PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Aplikacije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Vivaldi Browser (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=268613)

Mileni 19.03.2015. 20:29

Vivaldi Browser
 
Mislim da je napokon vrijeme da ovaj browser dobije svoj topic. Iako je tek u tech preview verziji, zasluzio je tu cast :)

Namjerno sam par tjedana izbjegavao Vivaldi i upgrejdove, cisto da vidim koliko mogu u tako kratko vremena napraviti. I izgleda da mogu puno, tocnije, puno vise nego je Opera u ovih godinu i nesto napravila.

Browser je osjetno brzi od prvotne verzije. Tab Stacking je takodjer popravljen, ne bugira mi se vise uopce. Barem ne u ovo kratko vremena sto ga koristim. Dodan je i mail klijent (Wohooo!) kao i na prijasnjoj 'pravoj' Operi. Tu su naravno i Notesi, ali i Speed Dial.

Ukratko, za browser koji je star koliko je Vivaldi star - savrseno. I jos sve to radi iznimno brzo. Stvarno bivsa Opera ekipa je uzela truda i napreduju rapidno.

No naravno, nije sve tako sjajno. Kako sam na OS X-u, trackpad mi je beskoristan. Nema swipe gesturesa, osim ako ne zelim 3rd party aplikacije koristiti. Takodjer nema zoom in/out jos uvijek, pa mi je sve dosta sitno (2560x1440 na 25 ekranu).

Jos uvijek mi to nije 'to'. Dodaju 'velike' feature, ali ove sitnice i osnovne stvari pomalo zaboravljaju. No doci ce i to s vremenom, ne sumnjam. Jer ipak nisu izbacili ni alpha verziju jos. I svaka im cast, trude se.

Predvidjam da cemo za cca 9-12 mjeseci napokon imati koliko-toliko dostojnog nasljednika Opera browsera. Napokon malo optimizma kad su browseri u pitanju. Svi Opera fanbojsi napokon dolaze na svoje :goood:

Dottore 20.03.2015. 11:41

Ajde i konačno prikladna tema :)

rodriguez 20.03.2015. 11:59

Jel to na webkitu?


Ljudi iz opere je razvijaju ili šta?

Mileni 20.03.2015. 13:20

Citiraj:

Autor rodriguez (Post 2753131)
Jel to na webkitu?


Ljudi iz opere je razvijaju ili šta?

Na Blinku, ali isti vrag. Odlucili su se za HTML5 za UI i funkcije, kako bi isti bio u potpunosti cross platform i kako bi ga sto lakse razvijali. Nisam ljubitelj desktop aplikacija u HTML-u 5, ali to je buducnost, a oni ocito idu na duge staze, sto je lijepo za vidjeti pa ih u ovom specificnom slucaju u potpunosti podrzavam, iako sam osobno navijao za qt framework.

I da, programeri iz Opere ovo razvijaju. Oni 'pravi' programeri, a ne ona nova skupina iz Poljske.

I idiot sam, ima i zoom in/out, ali je uzasno lose rijeseno. Tab Stacking je ok, ali bih radije da vrate kako je bilo i na Operi. Imaju cak i vec site preferences, nije bas mocno kao kod prijasnje Opere, ali iznenadjujuce funkcionalno i blizu za sami start.

Mogu se instalirati cak i Chrome extenzije. Sigurno ce moci onda i Operine. Odlican potez, jer masa extenzija ce odmah biti dostupna. Iako su developeri rekli da im to nikako nije cilj, jer po njima extenzije unistavaju brzinu i stabilnost browsera, pa zele sto vise ugraditi u sami Vivaldi, kako su prije napravili sa Operom.

Sta da kazem, muzika za moje usi? Poprilicno su aktivni na forumu, svaki tjedan nightly izbacuju, a ponekad i vise puta tjedno. Razvijaju ovu stvar puno brze nego sam i u najludjim snovima sanjao.

King is dead (Opera), long live the king (Vivaldi) :)

Dottore 20.03.2015. 13:30

Đe ima nightly verzija? Ne budi škrt i daj link :)

Juice 20.03.2015. 13:35

https://vivaldi.com/#Download

Dottore 20.03.2015. 13:37

Citiraj:

Autor Juice (Post 2753187)

To je staro. Verzija v.1.0.118.19


Na twitteru javlja
"Weekly Vivaldi snapshot 1.0.129.2 released! With three new languages and new features -"

Juice 20.03.2015. 13:41

pa onda na samom linku s Twittera koji si stavio. Stoji link na statusu
https://vivaldi.net/en-US/blogs/team...shot-1-0-129-2

doky 20.03.2015. 14:11

Već sada ima najbolji UI od svih... :kafa:

Mileni 20.03.2015. 14:12

https://vivaldi.net/forum

Sve imas tu. Pod 'All Platforms' imas i nightly buildeve.

Dottore 20.03.2015. 14:26

Hvala svima.

Nekako je malčice spor čim pokrenem browser. Ipak ne uzimam zdravo za gotovo kad još nije puna verzija. Odlično loada stranicu i finiji prikaz ima.

Mileni 20.03.2015. 14:43

Da, brzo loada, odlican prikaz, sve 5 s te strane.
Samo je sami UI dosta spor i trom. Provjerio sam na sve 3 platforme, jednako sporo radi.

No ne cudi. HTML5 je u pitanju, potrajat ce dok to optimiziraju. Ipak je tech preview u pitanju, sve se bojim i pomisliti sta ce nam sve ponuditi do prve bete :)

Dottore 20.03.2015. 15:25

Gle, ja sam pogotovo oduševljen kako radi HTML5 video reprodukcija na youtube. Recimo npr. Chris Harris review automobile.
Ne trza , ne poskakuje zvuk. Još i smiješnije na kako radi na laptopu sa C2D procesorom. Dakle, ima šusa za dalje.

Ja ću pretplatiti tu temu na favorites i pratiti.

doky 20.03.2015. 15:34

Meni je odlična fora kako mijenja boju ovisno o elementima stranice, dizajnerski gledano to je odličan dodatak i za sami doživljaj weba i za browser.

Citiraj:

Autor Mileni (Post 2753240)
No ne cudi. HTML5 je u pitanju, potrajat ce dok to optimiziraju. Ipak je tech preview u pitanju, sve se bojim i pomisliti sta ce nam sve ponuditi do prve bete :)

HTML5 ima i pluseva i minuseva naspram nekakvog native sučelja ali imho brzina i performanse HTML5 su jednake ili bolje, a o kodiranju da ne pričam, jedino funkcionalnost malo kaska, no pošto se radi o teškom hibridu prije bih rekao da druge stvari koče priču... Nisam full developer ali kao dizajneru bi mi i za mobilne i za desktop appove što se tiče UI-a HTML5 bio prvi pick, nisu mi eksperti iz tog područja bezveze nametnuli takvo mišljenje...

Mileni 20.03.2015. 15:39

HTML5 je odlican za dizajniranje elemenata. Tu se slazem s tobom.
No za sve ostalo nije odlican, niti ce ikad biti. Ne mozes pobjediti native. Nikako.

Evo za primjer samo sta ce HTML5 napraviti od Vivaldia:
- veca potrosnja baterije na laptopima naspram nativeom
- veca ram potrosnja
- sporiji. Osjetno.

Moze se tu uci jos dublje u raspravu. Recimo, zasto HTML5 nije preuzeo mobilno trziste aplikacija? A krenuo je zustro. I to poprilicno zustro. Ne mozes konkurirati nativeu, kako po potrosnji baterije (jako vazno za mobitele), pa sve do brzine.

Ima i prednosti. Hrpa developera koji poznaju js, html i css u dusu, pa ce se lako prebaciti i da rade extenzije za Vivaldi. Evo ja prvi cekam da izbace vlastiti API za extenzije kako bih postene sessionse slozio.

Druga prednost je lakoca i brzina, prakticki imas RAD okruzenje naspram nativeom.

Ali da su mu brzina i performanse prednost... Nisu na zalost. Niti ce ikad biti. Ali ce sasvim sigurno radi vec spomenutih prednosti HTML5 sve vise uzimati zamaha kod desktop aplikacija kad vec nije kod mobilnih. Cisto zato jer ce desktop uvijek biti kud i kamo mocnija platforma, a baterija ne igra toliku ulogu.

Dottore 20.03.2015. 15:44

Vivaldi Browser
 
E toooo. Imamo isto mišljenje. Svakako i samo nadam da ne propadne kao ostali browseri.

Vivaldi odlično sa ssd nego mehanički disk sa 5400rpm. Ja imam razumjevanja i dobro sjećam kako je radio Firefox u početku.

Bullet1 20.03.2015. 15:51

Citiraj:

Autor Mileni (Post 2753283)
HTML5 je odlican za dizajniranje elemenata. Tu se slazem s tobom.
No za sve ostalo nije odlican, niti ce ikad biti. Ne mozes pobjediti native. Nikako.

Zato se developeri dosta okreću hibridnim appovima, zar ne? ;)
Malo od jednog, malo od drugog i dobiješ dosta dobar, brz i kvalitetan proizvod. Native je native, tu nema sumnje ali kad se dodaju funkcionalnosti HTML5 zbog kojih trebaš odbacit određen dio native-a, mislim da to postaje jednak ili čak moćniji (ovisno o app-u) alat od pure native-a.

EDIT:
Da se osvrnem malo na browser. WOW. Za ovu ranu fazu TP-a, ovo mi je wow. Podsjeća me lagano na staru Operu osim što mi je malo šugaviji (dizajnerski gledano) zbog debljine bordera address bara i još par stvari. Daleko od toga da je loše nego osobno ne volim kad se previše ističu boje (kao što je to sada slučaj). Mjenjanje boja ovisno o stranici je fora u svakom slučaju. Početne funkcionalnosti su također na razini. Ako nastave ovim tempom i u ovom smjeru, definitivno prelazim na njega. GG Vivaldi.

Mileni 20.03.2015. 16:56

Citiraj:

Autor Bullet1 (Post 2753295)
Native je native, tu nema sumnje ali kad se dodaju funkcionalnosti HTML5 zbog kojih trebaš odbacit određen dio native-a, mislim da to postaje jednak ili čak moćniji (ovisno o app-u) alat od pure native-a.

Ne, ne i ne. Na zalost - ne.
Na zalost, ni blizu jednak, a kamo li tek mocniji. Prave hibridno jer je lakse. Dosta lakse. A ne zato jer je brze/mocnije.

Ali vec idemo u offtopic, jer tema nije programiranje, pa cu samo zavrsit sa ne slaganjem sa gornjom konstatacijom. Profesionalna deformacija, jbg :D

rams 20.03.2015. 21:53

Ovo je prekrasno!

Operu sam koristio jos od davne verzije 6.xx, kasnije presao na FFox, pa Chrome, ali nikad nisu imali to nešto kao Opera, a Vivaldi vraća taj feeling nazad :)

Radi odlično, brzo, makar je tech preview faza, ali planiram ga odma koristiti kao primarni browser na kompu doma.

Dottore 20.03.2015. 23:19

Riješenje za blokiranje reklama postoji uBlock
Samo instalirajte jer je kompatibilan.

Mileni 23.03.2015. 17:31

Njuv snapshot:
https://vivaldi.net/blogs/teamblog/i...ate-on-windows

Indjoj :)

flyer1 23.03.2015. 20:58

eh, ovo su neke dobre vijesti...prije nekog vremena sam mora silom prilika napustit operu 12.16 (hint: gazelle based pages :D) i otad gubim vid na blink smecu, koje ne samo da odurno (ne) gospodari hardverskim resursima, nego ni font nije sposobno izrendat da to bude podnosljivo (chrome...) i nadam se boljem sutra.

temu nadalje pratin pozorno!

tiki66 24.03.2015. 00:21

Bome kako je krenulo mogao bi on uskoro postat i default browser

Mileni 24.03.2015. 10:25

Ja cu ga unatoc vlastitim najavama isprobati kao defaultnog iducih par dana. Upravo pisem s njega. Shortcutsi su vec tu, i to ih je moguce i editirati. Jedini problem je sto na macu i dalje ne mogu instalirati extenzije, srusi se browser. Pod windowsima i dalje sve radi.

Opcenito, heben posao su napravili u ovako kratkom vremenu. UI je sad vec osjetno brzi nego prije tjedan dana, iako je i tu imaju jos dosta posla. Na pocetku me promjena boje samog browsera iritirala, sad mi se cak i to svidja.

Sve u svemu, sigurno je da je za sad ovo jedini 'pravi' opera nasljednik. Cekam jos samo da ubace i email klijent, ali nije zurba, neka prvo srede ove neke osnovne stvari.

tiki66 24.03.2015. 12:37

Isprobaj pa javi kako radi kao default, ima li problema sa nekim stranicama i tako. Malo sam čačkao i surfao i čini mi se da radi čisto ok i da ga se već može lagano koristiti, za razliku od prvog snapshota

Mileni 24.03.2015. 14:23

Neces imati problema sto se tice renderiranja. Na chromiumu 41 je ovaj zadnji snapshot. Niti sam do sad vidio bilo kakvih problema, sve leti.

Jedini veci lag kojeg i dalje osjetim je kod address bara. Kad recimo krenem tipkati forum.pce... Presporo to hvata, pa mi u 99% slucajeva ode na google search.

Malo sam testirao i ovu navigaciju sa 'awsd' tipkama. Odlicna stvar, ali stvarno odlicna. Recimo kad ste na nekoj stranici kliknite na slovo 'A', pa onda sa 'A' i 'D' se krecete lijevo desno po linkovima i objektima na stranici. Enterom potvrdjujete da zelite ici na taj link. 'W' i 'D' rade istu stvar, samo naravno listate gore/dolje.

Nije nesto sto planiram koristiti, ali kako sam vec naucio gdje ce se 'kursor' postaviti, vec sad sam skuzio da instiktivno klikcem po tim tipkama kako bih dosao do zeljenog linka. Fora je :)

Tab Stacking radi odlicno, ali mrzim sto se ne expanda kao kod Opere, vec moram doci misem iznad stacka kako bih vidio koje su sve stranice unutra. Ili pak koristiti '1' i '2' na tipkovnici da ih listam pojedinacno (naprijed/nazad).

Ima jos dosta fora. Sidebar je odlican. Browser je opcenito za razliku od Opere 12 minimalisticki napravljen, ali opet poprilicno funkcionalan. Sve se moze upaliti ili pak izgasiti. Izgleda mi kao da idu na to da mozes imati i Chrome, ali i Operu od ovog cuda.

Za sad mi fali Magic Actions for youtube, i bilo kakav sessions manager i adblocker. Da dobijem to troje, sve ostale browsere bih mogao komotno izbrisati. A kojim tempom ovi idu, nece moje testiranje ni zavrsiti a vec cu dobiti sve to.

Iako i sam nativno dobro blokira pop upove, recimo na thepiratebayu sam uspio rijesiti pop upove bez ikakva addonsa preko site preferencesa. Stvarno su na dobrom putu :)

tor 24.03.2015. 14:31

i import boomarka i lozinki radi bez greške, iz chrometa...

Mileni 24.03.2015. 17:34

Ne bih znao, to smece ne zelim imati uopce na kompu.
No nije mi ponudilo import iz Opere (12 i 29), kao ni iz Safaria, ali ni iz FF-a na windowsima. Ali taj dio mi ne igra veliku ulogu, samo neka oni srede ostale sitnice.

P.S.
Gledam sad po postavkama i nigdje uopce ne vidim opciju importanja. Da li je to zato sto nemam Chromea, ili jer sam trenutacno na OS X-u, ne znam. Morat cu provjeriti kasnije i win verziju.

Laszlo 24.03.2015. 19:54

Citiraj:

Autor Mileni (Post 2754956)
Ne bih znao, to smece ne zelim imati uopce na kompu.

+1

Danas cu si skinuti vivaldi, nisam ga do sada jos skinuo jer reko sigurno ce biti dosta propusta dok ne izade neka beta, ali posto svi kazete da su vec sada napravili izvrstan posao onda cu ga skinuti sto prije :)

JuiceBox 24.03.2015. 20:07

Sve stoji al zasto su bookmarkse syebali ? Umjesto da su mi ko u chrome najbitniji u bookmarkbaru jedan kraj drugog ovdje su u jednom folderu ?

http://www.pohrani.com/t/N/23/1FYCd0WY/vivaldi.jpg

http://www.pohrani.com/t/2t/4w/4cL64m2w/chrome.jpg


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:15.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger