PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Enkripcija diskova, SED, TCG Opal, BitLocker, (ne)sigurnost podataka,... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=122461)

tommyc 21.06.2007. 21:31

Enkripcija diskova, SED, TCG Opal, BitLocker, (ne)sigurnost podataka,...
 
2.5" disk + ladica

Kako najjednostavnije zaštititi podatka na disku, da me traži neki password ili slično prilikom spajanja diska na komp?

Na laptopu imam neku DriveLock opciju koja zaključava disk, ima li neki način da se na taj način zaključa i neki eksterni disk?

wex[hr] 21.06.2007. 21:48

Pa najjednostavnije ti je koristit EFS (Encrypting File System) u WinXp ili novijim.

RisingPower 11.10.2008. 00:11

Zaključavanje prijenosnog HDD-a lozinkom
 
Ispričavam se ako negdje postoji slična tema... Ja ju nisam uspio naći. Zanima me može li se nekako postaviti lozinka na prijenosni 2.5 HDD? Logika mi govori da bi to trebalo biti moguće, jer se velika većina 2.5" diskova na laptopima može najnormalnije zaključati tako da disk bez ispravne lozinke odbija bilo kakvu suradnju. Može li se to nekako izvesti na prijenosnom disku?

Ivanozo 11.10.2008. 15:35

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=102213

I sam sam tražio program, ali bezuspješno, ako nešto pronađeš javi mi.

RisingPower 11.10.2008. 21:38

Baš smola, taman sam se ponadao da će netko od ovih silnih eksperata dati nekakav savjet, a ono šipak... Što je sa onom funkcijom u windozama XP koja služi za enkripciju foldera? Može li to poslužiti kao zaštita od radoznalih očiju? Koliko sam uspio shvatiti, sadržaj tih foldera je dostupan samo njihovom vlasniku tj. korisniku koji je to naštimao. Pretpostavljam da se ništa unutar tih foldera neće moći otvoriti ako disk ponesem kod nekoga drugog. Ključno pitanje je kako da te foldere otključam na drugim računalima?

Zapravo, bilo kakva preporuka u vezi zaštite podataka je dobrodošla...

Rain Man 11.10.2008. 22:45

Prvo probaj TrueCrypt.

A onda LockNgo.

Sam nisam isprobao enkripciju na mobilnom disku, no znam da bi sa true crypt-om to trebalo biti moguce.

Ivanozo 12.10.2008. 10:44

Evo provao sam s TrueCryptom i čini mi se da bih uspio ali treba formatirati cijeli Externi HDD a ja nemam gdje s mojih 150 GB podataka, a niti mi se da cijeli dan s time mučiti.

RisingPower 12.10.2008. 13:53

Nakon mnogo googlanja napokon sam pronašao rješenje tj. programčić pod nazivom Blowfish Advanced CS. Besplatan je, jednostavan za korištenje, nudi nekoliko tipova enkripcije, ima razne dodatne mogućnost i ono što je meni najvažnije - portabilan je. Treba ga samo odzipati u neki folder na prijenosnom hardu, usb sticku i sl. Sada konačno mogu zaštititi svoje podatke bez puno mudrolija.

p3tar 12.10.2008. 13:53

Citiraj:

Autor Ivanozo (Post 1161381)
Evo provao sam s TrueCryptom i čini mi se da bih uspio ali treba formatirati cijeli Externi HDD a ja nemam gdje s mojih 150 GB podataka, a niti mi se da cijeli dan s time mučiti.

TrueCrypt radi odlično, osobno ga koristim preko 2g. Nemoraš formatirati disk kako bi ga koristio. Imaš opciju da se enkriptira cijela particija ili device, no fora je onda da komp na koji spajaš disk mora imati instaliran TrueCrypt kako bi mogao HDD mountati, a kod prijenosnog diska to baš i nije opcija. Bolja opcija ti je... koja zahtjeva prijenos podataka... da makneš sve sa diska napraviš enkriptirani container sa truecryptom na tom disku, ostaviš 2-3Mb slobodno. Nakon toga napraviš opet sa TrueCryptom na tom disku da je Traveler Disk i podesiš autorun parametre, tako kada nosiš disk negdje i upikneš, automatski će ti se upaliti TrueCrypt koji je na disku i tražiti password. Više uputa naravno ima na njihovoj stranici.

kus-86 27.12.2008. 02:06

External disk password
 
Neznam gdje da postavim ovu temu pa cu ju tu postaviti.

Moze li mi netko preporuciti program za zakljucavanje eksternog (USB) harda, ali da sa do podataka moze doci (otkljucati i zakljucati) na bilo kojem kompu neovisno dali je doticni program instaliran (naravno uz pass)?

Hvala

joos 06.01.2009. 18:52

zaštita hard diska (password)
 
Ljudi,prvo se ispričavam ako ovako nešto slično već postoji...


Zanima me kako je moguče zaštititi disk od toga da recimo kad ode na servis ili kad ga netko skine i stavi na drugo računalo, da mu podaci budu nedostupni odnosno zaštičeni.

Hvala unaprijed:hitthewal:

thopok 06.01.2009. 19:59

Disk encryption

henri_007 18.12.2010. 16:49

Zaštita i upravljanje prijenosnim diskom
 
Znači zanima me i na koji način napraviti sljedeće:

1. Zaštiti podatke ( ili samo odabrane podatke ) od brisanja. Znači recimo kad dam frendu disk da ne može obrisati s njega ništa ( ili ono što ja kažem da nije za brisanje)

2. Da mi je dio diska zaštićen i nije nikome vidljiv tko nema lozinku.


Dali je ovo izvedivo?

medo 18.12.2010. 23:15

ovo prvo je nemoguće izvesti u potpunosti s klasičnim eksternim diskovima.

ovo drugo: TrueCrypt

Mad_Duke 19.12.2010. 07:04

Napravi dvije particije

Ako ti je disk recimo 500 giig, napraviš npr. 490 jednu particiju i drugu od recimo 10 gigi.

1. Staviš sve kaj ti je važno na ovu particiju od recimo 10 gigi.
2. Snimiš particijske tablice.
3. Pobrišeš iz istih drugu particiju

Kaj se treće osobe tiče, tamo nema ništa. (da skuži kaj si napravio mora spadati u valjda 0.001% i manje računalnih korisnika.

Kad ti vrati disk samo vratiš particijske tablice, svi podatci sa jedne i druge particije će biti vidljivi.

Ako se bojiš da možda zna ovu "foru", onda još dodatno enkriptiraš podatke na toj particiji.

Garko 19.12.2010. 12:31

Citiraj:

Autor medo (Post 1804016)
ovo drugo: TrueCrypt

Jos jedan glas za TrueCrypt

machine88 21.10.2015. 23:00

Lozinka za prijenosni disk
 
Zanima me da li mogu složiti lozinku na prijenosni eksterni disk, ovaj http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-dis...kl=051.520.354
da prilikom otvaranja bilo koje datoteke zatraži lozinku, kao npr. u windowsima kod pojedinog usera?:stoopid:

Bubba 22.10.2015. 00:40

Citiraj:

Autor machine88 (Post 2843582)
Zanima me da li mogu složiti lozinku na prijenosni eksterni disk, ovaj http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-dis...kl=051.520.354
da prilikom otvaranja bilo koje datoteke zatraži lozinku, kao npr. u windowsima kod pojedinog usera?:stoopid:

Mozes koristiti Bitlocker (ako ti je ciljana platforma Vista pa navise) , a funkcionira ti tako da "zakljuca" cijeli disk i ne mozes pristupiti nicemu dok ne upises lozinku ili podastres valjani kljuc.

Ako trazis specificno rjesenje za svaku datoteku pojedinacno, potrebno ti je neko 3rd party rijesenje a to je u principu PITA.

machine88 22.10.2015. 00:49

ok, hvala, budem sa Bitlockerom probao, htio bi sve komplet zaključati

Bodisson 22.10.2015. 09:38

Citiraj:

Autor machine88 (Post 2843582)
Zanima me da li mogu složiti lozinku na prijenosni eksterni disk, ovaj http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-dis...kl=051.520.354
da prilikom otvaranja bilo koje datoteke zatraži lozinku, kao npr. u windowsima kod pojedinog usera?:stoopid:

Moram provjeriti, ali mislim da ti na tim diskovima dođe takav software...

Remixer 22.10.2015. 16:53

Da ne otvaram novu temu pa da se ubacim:

-jel to vrijedi samo za Windowse? -što je u slučaju Linux-a i drugih operativnih sustava? Jel oni 'vide' to što je zaključano/enkriptirano?

*nije li bolje učiniti 'određene' datoteke/foldere nevidljivima? -koliko je dobar jednostavan programčić poput ovoga Wise Folder Hider: http://www.wisecleaner.com/wise-folder-hider-pro.html

Bubba 22.10.2015. 17:44

Citiraj:

Autor Remixer (Post 2843894)
-jel to vrijedi samo za Windowse? -što je u slučaju Linux-a i drugih operativnih sustava? Jel oni 'vide' to što je zaključano/enkriptirano?

Ne znam pitas li za BitLocker, pa ako da - to vrijedi samo za Windowse iznad Viste (za citanje). Sama BitLocker enkripcija zahtijeva tocno specificnu verziju Windowsa (sto znaci da Home i ini ne mogu enkriptirati disk), no citanje radi normalno.

Citiraj:

*nije li bolje učiniti 'određene' datoteke/foldere nevidljivima? -koliko je dobar jednostavan programčić poput ovoga Wise Folder Hider: http://www.wisecleaner.com/wise-folder-hider-pro.html

Sve si razmisljam da na tragu ovoga napravim neko robusnije i portabilnije rjesenje nego ovo sto se nudi.

No s druge strane, osobno postavljam pitanje - zeli li itko povjeriti kriptiranje svojih podataka nekakvom 3rd partyju? Pogotovo kad procitam nesto tipa:

Citiraj:

Wise Folder Hider Pro adopts advanced encryption algorithm, providing much more enhanced security than the free version for files and folders on your Windows PC. Wise Folder Hider Pro defends your private files from being found/read by a third-party tool.
Ovo ako je i istina, s marketinske strane je po meni cisti fail.

Jer, IMNSHO, osim na prijenosnom racunalu, lokalna zastita podataka ionako nije neka drama i vise predstavlja kategoriju "samo da mi mama i sestra ne udju u p0rn folder". S druge strane, zastita prijenosnih diskova je interesantna i bilo bi zgodno imati alat koji mozes pristekati na bilo sto (u smislu Win/Lin/OSX) i raditi "transparentno".

Samim time, sto, vodat cu disk uokolo sa sobom i instaliravat ljudima softver koji ne zele da bih im pokazao nesto s mog diska. Po meni, metoda licence po kljucu serijskog broja diska za manje novaca bi mogla biti bingo, ako uzmes u obzir varijantu gdje mozes koristiti sve tri platforme.

syss 22.10.2015. 18:43

ma uzet lenovo sa pin-om na sebi i bog te veseli :D

Bubba 22.10.2015. 23:26

Konkretno, probao sam taj "Wise Folder Hider" i stvar je ozbiljna prevara.

http://i58.tinypic.com/mblml4.png

Znaci, bilo mi je potrebno ravno 6.74 sekunde da "razotkrijem skriveni folder". I "sekundarni password". Uz to da datoteka uopce nije kriptirana, pa bi ju vjerojatno pronasao i obican search (nisam isprobavao jer mi se nije dalo).

Da ne pricam o tome kako program ostavlja kamaru smeca za sobom da to nije istina. Uz cinjenicu da ovakvo imenovanje fileova nije legalno (i to je jedini razloga da ga shell i cmd "ne vide" (iako ga vide, zapravo). Da ne pricam o tome ako sam maknuo datoteku nakon sto je "otkljucana", jednostavno je netragom nestala iz softvera. Kuku p0rničarima kad krenu preslagivat foldere s Jennom i Tarom, bit ce belaja!

Eh, da, da, najbolji dio mi je da mozes napraviti "recovery" ako im platis 10$ (ili tako nekako, ima na stranici) u slucaju da "zaboravis password". Pa kakav kaos...

Vidim da cu se morat bacit u biznis. :D

Rex251 23.10.2015. 19:17

Da što se tiče prijenosnog vanjskog diska ja bi najrađe jedan od onih s hw enkripcijom putem pina na kućištu. To valjda Ne bi trebalo biti izbirljivo po pitanju os-a.

syss 23.10.2015. 19:47

šta ja rekoh post prije tvog? :D

Drvoje 23.10.2015. 20:06

Ja sam za Banellijevo rješenje, nek čovik zaradi :D

EDIT Syss je ljubomoran jer mu programiranje ne ide - on bi odma "ardwerski" :p

Rex251 23.10.2015. 20:18

Valjda to nisam skoncentriran
:))

machine88 23.10.2015. 22:23

haha, najbolje kupiti onaj lokot :)

inaki 29.09.2018. 00:08

"Zaključavanje" eksternog HDD-a
 
Pozzz
molio bih pomoć po pitanju iz naslova teme,
zanima me da li postoji mogućnost da HDD prilikom spajanja traži nekakav pasword da bi se pristupilo datotekama?

LP


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:06.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger