PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Objašnjenje beepova s matične ploče (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=50273)

domy_os 27.10.2006. 12:22

Objašnjenje beepova s matične ploče
 
Ukoliko imate takav problem da se komp nakon paljenja neće bootat, tj. nema slike na ekranu, preko beepova koje daje zvučnik unutar kućišta možete otprilike saznati koja komponenta je u kvaru.

Sljedeći korak je utvrditi koji BIOS imate na ploči, ukoliko još ne znate. To se lako utvrdi po izgledu samog BIOS-a, a i vjerojatno piše kod POST screena (trenutak kada se iščitavaju informacije o procesoru, memoriji, diskovima,...).

Nakon toga možemo krenuti s objašnjenjem beepova za pojedini BIOS.

AWARD BIOS

Izgleda ovako:
http://img96.imageshack.us/img96/169...l001qk6.th.jpg

1 kratak beep -> sistem se normalno podiže, sve je OK
2 kratka beepa -> greška u postavkama CMOS-a/BIOS-a
1 dugi & 1 kratak beep -> greška s DRAM memorijom
1 dugi & 2 kratka beepa -> problem u grafičkoj kartici ili monitoru
1 dugi & 3 kratka beepa -> greška s tipkovnicom
1 dugi & 9 kratkih beepova -> ROM greška
dugi ponavljajući beep -> DRAM memorija nije pravilno umetnuta
kratak ponavljajući beep -> problem u napajanju

AMI BIOS

Izgleda ovako:
http://img138.imageshack.us/img138/9656/bbiosdt4.th.jpg

1 kratak beep -> DRAM flash greška
2 kratka beepa -> greška u provjeri DRAM ECC memorije
3 kratka beepa -> DRAM memorija nije pronađena
5 kratkih beepova -> CPU greška
6 kratkih beepova -> greška s tipkovnicom
8 kratkih beepova -> problem u memoriji na grafičkoj kartici
9 kratkih beepova -> ROM greška
1 dugi & 2 kratka beepa -> problem u grafičkoj kartici ili monitoru, a može biti i u memoriji
1 dugi & 3 kratka beepa -> DRAM memorija u kvaru
1 dugi & 8 kratkih beepova -> problem u grafičkoj kartici ili monitoru

Kad pronađete značenje svojih beepova, znat ćete otprilike što ne valja pa možete krenuti od te komponente.

Sretno!

Stavljam ovo na vrh, ako se slažete. :)

buljo 27.10.2006. 12:24

Odlično, aj stavi to kao sticky puno će pomoć :)

nino 27.10.2006. 12:57

Moze sticky:clap:

Swarm dude 27.10.2006. 12:58

Definitivno sticky :beer:

Salko01 18.05.2007. 11:43

Odlican sticky,mnogi ce ti biti zahvalni na ovom!!!:respekt:

Pupo 18.05.2007. 11:46

Kupite si AOpenicu iz Max serije i nemate priblema sa beep-ovima. LOL

milchy 21.09.2007. 22:32

svaka čast
 
svaka čast za objašnjenje beepova,to je ono što treba nama blaženima u neznanju. kod mene je riječ o award biosu i trenutno se čuje 1 kratki beep i to je ok valjda,ali danas nakon nekoliko dana ponovno ukopčan komp i bio je čini mi se poduži beep:respekt:

smw 17.02.2008. 00:23

wtf
ja imam AMI koji izgleda ko AWARD ???!?!
i btw sta znaci beskonacni beep. znaci nema nikakvis stanki samo beeee....eeee...

i uvijek kad upalim komp beep-1sec-beep.
to bi znacilo da nes ne valja al upali se(nakon 32672 bsoda)

Scorpius 08.05.2008. 23:47

U Ami biosu, ono
1 dugi & 3 kratka beepa -> DRAM memorija u kvaru
To se odnosi na sistematske RAMe, ili RAMe graficka kartice?

mislav_os 09.05.2008. 00:15

Citiraj:

Autor Scorpius (Post 1023762)
U Ami biosu, ono
1 dugi & 3 kratka beepa -> DRAM memorija u kvaru
To se odnosi na sistematske RAMe, ili RAMe graficka kartice?

sistemske

celduce 09.05.2008. 00:52

Zaboravio si josh napisati da kada ploca uopce ne posta & beeepa da je vjerojatno mrtva ili nije beepzvucnik spojen :D

Dunjy82 09.06.2008. 09:09

Ja imam 3 kratka bipa, ali s vremenskim razlikama od valjda pola minute...damn.... kaj to onda spada u 3 bipa, ili u jedan koji se ponavlja nakon nekog vremena? =D

coconut 09.06.2008. 10:39

Po meni, u jedan koji se ponavlja.

jest 10.07.2008. 09:37

meni je do sad uvijek 1 kratak beep (AWARD BIOS), no vise uopce nista ne beepa :wtf2:

mislav_os 14.07.2008. 04:14

Citiraj:

Autor jest (Post 1082124)
meni je do sad uvijek 1 kratak beep (AWARD BIOS), no vise uopce nista ne beepa :wtf2:

Citiraj:

Autor celduce (Post 1023826)
Zaboravio si josh napisati da kada ploca uopce ne posta & beeepa da je vjerojatno mrtva ili nije beepzvucnik spojen :D

:D

jest 17.07.2008. 22:34

mrtva nije ziher jer sva radi ok... :D a i "zvucnik" je spojen jer znam kad najasim na tipkovnicu da pocne beepati..

Milentije 19.07.2008. 04:23

Citiraj:

Autor jest (Post 1089318)
mrtva nije ziher jer sva radi ok... :D a i "zvucnik" je spojen jer znam kad najasim na tipkovnicu da pocne beepati..

:stoopid:


Cek amlo, ja jesam pijan trenutno, ali da je li tebi komp radi kako treba???:stoopid:

-Pb4uDiE- 13.10.2008. 12:29

Citiraj:

Autor smw (Post 954307)
wtf
ja imam AMI koji izgleda ko AWARD ???!?!
i btw sta znaci beskonacni beep. znaci nema nikakvis stanki samo beeee....eeee...

i uvijek kad upalim komp beep-1sec-beep.
to bi znacilo da nes ne valja al upali se(nakon 32672 bsoda)

Svaki "zdravi komp" bi treabao imati jedan beep, prije posta što označava uspješni boot biosa.

Citiraj:

Autor Dunjy82 (Post 1051306)
Ja imam 3 kratka bipa, ali s vremenskim razlikama od valjda pola minute...damn.... kaj to onda spada u 3 bipa, ili u jedan koji se ponavlja nakon nekog vremena? =D

po mojem iskustvu to bi značilo da komp pokušava bootat bios ali ne uspjeva pa pokušava povući postavke iz drugog biosa što također ne uspijeva pa se nakon nekog vremena restarta i ponovi proces još 2 puta nakon toga se ili gasi ili ostane u idle-u dok na nekim pločama to vrti neprekidno dok ne ugasiš komp (problem dosta čest na x48 pločama pogotovo gigabyte). Ako ti je cijelo vrijeme na monitoru samo crni ekran nema spasa osim ako imaš Asus ploču 975 Deluxe ili 965 Deluxe dok sve novije asusice (P35 nadalje) imaju smart bios update koji funkcionira na način da na usb stick staviš bios file i stick pikneš u prvi usb (krajnje gornji lijevi na backpannelu). Ako ni to ne prolazi ploču na servis (ako je pod garancijom ili u smeće). Makar ako imaš onaj stariji bios koji se da vadit i još jednu ploču sa takvim biosom onda ga možes prevarit pa updateat svoj bios na drugoj ploči (za detaljne upute ako negog zanima možete me PM-at.

Shadowww 13.10.2008. 13:40

Citiraj:

Autor smw (Post 954307)
i btw sta znaci beskonacni beep. znaci nema nikakvis stanki samo beeee....eeee...

Malo kasnim al evo, za potrebe sticky-a posto vidim da nitko nije odgovorio.. iz mojeg iskustva beskonacan beep aka tuljenje je kad ti grafa nije skroz u (agp) slotu. Znaci ugasis komp te jos malo zesce stisnes grafu u slot, onak, po muski. ^^

mislav_os 19.10.2008. 02:00

Citiraj:

Autor Shadowww (Post 1162579)
Malo kasnim al evo, za potrebe sticky-a posto vidim da nitko nije odgovorio.. iz mojeg iskustva beskonacan beep aka tuljenje je kad ti grafa nije skroz u (agp) slotu. Znaci ugasis komp te jos malo zesce stisnes grafu u slot, onak, po muski. ^^

Sam nemoj da bude prejako :D :p

Inace,ako nije do grafe,probaj sve ponovno iskljucit i ukljucit,jer inace on govori da nesto nije dobro ustekano kako treba ;)

tj1 09.11.2008. 14:41

upit- kaj znači beep koji zvuči kao milicijska sirena. tuli dok god ne isključim šalter na napajanju. počinje poslije boota,, kad ulazi u
windovse... ???? čim počne tulit , zgasi se i tuli li tuli. nema šanse podić win ,, probao sa win cd napravit kakav repair windovsa, al čim i s cda
diže win ,, ista priča... komp iz siga.

Wolverine 09.11.2008. 15:03

kod abita to znači da ti ili vent nije spojen ili radi presporo, ili su naponi previsoki/preniski

pogedaj si kak si namjestio napone i brzine ventilatora

tj1 09.11.2008. 15:13

thx. nisam niš namještao,, sve je po defaultu. u biosu su sve temp i naponi u redu.

domy_os 09.11.2008. 15:17

Pregrijavanje procesora ili prespora vrtnja ventilatora. Taj zvuk se najčešće javlja na Abitovim pločama.

EDIT: Kasnim...

tj1 09.11.2008. 15:50

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1187787)
Pregrijavanje procesora ili prespora vrtnja ventilatora. Taj zvuk se najčešće javlja na Abitovim pločama.

EDIT: Kasnim...

je , u pravu si . očitava ga na 900mhz, a on je 2200+. zmiješalo se biosu nekaj vezano za proc. sad sam ga ručno podesio pa ću vidit kaj dalje..

Dizel 09.11.2008. 16:22

Ne, nego u biosu operi "Load Optimized Defaults" i sve ce se namjestit ;)

tj1 09.11.2008. 18:32

Citiraj:

Autor Dizel (Post 1187824)
Ne, nego u biosu operi "Load Optimized Defaults" i sve ce se namjestit ;)

sve meni poznate opcije sam koristio i ništa od toga. nekaj je riknulo. eh sad, jel riknula ploča ili procesor,, ili možda napajanje?? :D? vjerojatnije je da je procesor. sve je počelo kad sam ga jutros rastavio da ga posaugam i ondak.......:fiju:

idem laganini putem forumske tržnice.... lol.

Dizel 09.11.2008. 20:41

Jesi ti odcepio stranicu kucista i vidio jel se vrti vent na procesoru? Iscupaj ramove i vrati ih natrag, stajaznam, pokusaj bilosto prije nego otpises procesor, po meni je to zadnja ali stvarno zadnja opcija...

tj1 09.11.2008. 20:51

sve sam to probao. pri bootanju mi nekad daje pisano upozorenje da je procesor neupotrebljiv ili promijenjen i da mu trebam podesiti opcije u biosu, al ništa . samo boota, al u windovse ne ide, čim dođe do njih počne zgasi se i tuli ko lud. mijenjao sam i hardove sa windovsima, grafičku, 5 komada ddr ramova, optički pogon...... nažalost svaki put ista stvar. mislim da sam pri čišćenju pomaknuo kuler s proca i da se dobro pregrijao , pa sad luduje.

Shadowww 09.11.2008. 20:59

Opisani beep ima veze s ventilatorom 100%. Meni je tak beepalo dok je zhica s napajanja privremeno zaustavila vent na procu :D.
A probaj promijenit vent.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 15:49.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger