BIOS, malo povećali napone, dotegli memoriju i ponovo se vratili u Windows. Kroz par sekundi dolazimo do 609MHz. Tu ponovo pravimo validaciju za CPU-Z i vrtimo SuperPi 1M, ali ne i wPrime. Zašto nismo odradili i wPrime? Ni mi ne znamo zašto, ali napravili smo veliku glupost što nismo jer nam je ploča taman nakon SuperPi testova odlučila otkazati poslušnost (očito je predugo bila ispod nule i jednostavno je počela da blesavi).


Par minuta iza ponoći sesija je završena poslije 16 sati zabave.

Jedino vrijedno spomena što smo postigli su sledeći rezultati:

http://valid.canardpc.com/cache/banner/840812.png
CPU-Z -> E6750 -> 4874.8 MHz -> 13. mjesto na HWBot listi

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_34d57d4b.jpg
SuperPi 1M -> E6750 -> 10.515s -> 10. mjesto na HWBot listi



22.11.2009. - Nedjelja - Dan pokušaja

Jutros smo htjeli ponovo na testiranje baciti E4300, jer smo ga zanemarili u subotu nakon zamrzavanja. Došli smo na fax opet ranom zorom, oko 9 sati. E4300 sam stavio na DFI ploču i fino ih izolovao i montirao pot. Za to vrijeme je Rega testirao kombinaciju P5Q-Deluxe + E8400 na vazduhu ne bi li otkrio zbog čega ploča neće da boota kada se FSB setuje na preko 600MHz.


Sipamo azot u pot i čekamo da se temperature ustabile kako procesor ne bi opet uletio u cold bug. Nakon par minuta temperature su bile podešene onako kako smo htjeli i umjeli bez termometra pa smo pristupili overclockovanju. Pokušavali smo i pokušavali, ali procesor jednostavno nije htio da živne na bilo čemu većem od 410MHz za FSB. Najgore je to što mu je granica na vazduhu bila 402MHz za FSB pa u prvih par pokušaja nisam vjerovao da udara u tako nizak zid. Nadao sam se da ima rupu u FSB-u pa sam pokusao sa 420, 430, 440, 450, ali ništa nije pomoglo da on živne. Dakle, E4300 je ispao najveće razočarenje sesije.


Sesija je prošla kako je prošla. Skupili smo nešto bodova. Probili smo led, imamo nekakvo iskustvo. Za idući put definitivno treba nabaviti termometar jer je ovako nemoguće raditi.

Za kraj evo još par sličica sa sesije i još jedan veliki pozdrav iz Doboja!




***HWG tim Bosne i Hercegovine zahvaljuje Zavodu za zaštitu zdravlja Republike Srpske, Fakultetu za informacione tehnologije Slobomir P Univerziteta Doboj, Televiziji "Slobomir", Veterinarsko-stočarskom centru Banja Luka, kao i svim ostalim pojedincima koji su svojim zalaganjem pomogli da se ovaj projekat realizuje.***

Majo 22.11.2009. 21:00

Svaka cast :)

Drvoje 22.11.2009. 21:03

Bravo Mile, pohvale ekipi za trud i PIVOLIZ. Steta sta bas nije proslo sve kako ste zamislili al bude drugi put.
PS Mentora Gilberta dofurajte drugi put na sesiju

boris87 22.11.2009. 21:15

Dobro ste se organizirali...Pozdrav iz Žepča...

Halos 22.11.2009. 21:33

Bravo ekipa. Svaka cast Mile kako si to sve skemijao...i još ste imali i kamermana :) :D

Uglavnom, vikend vam nije bio nimalo dosadan, a i 10. i 13. mjesto sa tim prekaljenim procom nije za baciti(dapače).:chears::kafa:

Milentije 22.11.2009. 23:27

Hvala svima. Bilo je bitno probiti led i vidjeti kako to radi. Sada znamo sta treba raditi a sta ne, iduci put se moramo dosta bolje organizovati i onda krenuti u nove radne pobjede. :)

Razer 22.11.2009. 23:32

Još jednom, pohvale na svemu, GJ :beer:

Bullet1 23.11.2009. 00:03

Odlična organizacija i pohvale još jednom :)

Živio pivoliz :beer:

Apacer ft Bozja 23.11.2009. 01:34

Citiraj:

Autor boris87 (Post 1491603)
Dobro ste se organizirali...Pozdrav iz Žepča...

Ima nas Zepcaka tu, vidim ja :)

Svaka cast deckima, jos sto me bas iznenadilo sto ste ipak dobili i neki medijski prostor za vas. Da li mozda znas kada bi se trebao prikazivati taj prilog o vasem poduhvatu na TV-u? Bilo bi zanimljivo i to pogledati na taj nacin.
:goood:

domy_os 23.11.2009. 07:32

Odlično obavljen posao za prvi put, čestitam!

Ima li ta ploča mogućnost promjene NB strapa odnosno latencija chipseta? Vjerojatno vas je to zezalo kod OC-a E4300 jer njemu je FSB 200 MHz i time ploča automatski zateže latencije.

Ne budeš li mene zvao sljedeći puta, ima da ti glavu otkinem kad te opet vidim, jasno? :D

Milentije 23.11.2009. 09:41

Citiraj:

Autor Apacer ft Bozja (Post 1491899)
Ima nas Zepcaka tu, vidim ja :)

Svaka cast deckima, jos sto me bas iznenadilo sto ste ipak dobili i neki medijski prostor za vas. Da li mozda znas kada bi se trebao prikazivati taj prilog o vasem poduhvatu na TV-u? Bilo bi zanimljivo i to pogledati na taj nacin.
:goood:

Hvala!

To je bila televizija "Slobomir". Sjedište im je u Bijeljini. Prvo im moram napisati nekakav tekst koji ce oni ubaciti u prilog pa onda montaza, pa objavljivanje. Kada dobijem zavrsen prilog okacicu ga na youtube pa staviti link ovdje.

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1491942)
Odlično obavljen posao za prvi put, čestitam!

Ima li ta ploča mogućnost promjene NB strapa odnosno latencija chipseta? Vjerojatno vas je to zezalo kod OC-a E4300 jer njemu je FSB 200 MHz i time ploča automatski zateže latencije.

Ne budeš li mene zvao sljedeći puta, ima da ti glavu otkinem kad te opet vidim, jasno? :D

Hvala!

Ne pomaze njemu nista. Jednostavno se tako potrefilo da lupa u taj zid na malo preko 400MHz.

Sir, YES SIR!

maX 23.11.2009. 09:50

Još jednom pohvale i od mene, sretno dalje :beer:

Milentije 24.11.2009. 09:08

Za'valjujem ti jos jednom. :D

-POP- 24.11.2009. 19:30

Čestitam na trudu, bolji rezovi budu iduči put. A kad bude iduči put zovi da dođem na PIVOLIZ!!!

Baja 001 24.11.2009. 20:03

:beer: za trud

Nadam se da će te biti srećniji idući put.

Milentije 25.11.2009. 00:19

Citiraj:

Autor -POP- (Post 1493533)
Čestitam na trudu, bolji rezovi budu iduči put. A kad bude iduči put zovi da dođem na PIVOLIZ!!!

Hvala!

Dogovori se sa domyem, i on je izrazio zelju da dođe idući put. :D
Biti će te blagovremeno obavješteni. :)

Citiraj:

Autor Baja 001 (Post 1493565)
:beer: za trud

Nadam se da će te biti srećniji idući put.

Hvala.

Nije u pitanju bila sreća nego (ne)organizovanots prilikom pravljenja "rasporeda" u sesiji...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 09:53.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger