PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   4G/LTE Dvije antena - koje su prednosti ? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=300071)

chief_wolfinjo 08.09.2019. 09:40

4G/LTE Dvije antena - koje su prednosti ?
 
Bok,

evo jučer sam konačno običnu tv antenu prepravio da radi na 4G/LTE frekencijama, i moram priznati da sam jako zadovoljan s rezultatom.

router je: ZTE MF 283 PLUS

bez antena: Signal strength -85 dBm
sa antenom: Signal strength -71 dBm

međutim na Tele2, jednostavno bez obzira na jačinu signala brzina interneta je tak tak... ujutro je još ok, ali poslije podne je banana.

pa me interesira, ako bi napravio još jednu takvu antenu ili kupio antenu (nebitno)

dali bi sa dvije antene brzina interneta bila dvostruka ili ne ? što konkretno dobijem sa MIMO funkcijom ?

hvala

pinkskin 08.09.2019. 12:28

Izgleda da ti je onda odašiljač opterećen dosta, probaj rano ujutro ili kasno navečer testirat brzinu kad je najmanje opterečenje mreže

chief_wolfinjo 08.09.2019. 13:29

Citiraj:

Autor pinkskin (Post 3335916)
Izgleda da ti je onda odašiljač opterećen dosta, probaj rano ujutro ili kasno navečer testirat brzinu kad je najmanje opterečenje mreže

to sam testirao, ali nažalost kao što veliš najvjerojatnije je bazna stanica opterećena. jer ujutro je ok, popodne je banana :D

a po pitanju druge antene, odnosno ako bi napravio još jednu takvu antenu ili kupio antenu (nebitno)

dali bi sa dvije antene brzina interneta bila dvostruka ili ne ? što konkretno dobijem sa MIMO funkcijom ?

hvala

Prezime 08.09.2019. 18:24

Dobio bi jos bolji signal, ali ne i povecanje brzine, jer ti je ona ogranicena opterecenjem bazne stanice.

Ni jedna antena kao niti bilokoja kombinacija antena ti nece rijesit zauzece bazne stanice ;)

Ako ti je odnos signal/šum (SINR) iznad 12 dB, onda vise nista ne mozes postic s antenama glede brzina...

chief_wolfinjo 09.09.2019. 05:52

Citiraj:

Autor Prezime (Post 3336107)
Dobio bi jos bolji signal, ali ne i povecanje brzine, jer ti je ona ogranicena opterecenjem bazne stanice.

Ni jedna antena kao niti bilokoja kombinacija antena ti nece rijesit zauzece bazne stanice ;)

Ako ti je odnos signal/šum (SINR) iznad 12 dB, onda vise nista ne mozes postic s antenama glede brzina...

hvala na odgovoru. tako sam nekako i pretpostavljao :)

ako mi još možete reći, dali korištenjem satelitske antene bi povečao domet ? jer bi se želio spojiti na drugu baznu stanicu. napravio bih antenu poput sat-kantena,
ali umjesto kantene bi koristio gore navedenu LPDA antenu u kombinaciji sa satelitskom. znam da sat-kantene imaju dosta dobar domet, cca 3-4km ?

a što se tiče signala, imam jedino ove podatke:

ZTE MF 283 PLUS

bez antena: Signal strength -85 dBm
sa antenom: Signal strength -71 dBm

Prezime 09.09.2019. 11:18

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3336195)
ako mi još možete reći, dali korištenjem satelitske antene bi povečao domet ? jer bi se želio spojiti na drugu baznu stanicu. napravio bih antenu poput sat-kantena,

Ne znam, niti ti mogu to savjetovat, jer to ovisi o nizu nepoznatih uvjeta.

Sat antene jesu "naj jace" i naj usmjerenije, ali samo ako su tocno izvedene za zadani zadatak.

chief_wolfinjo 09.09.2019. 14:41

Ok. Hvala na odgovoru :)

vacs 09.09.2019. 19:11

Kad smo vec na temi, frendu je signal na a1 homeboxu onako, poluocajan, cim se priblizi 100m prema gradu vec se signal i brzina poprave...sad pitanje, s obzirom da ne koristi krovnu tv antenu, kako da nju iskoristi za 4g signal? Ima sa krova do sobe gdje je ruter spusten coax kabel, da li se njega moze iskoristiti?

Prezime 09.09.2019. 20:26

Ovisi, ako je koax 75 Ohmski za TV antenu onda bas i ne. Treba vidit i koja frekventna podrucja pokriva ta TV antena.

Ako je koax kvalitetni 50 Ohmski za 3G/4G antene/routere, onda treba pazit da nije dulji od 10m, inace se izgubi vise signala nego ga antena moze dobavit...

vacs 09.09.2019. 20:37

ok, vjerojatno postojeci kabel otpada...znaci treba nabaviti 50 ohmski kraci od 10m i sto dalje? samo se spoji na antenu i pripadajuci konektor za ruter? da li bi ista znacilo da spoji npr razdjelnikom jednu antenu na oba konektora od rutera?

D/G 09.09.2019. 22:04

Nemoj spajati skupa antene razdjelnikom, pa antene su stavljene u dvije polarizacije namjerno da se razdvoji prijemni MIMO signal a time bi ih spojio pa nebi ništa dobio osim lošijih perfomansi / brzine itd.

Kvalitetni koaks znači da se ne koriste RG58 , RG174 već H155 , RF240...tj. sa malim gubicima na radnim frekvencijama. ( na par metara dužine i nižim radnim frekvencijama kao 800MHz može i RG58 poslužiti).

The AC 09.09.2019. 22:49

Citiraj:

Autor vacs (Post 3336464)
ok, vjerojatno postojeci kabel otpada...znaci treba nabaviti 50 ohmski kraci od 10m i sto dalje? samo se spoji na antenu i pripadajuci konektor za ruter? da li bi ista znacilo da spoji npr razdjelnikom jednu antenu na oba konektora od rutera?

Imati na umu još jednu "sitnicu" koja dosta često ostane zaboravljena - stavi router što bliže anteni (naravno ako imaš mogućnosti to napraviti) tako da možeš koristiti što kraći antenski kabel.

vacs 10.09.2019. 12:33

po svemu napisanom pretpostavljam da je najbolje uzeti ovo

https://www.wifi-shop24.com/JARFT-4G...tiband-Outdoor

i pripadajuci kabel od 10m (po mogucnosti i kraci)

D/G 10.09.2019. 15:00

Ti tehn. podaci za tu antenu su mi sumnjivi .

Za ~ 12 dBi bi na 2600MHz trebala 4 elementa, za 1800MHz isto 4 pa po tome za ~ 9dBi 2 elementa u horizontalnoj polarizaciji , i još sve to nabrojano u vertikalnoj polarizaciji.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 03:20.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger