PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Migracija podataka u RAID-u te zamjena/preseljenje diskova i RAID kontrolera (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=67967)

TomRi 29.04.2007. 20:23

Migracija podataka u RAID-u te zamjena/preseljenje diskova i RAID kontrolera
 
ovako,

imam MBO (asus commando) i sve radi ok.
e sad, ako bih kupio novu, (Asus Striker link)

jel bih mogao zadrzati sve podatke na HDDu?
posto se njima ne moze pristupiti dok su u IDE modu rada, jer su razbacani na dva diska i ne mogu se tako koristiti...
pa da ne bi kojim slucajem kada odaberem u BIOSU RAID0, i kreiram polje, svi podaci bili 'formatirani' tj da se stvori polje, ali kao jedna velika prazna particija?

(razumijem da moram nanovo install Vistu i XP)
ali to je ionako na svojim particijama 1. i 2., a ono sto me zanima je na 3. particiji.

na srecu se radi o istom mbo proizvodjacu ali su drugi raid kontroleri (intel vs silicon)

pitam je li netko tu imao slicno iskustvo sa izmjenama maticnih, i hoce li to raditi, ili da se pripremim za opsezniji backup svega sto je na diskovima?

unaprijed zahvaljujem :goood:

CatKiller 29.04.2007. 20:38

Najverovatnije nece raditi, mozes probati, ali ako ne proradi iz prve, novi kontroler ce ti rasturiti RAID i tesko ce proraditi opet na starom.

Ako mislis seliti raid naokolo, napravi ga sa PCI (PCIe) karticom i pikaj je.

TomRi 30.04.2007. 00:44

hmm, strah me tih PCIe RAID kontrolera, jedan koji sam probao nije se baš iskazao... :(

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=63282

no može biti da neki drugi bolje radi...
uglanom, javim kako je prošlo ovo s matičnim pločama...

domy_os 07.05.2007. 09:27

Nedavno sam napravio sličnu stvar jer mi se nije dalo ponovo instalirati Windowse, drivere, programe i sve to namještavati. Imao sam Gigabyteovu 965P-S3 ploču s JMicronovim JMB363 RAID kontrolerom, a sad imam 965P-DS4 koja, osim istog JMicrona, ima i Intelov ICH8R southbridge s integriranim RAID kontrolerom. Prvo sam probao odmah na Intelov, ali naravno da nije radilo jer nisam ubacio drivere u tu instalaciju Windowsa. Zatim sam uključio JMicrona, na njega prebacio diskove i stvar je proradila. Budući da je Intelov RAID kontroler u BIOS-u ostalo uključen, prepoznao je novi hardver, dao sam mu drivere i sve OK. Prebacio diskove na Intelove konektore, onaj RAID utility je odmah prepoznao da gore već postoji polje i nisam morao ništa raditi. Windowsi su proradili kao da su oduvijek bili na Intelu. :)

nino 07.05.2007. 09:40

Nevezano za temu, a nisi daleko TomRi, http://www.omcomputers.it/index.php?...oducts_id=1136

I da prijavis na granici :D jeftinija ti je 500-600 kn...

greg SE 07.05.2007. 09:59

samo selektiras diskove za raid u biosu (dakle enableas raid samo) i vjerovatno ce ti kontroler odmah prepoznati polje, neces morati ni ulaziti u konfiguraciju raida. tako je meni nedavno bilo, iz mog stroja u drugi i onda nazad u moj stroj, sve proslo bez problema a kontroleri su bili razliciti

horza 07.05.2007. 10:06

ja s tim imam samo neugodna iskustva. čak mi nije skužilo polje ni kad sam koristio dva identična pci kontrolera (druga revizija čipa)

gospar 03.11.2007. 05:28

raid 1 od starog diska
 
mene zanima raid 1. dakle cisti mirroring. imam pitanje na koje molim pomoc

kako disk koji vec ima operativni sustav na sebi i radi natjerati da na novi isti disk prebaci sve podatke i pocme raditi u raid 1 sa njim, okvirno me zanima je li to moguce

zare 12.12.2007. 12:08

Pomoć oko "seljenja" RAID-a
 
Mislim si, bolje da pitam prije nego napravim neku piz****ju :D

Ovako...

Imamo u firmi jedno računalo koje glumi server (nepotrebno)...
Jedina stvar što radi je DOS računovodstvo koje može i neka gadna stara 486-ica...

Sve u svemu to računalo bi trebalo oslobodit i na njegovo mjesto staviti nešto slabije (čitaj: jeftinije), a ovo bi dobilo drugu namjenu...

Problem:
Windowsi XP SP2 spojeni u mrežu
Diskovi su u RADI-u (znači dva jednaka diska u RAID1)

To bi se trebalo sve prebaciti na drugi komp, bez RAID-a (na jedan disk znači) i po mogućnosti trebalo bi radit kad se složi :D


Razmišljao sam ovako...

1. BACKUP - sa čime da ga napravim (znam alate, ali... nisam nikada radio)

2. Vraćanje podataka
- dali mogu napraviti npr. ghost image pa samo prebacit na drugi komp
- ili napravit backup svega živog pa instalirat Windowse na novi stroj i ručno prebacivat i konfigurirat...

Molim za savjet... (detaljniji opis)

Unaprijed hvala...

Codiac 12.12.2007. 12:12

ja bi poprzio sve na dvde stavio jedan hard i sve vratio .

Jozha 12.12.2007. 14:05

sve ti pada u vodu ako je na tom raidu i instalacija OSa jer na drugoj kanti osim ka je imalo slična nebude radilo.stoga obuci treger potkošulju,zasuci rukave i kreni pržit!ujedno češ time sve zbekapirat pa vratit natrag pa nakraju ispada da su svi odgovori točni.samo nemoj preskakakt bekap i nadat se da če radit sve jer za to ni sam sebi netrebao izdat garanciju

zare 12.12.2007. 15:40

hvala...
 
A i mislio sam da će tako biti :)

isvaljek 18.12.2007. 15:19

Acronis + P35-DS3R + RAID = nono
 
Odaberem 'yes' na prvo i jedino pitanje u intel matrix storagu i on uzme prva dva diska na koja naleti te od njih napravi raid0.
Pokušam sa acronis true image 11 boot cd-om prebaciti sistemac na teći disk ali ovaj pak ne prepoznaje raid polje. Uzmem true image 10, koji prepozna raid(ICH9R), ali nakon kopiranja sistemca izbacuje jedan disk iz polja i čini komp nebutabilnim.
Izbacujem diskove iz raid polja.
Nakon reinstalacije windoza pokušam izvući neke fajlove iz image-a sistemca sa windows verzijom true imagea 10, nakon čega mi se nekim čudom po sljedećem restartu jedan disk opet pronađe u raid polju i komp opet prestane butat.
Za popi*dit!

Ima li netko slična iskustva sa raidom/ich9r/acronisom? Jel se može uopće sa tom pločom složiti raid0 da funkcionira kak spada, ili je acronis u banani? Ili nešto treće.

domy_os 18.12.2007. 17:18

Napravi RAID iz BIOS-a, ne tako. Ako True Image ne radi, uzmi Ghost, meni isto nije radio...

vinja 24.02.2008. 12:12

brzopotezno o imageu i raidu
 
pozdrav!

Evo brzo i jasno pitanje - mogu li na nove diskove u RAIDu 0 prebaciti trenutni sustav sa single diska (pomocu Ghosta ili neceg) da on radi na novim diskovima. Ostatak konfiguracije se ne mijenja, samo diskovi.

Hvala

horza 24.02.2008. 12:39

Citiraj:

Autor vinja (Post 959518)
pozdrav!

Evo brzo i jasno pitanje - mogu li na nove diskove u RAIDu 0 prebaciti trenutni sustav sa single diska (pomocu Ghosta ili neceg) da on radi na novim diskovima. Ostatak konfiguracije se ne mijenja, samo diskovi.

Hvala

da (pod uvijetom da windowsi imaju drivere za taj kontroler i da ghost ili koja već aplikacija također ima drivere za taj kontroler). disk clone opcija i to je to.

vinja 24.02.2008. 15:17

muchas gracias

vinja 25.02.2008. 15:41

Problem je sad sto moja ploca nema RAID (d'oh!!), pa me zanima jel moguce imati windows xp na windows-raid particiji?

Bubba 25.02.2008. 16:57

Citiraj:

Autor vinja (Post 960352)
Problem je sad sto moja ploca nema RAID (d'oh!!), pa me zanima jel moguce imati windows xp na windows-raid particiji?

Da, uz neka ogranicenja.

vinja 25.02.2008. 18:53

zapravo, ne :(
oni tu nagadjaju... moglo bi biti, bla bla. cinjenica je, nazalost, da dynamic stripping volume ne moze biti postavljen za boot volume. vise o tome ovdje:
http://www.techzonez.com/forums/arch...hp/t-3877.html

SaleFFS 13.05.2008. 10:22

Raid sa nvidie na intel
 
Da li mi moze netko reci da li ce mi ostati isto raid polje ako sa nvidia raid polja prijedjem na intel sa istim diskovima ili cu morati ponovo raditi raid polje na intelu?

Old Iggy 13.05.2008. 10:26

Citiraj:

Autor SaleFFS (Post 1027536)
Da li mi moze netko reci da li ce mi ostati isto raid polje ako sa nvidia raid polja prijedjem na intel sa istim diskovima ili cu morati ponovo raditi raid polje na intelu?

To ti nitko ne moze reci sa sigurnoscu. Moja je pretpostavka da neces moci. U svakom slucaju napravi backup.

Codiac 13.05.2008. 14:15

90% da ce se raspasti.

Uber Gosu 28.05.2008. 13:53

Acronis na RAIDu 0
 
Upravo sam doznao da Acronis true image enterprise server ne vidi RAID 0, da se ne radi o najrasirenijem RAIDu trenutno( ICH9R Chipset) nebi bilo cudno ali ovako...
Naime doticni software u BOOTu prepozna svu silu USB, FW, i inih uredjaja a za RAID nema ni opciju loada drivera sa flopija.
Stvarno neugodna spoznaja, kad se zna da Acronis slovi za najaci Backup program na trzistu.
Ako netko ima neku ideju ili neko iskustvo sa ovim problemom neka se ocituje ODMA sada ODMA:chears:.
PS
Sad idem dizat backup image na sata disk pa s njega dic windowse(koji vide raid) s kojih bacit image na raid polje.
:banana:

Nikky 28.05.2008. 14:26

Citiraj:

Autor Uber Gosu (Post 1040754)
Sad idem dizat backup image na sata disk pa s njega dic windowse(koji vide raid) s kojih bacit image na raid polje.
:banana:

Pih, neš ti vremena. Prvi korak cca 10 min.
Jesi li Acronis boot cd napravio baš na toj makinji ili je "od neke druge"?

Uber Gosu 28.05.2008. 14:59

Citiraj:

Autor Nikky (Post 1040782)
Pih, neš ti vremena. Prvi korak cca 10 min.
Jesi li Acronis boot cd napravio baš na toj makinji ili je "od neke druge"?

Boot Cd nema veze s kojeg je kompa ali da radjen je na ovom kompu
PS
ni zdnja verzija bootCDa (11.0.8053) ne radi s raidom, + na p35-dq6 kad je intel kontroler u RAID modu gigabyte kontorler je "sekundaran" i UVIJEK boota sa RAIDA prvo, ovo je nemoguce stavit na drugi HDD da boota ako postoji ispravan boot na raidu(osim CD/DVD/LAN/USB boot koji mi tu nista ne znaci). Uglavnom na ICH9R u RAID modu je nemoguce vratit image sa Acronisovim alatima(barem ne prosjecnom korisniku).
Sad cu si uzet vremena i probat razbit radid polje i izgradit novo na gigabyteovom kontroleru da ICH9R bude primaran pa da sa SATA diska na ICH9R radim restore na RAID jer ocito se "acronis" ne snalazi u RAIDu.
PS
Glavno je da postoji remote LAN boot u HOME verziji................:wtf2:.
Nes ti softwarea:Machineg:

Wolverine 28.05.2008. 15:16

Citiraj:

Autor Uber Gosu (Post 1040754)
Upravo sam doznao da Acronis true image enterprise server ne vidi RAID 0, da se ne radi o najrasirenijem RAIDu trenutno( ICH9R Chipset) nebi bilo cudno ali ovako...

Ovo si zaključio s obzirom na?
RAID 0 u principu niti nije pravo RAID polje jer mu fali osnovna karakteristika RAID polja a time definitivno nije najrašireniji

^SuperUnknown^ 28.05.2008. 15:17

Digni Windoze na nekom pomocnom hardu, instaliraj Acronis unutar Windowsa i unutar Windowsa obavi sve radnje... nakon reboota klonirat ce ti sa ili na RAID sta god treba :)

Uber Gosu 28.05.2008. 15:27

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 1040821)
Digni Windoze na nekom pomocnom hardu

Kako, sta god stavio u BIOSu(a stavio sam svasta) boot krece sa RAIDa, ne pita s cega da boota(osim ofc DVD/CD....boota), jedino slaganje raida na gigabyteovom kontroleru ali to podrazumjeva min 3h posla i instalacija svega nanovo. Kad istekam RAID diskove iz sata portova onda boota uredno sa iduceg SATA HDDA koji ima winse.
Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 1040821)
instaliraj Acronis unutar Windowsa i unutar Windowsa obavi sve radnje... nakon reboota klonirat ce ti sa ili na RAID sta god treba :)

Ta opcija mi ostaje kao zadnja nada, jer mi za to treba vise od sat vremena a i zelim imat 100% siguran recovery u slucaju najgoreg a ne da se hebem s elementarnim stvarima.
citat sa Acronisovog weba:
Step 4:
Acronis® Universal Restore detects the hardware and installs drivers
  • The product detects the machine type and installs appropriate drivers for Hardware Abstraction Layer (HAL)
  • The product detects hard disk controllers (SCSI and IDE)
  • or
  • The product prompts you for driver locations
@Wolf
mislio sam na ICH9R kao mass RAID "čip" za mase a ne na RAID 0 kao vrstu raida(mislim da bi isti slucaj na ICH9R bio i sa raidom 1/5/10/01....):fuming:

Old Iggy 28.05.2008. 15:49

Citiraj:

Autor Uber Gosu (Post 1040829)
mislio sam na ICH9R kao mass RAID "čip" za mase a ne na RAID 0 kao vrstu raida(mislim da bi isti slucaj na ICH9R bio i sa raidom 1/5/10/01....):fuming:

ICH9R je najobicniji "mali" RAID kontroler, nista posebno. Obzirom da je relativno nov, nije ni cudno da ima problema tog tipa. Solucije postoje, no najjednostavnije nacine su ti objasnili.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:07.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger