PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Smartphone uređaji i mobiteli (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=49)
-   -   KaiOS - info, pitanja (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=293574)

Xenon 24.07.2018. 19:10

KaiOS - info, pitanja
 
Dakle možda ste čuli Google je prije nekoliko dana uložio milijune u "novu" platformu za "glupe" telefone. Radi se o KaiOS-u baziranom na propalom FirefoxOS-u koji prilagođen klasičnoj tipkovnici (bez touchscreena-a) a u zadnje vrijeme ima značajan rast na tržištu nekadašnjih "glupih" telefona.

Pokrenut je i KaiStore sa aplikacijama zasad ih nema puno ali za očekivat je veliki broj popularnih app. Najznačajnije, google assistant, whats up, facebook itd.

Trenutna verzija je 2.5 koju nosi Nokia 8110 aka Banana.

Za sada svega 5 uređaja na kojima se može naći KaiOS ali kako stvari stoje ovo bi mogla biti broj 1 platforma za klasične telefone koji sa njom postaju pametni.

Eto, pratimo razvoje situacije ... i planiram uzet Bananu.

cba 25.07.2018. 08:17

Koja je svrha toga OS?
Većina takvih telefona ima slab procesor, malo rama itd...
Zbog toga nema šanse da bi popularne aplikacije (skype,facebook,whatsapp...) mogle raditi na takvim telefonima.

xlr 25.07.2018. 08:42

Sve te aplikacije se baziraju na push porukama i internet vezi. Ako smo na symbian 2/3G nokiama mogli slati slike i poruke preko nimbuzza i slicnih appova, ne vidim neku prepreku u danasnjim feature fonovima.

Ivo_Strojnica 25.07.2018. 11:52

Citiraj:

Autor cba (Post 3214372)
Koja je svrha toga OS?
Većina takvih telefona ima slab procesor, malo rama itd...
Zbog toga nema šanse da bi popularne aplikacije (skype,facebook,whatsapp...) mogle raditi na takvim telefonima.

Bitno je kako su kompajlirane, tako da može raditi to bez problema.

John Creasy 25.07.2018. 12:02

a bogati, taman tražim mob za staru, ne treba joj smartphone.. ova nokia 8110 se čini super

Xenon 26.07.2018. 12:21

Citiraj:

Autor cba (Post 3214372)
Koja je svrha toga OS?
Većina takvih telefona ima slab procesor, malo rama itd...
Zbog toga nema šanse da bi popularne aplikacije (skype,facebook,whatsapp...) mogle raditi na takvim telefonima.

Ako pratiš tržište onda znaš da je prošle godine zabilježen veći rast prodaje klasičnih telefona nego smart telefona.
Svrha je približit klasične telefone smart telefonima što se za sad pokazalo jako dobro. Poanta je u tome što OS nije hadwareski zahtjevan.

Pa već ima sve osim skype-a. Facebook, youtube, whatsapp (nedavno najavljen). Za sad od uređaja su zanimljivi Banana i Alcatel GO Flip za američko tržište.

Nakon googleove injekcije može se očekivat još više telefona i aplikacija. Navodno su rigorozna pravila za nove app u storu jer ne žele trgovinu napunit hrpom beskorisnih aplikacija.

https://www.counterpointresearch.com...em-768x492.png
Citiraj:

Autor John Creasy (Post 3214413)
a bogati, taman tražim mob za staru, ne treba joj smartphone.. ova nokia 8110 se čini super

Cijena baš nije nešto ... 650 kn je dosta za takav telefon.

Gabre 26.07.2018. 17:58

uopce ne kuzim svrhu tog telefona, imas smart feature, a interakcija sa mobom uzas.

CatKiller 26.07.2018. 18:24

Bas, kupio sam par Uhansa A101A za uzu i siru familiju po 400 kn koji rade i vise nego zadovoljavajuce. Koliko bi morao kostati polu-pametni telefon s kaiOSom?

Telefon s osnovnim funkcijama za stare i slabovidne ne treba ni aplikacije ni app-store.

Ako im je ciljana skupina pametni telefoni s tipkama, u rangu do 300 kn, nece se bas proslaviti.

Xenon 27.07.2018. 10:13

Citiraj:

Autor Gabre (Post 3214740)
uopce ne kuzim svrhu tog telefona, imas smart feature, a interakcija sa mobom uzas.

Ne kužim kako se svaki pita koja mu je svrha? Pa jel vi imate širu sliku? Tko želi koristiti klasičan telefon sad ima razlog više. Druga stvar, tržišta manje kupovne moći su pokazale veliki interes.

Citiraj:

Autor CatKiller (Post 3214745)
Bas, kupio sam par Uhansa A101A za uzu i siru familiju po 400 kn koji rade i vise nego zadovoljavajuce. Koliko bi morao kostati polu-pametni telefon s kaiOSom?

Telefon s osnovnim funkcijama za stare i slabovidne ne treba ni aplikacije ni app-store.

Ako im je ciljana skupina pametni telefoni s tipkama, u rangu do 300 kn, nece se bas proslaviti.

Ako ćemo biti realni jedan dobar smartphone ne košta ispod 1000 kn. Sve ostalo nije vrijedno spomena ako želiš neki normalan rad da ne izgubiš živce.
To radi sad kad je nov pitanje je kaj će bit za mjesec dana.

Inače KaiOS je postao treći mobilni OS zahvaljujući Indijskom tržištu i JioPhone-u.

Nokia 8110 je trenutno najskuplja 650 kn dok JioPhone košta 1399 RS odnosno cca 130 kn, novi JioPhone 2 nešto manje od 300 kn, Alcatel GO Flip u americi možeš kupit za 20-75$ ovisno o operateru ili ugovoru.

CatKiller 27.07.2018. 10:33

Ajde, za zemlje treceg svijeta trenutno moze posluziti. Podsjeca me na one OLPC laptope. Dok su oni napravili taj gol-do-kosti laptop za $100, vec su se mogla kupiti solidna netbook racunala za $50 vise.

Vjerujem da ce jeftini android smartfoni pritisnuti to trziste odozgo. Cak i taj Uhans A101 kojeg sam spomenuo je svemirski brod za Alcatel GO Flip i slicno.

P.S. Banana je mrak

Xenon 29.07.2018. 21:52

Kupio sam bananu. Banana je mrak po izgledu/dizajnu ali ...

Nokia kod ovog telefona opet ponavlja istu grešku kao sa WP. OS je užasno spor i fale neke osnovne funkcije koji klasični telefoni imaju. Djeluje nedovršeno što je dosta čudno budući da se ne radi o nekoj prvoj verziji. Ista stvar kad su pustili van WM10.

npr. na ekranu nema obavijesti propuštenog poziva/SMS-a već se pojavljuje u notification polju a icona na ekranu za obavijest je gotovo nevidiljiva. Nema silent mode, neke opcije se ne daju isključit ima dosta bugova u nekim osnovnim app.

Store trenutno ima 2 aplikacije i 6 igra.

Sve u svemu OS je fora i čini telefon drugačijim od ostalih telefona ali treba još dosta radit na njemu.

Cijena je definitvno velika za ono što nudi. Glavni aduti je dizajn.

Bubba 03.08.2018. 07:43

@Xenon

Kakva je tipkvnica na Banani? Koliko sam skuzio, tipke nisu "hardverske", nego je to neki kvazi touch?

Xenon 03.08.2018. 16:44

Tipkovnica je ok, zbite su tipke ali mogu normalno pisat. Tipkovnica je klasična hardverska, ravna tak da tipkanje nije baš najugodnije za razliku od nekih modela.

Ne znam kak bi taj touch trebao izgledat.

Al OS je užasno bugovit i nedovršen, nailazim na dosta bugova tokom korištenja.

Bubba 03.08.2018. 16:59

Citiraj:

Autor Xenon (Post 3216563)
Tipkovnica je ok, zbite su tipke ali mogu normalno pisat. Tipkovnica je klasična hardverska, ravna tak da tipkanje nije baš najugodnije za razliku od nekih modela.

Ne znam kak bi taj touch trebao izgledat.

Al OS je užasno bugovit i nedovršen, nailazim na dosta bugova tokom korištenja.

Negdje sam citao da ta "mehanicka" tipkovnica nije uopce mehanicka, nego da je ispod toga nekakav "touchpad" a ove "tipke" sluze samo da bi se pozicionirao tocno po njemu.

Mozda sam zabrijao, ali tako mi se nekako cini.

Steta za OS, bas se doimalo kao neko zgodno rjesenje, pogotovo kad bi dobio WApp gore, recimo, za kratke poruke i slicno, dusu dalo!

Xenon 06.05.2020. 15:30

Izlazi KaiOS 3.0 sa velikim promjenama ... povratak Firefox OS-a kroz KaiOS.

https://youtu.be/_UPk3mpcDP4


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:34.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger