PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Kako prepoznati 4GB RAM-a - Tutorial (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=128267)

Bubba 28.11.2008. 13:42

Kako prepoznati 4GB RAM-a - Tutorial
 
Kratak uvod

Općenito, model racunala koncipiran je tako da, izmedju ostalog, podrazumijeva pojam "adresne sabirnice". Ta sabirnica, bilo da ju kontrolira sam procesor ili DMA sustav, odredjuje u kojem trenutku ce se pristupiti odredjenom uredjaju ili sklopu. Kriva i netocna predpostavka je da se adresna sabirnica rezervira iskljucivo za radnu memoriju (RAM). Problem se, dakle, pojavljuje u trenutku kada kolicina radne memorije pocinje dostizati maksimalni adresirljivi prostor nekog procesora (sto je u danasnje vrijeme primjenjivo i najvise se manifestira na PC racunalima). Bitno je, doduse, napomenuti, da konstrukcija n-bitnog procesora ni u kojem slucaju ne podrazumijeva njegovu sirinu adresne sabirnice (ali to je tema za neki drugi FAQ), iako cemo trenutno kolokvijalno 32-bitne procesore smatrati onima koji mogu adresirati 2^32 B RAM-a (iako zapravo vecina njih od pocetka P6 jezgre imaju mogucnost 2^36 (64GB), dok je Athlon svojom pojavom na x86 arhitekturu donio i Alphin adresni mod, 2^43 (8TB), iako je samo pretpostavka da postoji dovoljno tag bitova za adresiranje toliko memorije kako u to doba niti jedan chipset nije nudio podrsku za vise od 4GB RAM-a), analogno za 64-bitne (iako se radi o kud i kamo manjoj adresirljivosti, za detalje provjerite tehnicke specifikacije vaseg procesora).

Ceste pogresne predpostavke

Predpostavka: "32 bitni" Windowsi ne znaju "prepoznati" 4GB RAM-a.
Ispravak: Svi NT-noidi, jos od NT4 pa nadalje, znaju "prepoznati" 4GB RAM-a; problem je hardverski arhitekturalne prirode, a ne do Windowsa.

P: Moj n-bitni procesor moze prepoznati 2^n RAM-a.
I: Adresni prostor nije odredjen "bitnoscu" procesora. Svi 32-bitni x86 procesori od Pentiuma Pro (kraj 1995.) (te neki 32 bitni x86 sustavi) sposobni su baratati sa 64BM memorije (PAE/PSA(-36) ekstenzije). Ta cinjenica, do pojave x64 ekstenzije x86 arhitekture, jos uvijek ne popravlja "pojedenu" rupu u RAM-u koja je uzrokovana uredjajima koji rezerviraju adresni prostor do na 2^32 B.

P: Ali, ali, moj prijatelj je procitao u Bagu/Vidiju / cuo od dajdze iz Dojclanda / reko mu Perica, mali od p0rn dileraja u skoli, da se moze prepoznati svih 4GB RAM-a na 32/32 kombinaciji.
I: Edit dugme postoji, a mi svi zeljno iscekujemo nove Djurine kucne carolije!

Situacije

32 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: nema ga [1].

64 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: instalacija 64 bitnog sustava.

64 bitni procesor, 64 bitni OS
- (potencijalni) problem: imam sve potrebno za adresiranje svojih jeftino placenih gigabajta RAM-a, ali OPET se ne vidi cjelokupni iznos
- rjesenje: iako, de iure, stavljanje 64 bitnog sustava rjesava problem adresiranja RAM-a, jos uvijek postoji hardver koji ne moze/ne zna/ne zeli biti na visokim adresama, pa svejedno "zauzima" adrese koje bi trebale biti rezervirane za RAM odgovarajucem operativnom sustavu unatoc. Ukratko i bez previse komplikacija, oprostite mu tih par MB koje je pojeo.

4GB je stavljeno kao ilustracija psiholoskog limita, a ogranicenje se, dakako, primjenjuje za sve 4+ GB kolicine memorije.

[1] "nema ga" se odnosi konkretno na 4GB RAM-a; de iure, postoje 32 bitni operativni sustavi (lista memorijskih limita za Windows bazirane) koji mogu adresirati 4GB+ RAM-a no "progutani" prostor (vise o tome: Ogranicenje za RAM 3Gb na socket 775 plocama?) se u pravilu ne moze nadoknaditi. Drugim rijecima, 4+ GB RAM-a na takvom sustavu je moguce, ali uvijek umanjeno za dio koji je vec zauzet do tih 4GB.

_hmp_ 10.01.2009. 00:23

Evo, svaka cast na temi, ali neke stvari mi nisu bas najjasnije.

U biti svaki 32 bit Win teoretski moze alocirati 64GB memorije na x86 procesoru koristeci PAE ( Windows Server i 128GB ). Svaki 32 bitni procesor, poslije Pentiuma Pro (P2, P3, P4), zbog svojeg 36-bitnog address bus-a, moze baratati sa 2^36B = 64GB memorije.

Znaci li to da je u biti u implementaciji 32bitnog Windowsa (XP prvenstveno) namjerno onemogućeno alociranje memorije preko 2^32B?

Ocito sam ja nesto krivo shvatio, jer mi ovo nema nikakvog smisla.
Hvala.

matijab 10.01.2009. 07:35

32 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: nema ga.


ima ga posalji pitanje u bug i oni che ti odgovorit sad trenutno ovih dana nemogu vidjet,kako i shta u registriju se treba napravit i mogu win 32 prikazati 4.00 gb.imash 5 minuta posla s tim i onda ti pokazuje,
a uopche shta si opterechen s tim???

Bubba 10.01.2009. 18:22

Citiraj:

Autor _hmp_ (Post 1244082)
U biti svaki 32 bit Win teoretski moze alocirati 64GB memorije na x86 procesoru koristeci PAE ( Windows Server i 128GB ). Svaki 32 bitni procesor, poslije Pentiuma Pro (P2, P3, P4), zbog svojeg 36-bitnog address bus-a, moze baratati sa 2^36B = 64GB memorije.

Ne bas svaki. Pogledaj ovdje za detalje.

Citiraj:

Znaci li to da je u biti u implementaciji 32bitnog Windowsa (XP prvenstveno) namjerno onemogućeno alociranje memorije preko 2^32B?
Da.

Citiraj:

Ocito sam ja nesto krivo shvatio, jer mi ovo nema nikakvog smisla.
Sve si dobro shvatio, da pace. No, PAE/PSE-36 su *teski* hackovi koji osim svojih realnih nedostataka ne eliminiraju "4GB issue". Cak i uz PAE/PSE-36 izgubit ces dio RAM-a koji ce biti potrosen na mapiranje ostalih uredjaja, pa primjerice umjesto 8GB uz PAE/PSE-36 ces jos uvijek imati 7.xGB ili nesto u tom stilu.

Citiraj:

Autor matijab (Post 1244186)
ima ga posalji pitanje u bug i oni che ti odgovorit sad trenutno ovih dana nemogu vidjet,kako i shta u registriju se treba napravit i mogu win 32 prikazati 4.00 gb.imash 5 minuta posla s tim i onda ti pokazuje,

Nesumnjivo. Uvjeren sam da Bugovski Windowsi mogu "prikazivati" i Pentijum 6 32GHz, ali...

Dakle, ukratko, ti nesto pomijesao, da budem blag.
Citiraj:

a uopche shta si opterechen s tim???
Zasto mislis da sam ja "opterecen" s time?

scap 10.01.2009. 23:21

Citiraj:

Autor matijab (Post 1244186)
ima ga posalji pitanje u bug i oni che ti odgovorit sad trenutno ovih dana nemogu vidjet,kako i shta u registriju se treba napravit i mogu win 32 prikazati 4.00 gb.imash 5 minuta posla s tim i onda ti pokazuje,


hahahahaha smijesan si... odi ti lijepo na bugov forum pa tam pisi :D

matijab 11.01.2009. 01:10

he znash ko ti smijeshan.........
gle nisam reko da odesh na forum nego da pitAsh bugovce bash,
jer chesh na forumu naich na ljude koji che bash komentirat kao i ti sad ovo

buljo 11.01.2009. 01:46

Citiraj:

Autor matijab (Post 1244964)
he znash ko ti smijeshan.........
gle nisam reko da odesh na forum nego da pitAsh bugovce bash,
jer chesh na forumu naich na ljude koji che bash komentirat kao i ti sad ovo

Kaj su oni ljudi koji bez greške znaju odgovorit na bilokoje pitanje? Jebote kak da ih onda pitam di mi je cura sad? :stoopid:
I ubuduće koristi HR znakove a ne neke lijeve, ako ti se ne da stavljat kvačica onda stavljaj slova bez icega.

matijab 11.01.2009. 18:16

oprosti ono shto nestavljam kvachice,shta to nekuzhite ljudi?nisam reko da su bogovi bugovci.mah nema veze.yaboravi brishi sve postove ako hochesh svejedno mi je

danij3l 11.01.2009. 18:18

nece tebi cika buljo nista.
samo ti nama reci kako cemo mi to naprafit.
nemoj sad bjezat

matijab 11.01.2009. 20:02

evo ovako idem za nekih 15-20 dana kuchi,(kod kuche su mi bugovi pa chu onda nachi taj u kojem pishe kako i shta),pa chu donest taj bug.i lijepo vamo sve napisat
strpite se:P molim vas napisao bih odmah sad ali nemogu.

Bubba 11.01.2009. 22:59

Citiraj:

Autor matijab (Post 1245669)
evo ovako idem za nekih 15-20 dana kuchi,(kod kuche su mi bugovi pa chu onda nachi taj u kojem pishe kako i shta),pa chu donest taj bug.i lijepo vamo sve napisat
strpite se:P molim vas napisao bih odmah sad ali nemogu.

Inace bih ti rekao da se ne trudis, ali ako uzivas u vlastitoj gluposti i ne shvatjanju osnovnih koncepata racunalstva, ozezi!

matijab 12.01.2009. 03:31

hmmmmmmmmmm
sad bash budem

Fleks 12.01.2009. 04:24

Bubba samo da te podsjetim, ti skidas ovog sa štrika, ja sam zadnjeg.

stuc 12.01.2009. 07:40

Hmm.. baš sam razmišljao nadogradit lap sa još 2GB rama no opet mi žao da stoji neiskorišten kad samo vrtim XP... ako ovo pali tj. budem vidio šta će @matijab napisat pa da se nadogradim, čekam... :sweating:

Spock 12.01.2009. 08:49

Ajde odgonetnite u čemu je meni problem.
Imam 2x512 i 2x1 GB, različiti proizvođači. Bios detektira 2.75 GB. Isto tako 32-bitni Windows XP i 32-bitni Ubuntu detektiraju 2.75 GB. Zašto 64 bitni Windows server 2008 i iAtkos (64 bitni) detektiraju 24 GB rama?

MimiX 12.01.2009. 09:22

24GB RAMa, daj se ti šališ ili ozbiljno?

Spock 12.01.2009. 09:44

Tako piše, imam 3 GB ustvari.

MimiX 12.01.2009. 13:59

Gledaj, proizvođač RAMA i nije toliko bitan iako je bolje uparivati isti model...
Stvar je u tome da ti RAM treba radit na istoj frekvenciji da bi bio potpuno kompatibilan...
Moguće je da ti se zbog toga javljaju kriva očitanja...

greg SE 13.01.2009. 22:14

pa nemogu raditi na razlicitim, ako je jedan brzi od drugoga ploca ce sve postaviti na brzinu sporijeg....

Spock 13.01.2009. 23:10

CPU-Z jedini pravilno prepozna RAMe. Al nema veze, glavno da sve radi :D

buljo 04.06.2009. 23:52

Citiraj:

Autor matijab (Post 1245669)
evo ovako idem za nekih 15-20 dana kuchi...
molim vas napisao bih odmah sad ali nemogu.

I jesi došao kući napokon?
Neki i dan danas čekaju da im pomogneš.

danij3l 05.06.2009. 00:29

ja sam bash trazio ovu temu da bumpam :D

P.S. ma ja to stikam pa da se ne zaboravi :P

Bubba 05.06.2009. 10:05

Citiraj:

Autor DaNiJ3L (Post 1354940)
ja sam bash trazio ovu temu da bumpam :D

P.S. ma ja to stikam pa da se ne zaboravi :P

Bravo. :)

Iako, dajem 5 kuna da ce za 10 dana osvanuti novi biser s istim pitanjem, unatoc svemu. Who's in?

OTOH, sada je barem lakse c/p link, kad je na vrhu. :D

Roberto 05.06.2009. 10:14

Bravissimo, i ja sam jučer tražio ovu temu za onog lika malo niže. A i pitao sam se đe je Matija zapeo :D

Ne znam zašto ova tema odmah nije bila sticky?
Bit će i dalje onih koji će otvarat iste teme, ovako se barem može odmah naći link.

Bubba, ja tipujem na 5 dana do sljedećeg egzibicioniste :D

srale7 05.06.2009. 17:26

A vi se isto našli sa rogatim bost:D

Dijete ima max 13 godina, čita Bug, zna sve..ono, hello?:stoopid:

Hunt.ONE 07.06.2009. 23:08

Ima jedno rjesenje za vistu 32bit da prepozna svih 4gb, provjereno radi.

http://www.ocmodshop.com/ocmodshop.aspx?a=989

matman 21.06.2009. 12:23

Citiraj:

Autor matijab (Post 1244186)
32 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: nema ga.


ima ga posalji pitanje u bug i oni che ti odgovorit sad trenutno ovih dana nemogu vidjet,kako i shta u registriju se treba napravit i mogu win 32 prikazati 4.00 gb.imash 5 minuta posla s tim i onda ti pokazuje,
a uopche shta si opterechen s tim???



tek sad ovo ugledah, mislim da dečko misli na to da Vista može napisat da imaš 4gb rama (ili više), ali ih, naravno, NE koristi.

M.Vlahovic 02.07.2009. 23:21

di je nestao matijab sa svojim BUGOM ????

gnomisa 08.07.2009. 10:59

taj bug je od klinaca napravio još veće debile koji se onda sramote po forumima...ali volio bih da se mali Matija vrati
bash bi volio haha

Dizel 24.08.2009. 10:09

Smrc, a gdje nam je lik nestao, da se nije u moru udavio? :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 15:22.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger