PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Memorije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=60)
-   -   RAM u A2 slot (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=262594)

purple_haze 31.08.2014. 12:14

RAM u A2 slot
 
Imam matičnu P8B75-V oko 2godine, RAM u njoj otprilike isto toliko (1x8GB).
Modul je instaliran u A1 slot (1. slot, najbliže procesoru) i cijelo vrijeme radi normalno.

Listam ja tako neki dan uputstva i vidim da ASUS preporuča instaliranje u A2 slot (A2/B2 za dual channel). I to posebno istaknuto masnim slovima + nacrtano na 2 različita mjesta.

Može li mi netko to objasniti? Koja je svrha?

Mario92 31.08.2014. 13:28

Ak ti radi - kaj se brineš? :)

partwish 31.08.2014. 13:32

Citiraj:

Autor purple_haze (Post 2652565)
Imam matičnu P8B75-V oko 2godine, RAM u njoj otprilike isto toliko (1x8GB).
Modul je instaliran u A1 slot (1. slot, najbliže procesoru) i cijelo vrijeme radi normalno.

Listam ja tako neki dan uputstva i vidim da ASUS preporuča instaliranje u A2 slot (A2/B2 za dual channel). I to posebno istaknuto masnim slovima + nacrtano na 2 različita mjesta.

Može li mi netko to objasniti? Koja je svrha?

Pa očito su ta dva preporučena slota dual channel, a ovaj gdje si ti stavio nije. Radit će, ali ne u dual channel modu.

purple_haze 31.08.2014. 15:38

Citiraj:

Autor Mario92 (Post 2652602)
Ak ti radi - kaj se brineš? :)

Pa ne brinem, nego me interesira kako i zašto.
Dok nisam prelistao manual mislio sam da vrijedi univerzalno pravilo o ugrađivanju memoriju u slot najbliži procesoru.

Citiraj:

Autor partwish (Post 2652604)
Pa očito su ta dva preporučena slota dual channel, a ovaj gdje si ti stavio nije. Radit će, ali ne u dual channel modu.

Po čemu je to očito? Zašto A1 i B1 ne bi radili u dual channelu?

QS 31.08.2014. 17:03

Dual channel i tako ne možeš bez drugog ram keksa. Tako da ti je full svejedno di ćeš ga ubost - A1, A2, B1 ili B2.. Kad nabaviš drugi keks od 8 giga (po mogućnosti isti model) onda možeš razmišljat o dual channelu... Do data pusti brigu na veselje :)

purple_haze 31.08.2014. 18:06

Ma dual channel uopće ovdje nije bitan, zaboravimo da B1 i B2 slotovi uopće postoje.

Interesira me zašto bih trebao keks ubosti baš u A2 slot? U čemu je prednost nad A1 slotom?
Teško mi je povjerovati da ga je netko iz Asusa odabrao eto tako, iz čista mira. :)

partwish 31.08.2014. 18:36

Citiraj:

Autor purple_haze (Post 2652644)


Po čemu je to očito? Zašto A1 i B1 ne bi radili u dual channelu?

Zato što u manualu piše koja dva slota su za dual channel. Druga dva očito nisu.

nino 31.08.2014. 20:47

Citiraj:

Autor partwish (Post 2652710)
Zato što u manualu piše koja dva slota su za dual channel. Druga dva očito nisu.

Koji vama dio nije jasan pa da barba nino pojasni? :D


http://i.imgur.com/6ZfvxII.png

JuiceBox 01.09.2014. 08:19

Da skratimo pricu, prebaci modul u A2 da se rjesis "briga" i peglaj. Na svim novijm asusovim plocama(barem intel cipset) ako je jedan keks rama ide u drugi slot.

purple_haze 01.09.2014. 10:44

Citiraj:

Autor xulos (Post 2652913)
Da skratimo pricu, prebaci modul u A2 da se rjesis "briga" i peglaj. Na svim novijm asusovim plocama(barem intel cipset) ako je jedan keks rama ide u drugi slot.

Ali, po drugi put, ja nemam briga. :kafa:
I znam "šta" i "kako". Interesira me "zašto".

Cuky 01.09.2014. 12:48

Posalji mail asus supportu pa ih pitaj.

Uvjeren sam da ces dobiti trazeni odgovor :)

Chuxonja 01.09.2014. 13:39

A zašto ne, to nekoliko proizvođača tak ima rješeno na nekim modelima, još fino na ploči nacrtano strelicama koje slotove treba prvo popunit :D

vedranzeman 01.09.2014. 16:31

Citiraj:

Autor purple_haze (Post 2652978)
Ali, po drugi put, ja nemam briga. :kafa:
I znam "šta" i "kako". Interesira me "zašto".

Pa piše ti lijepo u izresku iz manuala koji je stavio nino, zbog bolje kompatibilnosti.
Imao sam situaciju gdje sam na brzinu išao testirati Asus M5A97 R2.0, uguram bez čitanja manuala dva sticka RAM-a u prvi par utora od socketa (crne) i ploča neće bootati.
Tek nakon pritiskanja "MemOK!" gumba ploča je prihvatila RAM.
Pročitam manual, prebacim u plave utore i boota iz prve.
Idem iz zahebancije prebaciti opet memoriju u plave utore i opet sam morao pritiskati "MemOK!" da bi ploča bootala.
Pa ti iz toga zaključi što hoćeš (syss će primjerice zaključiti da je AMD smeće :D).

Marin!!! 04.09.2014. 18:57

Mislim da čovjeka zanima (a i mene) ako se što gubi u performansama ako se rami ne stave u predviđene utore nego u drugi par utora tj. gdje idu treći i četvrti keks? Pod uvjetom da sve radi!
Npr.noctua D-15 ima dva ventilatora od 14 cm pa se vanjski vent. nebi trebao dizati da ne smeta memoriji tj. ona njemu kad bi ta memorija mogla u drugi i četvrti utor.

Forace 04.09.2014. 19:11

Univerzalan odgovor na to pitanje sigurno ne postoji jer ovisi od čipa do čipa te do proizvođača matične.

Po meni je najsigurnije testirati oba slučaja te na individualnom (vlastitom) primjeru odlučiti da li se što gubi.

Znači postoji memtest+86 za stabilnost te postoje testovi za ispitivanje brzine memorije odnosno performansi memorije.

Najbolje bi bilo: isprobati obje konfiguracije te ustanoviti što odgovara, a što ne.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:38.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger