PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (https://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Case Modding (https://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Coolink GFX Chilla - dobra alternativa kada nema AC-a S1 za tople grafe (https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=117719)

Vuco 28.08.2008. 16:17

Coolink GFX Chilla - dobra alternativa kada nema AC-a S1 za tople grafe
 
Čisto kao informacija, nije baš neki pretjerani review jer sam imao na kratko tu kombinaciju u igri.

Znači, radi se o ovom hladnjaku za grafičku karticu:
http://www.imagesforme.com/out.php/t...gfxchilla1.jpg

Link na stranice proizvođača

Lista kompatibilnih kartica

Osnovne informacije:
http://www.imagesforme.com/out.php/i138981_slika3.jpg

U paketu (iako gore piše) se dobiva:
  • hladnjak sa 2 postavljena 80mm slim ventilatora
  • termalna pasta
  • jezići (visoki veliki, visoki mali, niski veliki)
  • trakice za zaštitu jezgre (ako nema HS-a ili metalni okvir oko jezgre)
  • priručnik

Postavljao sam ju na Gigabyte-icu HD4850 512MB. Nemam sliku temperatura u idle-u te Gigabyte-ice, no znam da je jezgra bila na 75°C, PWM i još 2 temperature oko 80-85°C. Vent je bio na 16% mislim u idle-u. Grafu nisi mogao taknuti, a koliko metal dobro provodi toplinu osjetio sam kad sam se skoro opekao na stražnju stranu kučišta kad sam micao kućište. Jednostavno, zbog niskog okretanja venta - jako toplo je bilo.

Kako S1-ce nema nigdje, dobio sam preporuku na ovu soluciju. Cijena oko 250kn s time da su uključeni ventilatori (ima adapter na molex radi regulacije napona preko mijenjanja rasporeda žica ako kome zatreba; naravno, može se i neki potenciometar nakeljit na obični 3-pinski).

Tko god je slagao S1 na karticu, zna da se treba paziti dosta. Ovdje je situacija puno lakša po meni. Ima fino distancere koji se odmah ušarafe i fiskni su, nema prevelike brige oko "klackanja" preko jezgre. Uglavnom, puno bolja situacija za nekoga tko nije maher. Meni se osobno puno više svidjela instalacija. Gotov sam bio u manje od minutu (naravno, prvi puta sam čitao i manual da ne bi bilo nismo znali), ježići su uzeli još minutu-dvije vremena (imaju samoljepljivu traku i drže se gore).

Rezultati ? Odlični. Podsjetimo se situacije sa stock hladnjakom:

Citiraj:

IDLE - stock hladnjak

Jezgra - 75°C
PWM i ostalo (3 senzora su na GPU-Zu dana) - oko 80-85°C

kućište kipi iznutra i izvana. Vent na stock-u na nekih 1500rpm-a (relativno nečujan)
Rezultati Coolink GFX Chilla
Citiraj:

IDLE

Jezgra - 35°C
PWM i ostale 2 temperature - 35-40°C

http://www.imagesforme.com/out.php/t...lerVGAidle.gif

LOAD - VGA RHTBL

Jezgra - 45°C
PWM i ostalo - 45-52°C

http://www.imagesforme.com/out.php/t...lerVGAload.JPG


Hladnjak kartice hladan do mlak
kućište odozada - hladno
Vent je bio na 12V i to je oko 2000rpm-a. Jest, čuje se (mora se čuti na 2000rpma), no to se lagano smanji preko molexa koji je dan u paketu. Ima vodiča na forumu :)

Uglavnom, kad se pogleda cijena S1 i nekog jeftinog ventilatora, vjerojatno jest bolja opcija. No, ako se gleda na neki vent koji košta 70-80kn, onda već i Coolink može imati šanse. Nažalost, imao sam jednu S1 + 4850 kombinaciju, no zaboravih pogledati temperature. Znam samo da se pasivno S1 zagrijao u roku 2 min. Nisam niti u Windowse ušao, već nisam mogao karticu taknut. :)

Ostale info:
sobna temperatura - ~26°C
kućište Rebel9 bez ventova, zaprto.

Ako ću imati prilike ponovno sa S1 + 4850 kombinacijom raditi, budem postao rezultate. Ali mislim da je ovo poprilično dobro rješenje. Lakša instalacija i vent gore su prednosti nad S1, a cijena jest malo veća od S! + vent kombinacije. Ali, kad S1 nema na tržištu, ne može ga se niti uspoređivati.

Da ne radim reklamu slučajno, svakoga koga zanima može me na PM pitati gdje ga ima za kupiti. Frend ga je za svoju karticu (koju sam uostalom i slagao) kupio u Hardveraju :D

ChP3 30.08.2008. 13:23

Ne znam ovo se meni čini odličnim izborom u nedostatku S1. A, i ventilatori se dobiju sa njime. Hvala, Vuco na kratkom opisu :goood:

Vuco 30.08.2008. 13:42

Imao sam ga isprobati i na HD4870. Nažalost, samo mogu reći otprilike temperature u idle-u, jer je bilo sve nabrzaka.

Jezgra je bila na 49°C, ostale temperature (a bilo ih je u GPU-Z-u ko u priči), oko 50-55°C.

Stock hladnjak je držao jezgru na 77°C.

Kućište bez ikakvog ventilatora za usis-ispuh...

Patak0 08.09.2008. 08:24

Citiraj:

Autor Vuco (Post 1124014)
Imao sam ga isprobati i na HD4870. Nažalost, samo mogu reći otprilike temperature u idle-u, jer je bilo sve nabrzaka.

Jezgra je bila na 49°C, ostale temperature (a bilo ih je u GPU-Z-u ko u priči), oko 50-55°C.

Stock hladnjak je držao jezgru na 77°C.

Kućište bez ikakvog ventilatora za usis-ispuh...

Svaka čast na blic testovima :), samo me zanima kako si riješio problem, ako se može nazvati problemom, hlađenje VRM-a. U opisu dotičnog piše da paše na obe kartice (4850 i 4870) samo da je problem u VRM hlađenju, odnosno da je potrebno dodatno hlađenje VRM-a.

Pozdrav!

Vuco 08.09.2008. 16:18

Čuj, stavio sam pasivce isto kao i na 4850. VRM se preopako grije na 4870 i po meni, bilo kakav ljepljeni pasivac nije dobro rješenje. Nema meni do mehaničkog sistema, što drži - drži uvijek. Ali, Coolink je držao odlično temperature VRM-a dosta dobro sa pasivcima + propuh od ventova.

Pasivci od Thermalrighta su isto katastrofalni. Velik je problem površina VRM-a koja je izuzetno mala i ova ljepila tipa Zalmanovo dvokomponentno, jedva drže taj poveći pasivac gore i velika je opasnost da padne.
Meni samo nije jasno, kako uspijeva stock hladnjak onako dobro hladiti VRM čipove, jer prvo je ona neka guma pa onda ta guma ide na plastični neki dio i zapravo, nema ni m od metala za provođenje topline.

Vidim da momci tu na forumu isto imaju puno problema sa VRMovima koji se previše griju, i najbolje je rješenje, što se mene tiče - dupli vent na bilo kojem hladnjaku. Dupli zato da bi jedan puhao po VRM-ovi koji ako se mogu nekako kvalitetno staviti pasivci je must-have.

SRV 08.09.2008. 17:00

Koliko taj cooler zauzme slotova? Kao Accelero S1 bez ventova?

Vuco 08.09.2008. 17:17

Tako negdje. Dosta je tanak. Ventovi gore nisu 25mm debljine...

SRV 08.09.2008. 17:22

Znam, to mi se i svidja. :) Svega 10mm debeli ventovi, plus relativno tanko tijelo coolera. Steta sto nije malo jeftiniji, realno gledajuci mogao bi biti.

Nego nisam polovio koliko pasivnjacica dodje? 8 za memu i jos 4 takva za regulatore?

Optik 08.09.2008. 21:12

Citiraj:

Autor SRV (Post 1132335)
Znam, to mi se i svidja. :) Svega 10mm debeli ventovi, plus relativno tanko tijelo coolera. Steta sto nije malo jeftiniji, realno gledajuci mogao bi biti.

Pristojan cooler no meni je zalutao jedan komad sa "greskom". Jedan od ventova se ne vrti nego kad ga rukom zavrtim i nema ni pola brzine od navedenih "2000rpm-a". Ovaj drugi se valjda dobro vrti i nije nesto previse bucan. Ali kazem, imam komad sa greskom pa ti nebih mogao sa sigurnoscu reci nista vise.
Citiraj:

Autor SRV (Post 1132335)
Nego nisam polovio koliko pasivnjacica dodje? 8 za memu i jos 4 takva za regulatore?

Na kutiji pise 6x Ram heatsinks, 4x low profile ram heatsinks, 4x Big VRM i 4x small VRM.

SRV 08.09.2008. 22:47

Bome, to je citava hrpa heatsinkova. :D

IMHO bolja kupnja je bio VF1000 dok je bio 230kn, sad je opet poskupio na 300.

danc00 02.02.2009. 23:52

Bok, evo imam jednu trilemu, stavio bih na 9800GTX+ neki bolji hladnjak, pa me zanima koji bi od ovih triju bio najbolji, mislim sigurno da su sva tri bolja od referentnog, al trenutno mislim na ULOŽENO/DOBIVENO !

1. S1 rev2 +2 venta

2. Coolink GFX Chilla

3. MUSASHI


E sad, S1 sam imao na 3870, i ono super je hladio al nije se ni ona grija ko ova 9800GTX, a i nesviđa mi se jer je preglomazan i ružan ko pas kad se sa vezicama moraju ventovi montirat, a eto...

Ako je netko iz prve ruke probao neka od va 3 na dotičnoj kartici neka javi, posebno me zanimaju 2. i 3....
Jel je Musashi tolko bolji od Coolinka da može bit 100kn skuplji!
Pomagajte :D!

Vuco- jel onda bolji taj coolink od S1 kaj se hlađenja tiće, jer trenutno je samo 40kn skuplji a dobi se sve u komadu i zauzima manje mjesta.... da još me zanima kakav je protok zraka kod ovih tankih ventova...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 23:50.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger