PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Monitori, tipkovnice i miševi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Kako držite miša? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=267898)

mario1 22.02.2015. 14:33

Kako držite miša?
 
Moja opsesija s mišem ne prestaje. Čitam da miša treba držat tako da se zglob uopće ne pomiče nego pokretima iz lakta pomicat miša. Na taj način me ne boli zglob ruke ali tako nemam preciznost. Jedan najmanji pokret sigurno pomakne miša za 50 piksela. Drugi način je da ga držim vrhovima prstiju i pomičem tako, ali pošto je moj miš dosta velik od toga me boli ruka, ali imam preciznost. Kako vi držite miša?

Željac 22.02.2015. 15:13

rat 5, izvučen i produžen za najveće šape.
puna šaka na njemu, ruka je na podlozi od zgloba do lakta.
poštelan na full dpi i mrdam iz zgloba šake. pomak 2 cm2 na podlozi mi je dovoljan za sve na ekranu :)

:beer:
ali imam problema sa trncima u lijevoj šaci. svako malo mi se "razliju" trnci po malom prstu i prstenjaku. mali utrne total, a prstenjak samo jagodica.
tako da, razumijem zabrinutost :D

KhongLo 22.02.2015. 15:21

Dosta sam istraživao o tome kako raditi za računalom (postura, pozicioniranje, držanje miša i sl.) i također sam na mnogo mjesta našao preporuku da se mišem upravlja iz lakta i odlučio isprobati. Nakon par dana sam odustao jer, osim daleko manje preciznosti i u igrama i pri radu u svim ostalim programima, sam počeo osjećati bolove u bicepsu i prednjem dijelu ramena.

Da odgovorim i na pitanje... Koristim palm grip. Imam nešto veću ruku, pa mi jagodice prelaze miš i zapravo klikanje obavljam sredinom prstiju. Na taj način mi je dlan u položaju koji je najbliži prirodnom položaju (kada je ruka opuštena uz tijelo). Jedina mana je struganje zgloba po podlozi zbog čega imam tzv. mark of a gamer.

Osim tih stvari s mišem, isprobavao sam i mnoge druge tehnike te na kraju došao do zaključka da je najbolje stvari koristiti na način koji ti pruža najveću ugodnost, tj. stvara najmanji osjećaj nelagode ili bola.

Chuxonja 23.02.2015. 16:02

Palm grip i podosta low sens tako da vučem iz lakta, a kad gejmam nekad i iz ramena :D

veve 23.02.2015. 17:10

Claw grip s malim sensom i dpi + velika podloga. :D
Precizne i kratke poteze radim pomocu zgloba, dok kod brzih poteza podizem mis i koristim lakat.

2 die 4 26.02.2015. 17:10

Citiraj:

Autor KhongLo (Post 2740259)
Dosta sam istraživao o tome kako raditi za računalom (postura, pozicioniranje, držanje miša i sl.) i također sam na mnogo mjesta našao preporuku da se mišem upravlja iz lakta i odlučio isprobati. Nakon par dana sam odustao jer, osim daleko manje preciznosti i u igrama i pri radu u svim ostalim programima, sam počeo osjećati bolove u bicepsu i prednjem dijelu ramena.

Da odgovorim i na pitanje... Koristim palm grip. Imam nešto veću ruku, pa mi jagodice prelaze miš i zapravo klikanje obavljam sredinom prstiju. Na taj način mi je dlan u položaju koji je najbliži prirodnom položaju (kada je ruka opuštena uz tijelo). Jedina mana je struganje zgloba po podlozi zbog čega imam tzv. mark of a gamer.

Osim tih stvari s mišem, isprobavao sam i mnoge druge tehnike te na kraju došao do zaključka da je najbolje stvari koristiti na način koji ti pruža najveću ugodnost, tj. stvara najmanji osjećaj nelagode ili bola.

Same here.
Oduvijek tako koristim miš i nikad nikakvih problema i dakako, preciznosti mi ne manjka!
DPI srednji, osjetljivost srednja (speed je točno na pola u win 7)

lutherus 26.02.2015. 17:59

claw gtip.

zhecky 26.02.2015. 18:19

fingertip po ovome

Mario92 26.02.2015. 18:32

Claw grip, sve drugo mi je jednostavno neprirodno i previše neprecizno.

KhongLo 26.02.2015. 18:46

Pitanje za sve, a naročito za vas koji koristite claw grip... Osjećate li da vam ruka trne ili nekakvo zatezanje nakon dugotrajnog boravka pred ekranom? Kolega koristi taj grip i kaže da su mu trnci u desnoj šaci svakodnevna pojava, a zapravo dosta malo vremena provodi za kompom (2-3 h dnevno). I Željac ih je gore spomenuo, pa me zanima što je s vama ostalima.

zubich 26.02.2015. 18:53

Palm grip, al nisam neki gamer pa je sigurno najzdravije za ruku.
Kad se sjetim starih igračih dana (UT), claw grip bi bio najbolji ali tada ih baš i nije bilo.

Mario92 26.02.2015. 20:24

Citiraj:

Autor KhongLo (Post 2742893)
Pitanje za sve, a naročito za vas koji koristite claw grip... Osjećate li da vam ruka trne ili nekakvo zatezanje nakon dugotrajnog boravka pred ekranom? Kolega koristi taj grip i kaže da su mu trnci u desnoj šaci svakodnevna pojava, a zapravo dosta malo vremena provodi za kompom (2-3 h dnevno). I Željac ih je gore spomenuo, pa me zanima što je s vama ostalima.

Osjetim trnce ako sam više od 4-5 sati u komadu pred kompom. Inače se sjetim razgibati se nakon nekog vremena sjedenja pred kompom.

Imam neku blesavu kinesku podlogu za miša sa potporom za zapešće, s tim je situacija dosta bolja.

fanATIk 26.02.2015. 21:04

Claw grip, sve iz zgloba i nikad nikakvih problema.

KhongLo 26.02.2015. 21:41

Citiraj:

Autor Mario92 (Post 2742951)
Imam neku blesavu kinesku podlogu za miša sa potporom za zapešće, s tim je situacija dosta bolja.

Kupila mi je mama još kad sam bio u srednjoj školi neku podlogu s potporom za zapešće (unutra je bilo nešto kao gel). Koristio sam je par mjeseci, ali brzo sam odustao jer mi je stvaralo vjerojatno prevelik pritisak na zapešće pošto sam se oslanjao isključivo tim dijelom ruke i par puta sam osjetio da mi trne ruka. Kad sam se toga riješio trnci su prestali. Zanimljivo, ispuna potpore bila je stvarno mekana i udobna, ali meni svejedno iz nekog razloga nije odgovarala. Sada imam ovu podlogu čisto zato da mišem ne stružem po hrapavoj površini stola i sasvim mi je ok, iako ne bi smetalo ni da je malo deblja.

Željac 26.02.2015. 21:53

hmmmh... nismo se baš razumjeli :D
meni trnu prsti bez obzira koliko god bio za kompom.
nekad mi utrne u roku 5 min, nekad nikako. nema pravila, ali jako neugodan osjećaj.
svaki dan na poslu presjedim 8+ sati sa rukama na tastaturi, i onda opet kad dođem doma.
srećom, zadnjih par dana me nisu lovili, ali nema pravila. Nekad bude odmah, samo se razlije. (uzrok na toj ruci sigurno nije nikakva povreda, može biti samo zbog tastature i dugoročnog pravilnog/nepravilnog držanja.)
Premda mi je taj položaj ugodan, koristim sve prste u radu... ali moš ga hebat...
:beer:

bor1s 26.02.2015. 22:08

U kojem položaju ti stoje ruke u odnosu na stol (laktovi, ramena)?
Trnci ti dolaze jer ne držiš ruke pravilno vjerovatno i negdje praviš pritisak na protok krvi kroz ruku.

Željac 26.02.2015. 22:16

od lakta do zapešća na stolu. više manje su zglobovi šake oslonjeni na tastaturu.
laktovi su mi većinom u tom slučaju, na malo "ispruženijem" pravom kutu (ako ćemo cjepidlačiti, 110 stupnjeva)
ramena ravna, sjedim naslonjen u finoj stolici.

ne vidim ništa nepravilno u mojem radu/ položaju. godine sjedenja rade svoje :/
:beer:

nub 26.02.2015. 22:27

claw grip nekakav, s tim da za veće pokrete potegnem iz lakta :D
25-30 cm/360 kad gejmam

bor1s 26.02.2015. 22:47

Citiraj:

Autor Željac (Post 2743027)
od lakta do zapešća na stolu. više manje su zglobovi šake oslonjeni na tastaturu.
laktovi su mi većinom u tom slučaju, na malo "ispruženijem" pravom kutu (ako ćemo cjepidlačiti, 110 stupnjeva)
ramena ravna, sjedim naslonjen u finoj stolici.

ne vidim ništa nepravilno u mojem radu/ položaju. godine sjedenja rade svoje :/
:beer:

Da je sve pravilno nebi bilo trnjenja prstiju :D. Naravno svaki slučaj je za sebe i mnogo faktora utječe na to. Imam nekoliko godina više od tebe pa nemam takih problema tako da preporučam malo istezanja i ustajanja sa stolice svakih sat dva :) (dobronamjeran savjet svima koji dugo sjede za kompom)
Nije to neka strašna stvar ali eto malo tijelo upozori da se promjeni poza :D
:chears:

PS
Što se tiče držanja miša nema tu nekog univerzalnog pravila jer ne paše svakome isto tako da se to svede na osobne preference i ugodnost pri radu s mišem.
Ja sam navikao na visoku osjetljivost miša i pomicanje iz zgloba jer je tako preciznost najveća. Neki mix claw i fingertip gripa. Ako radim nešto opuštajuće na kompu može proći i manja osjetljivost i miks palm i fingertip gripa.

Mommistake 27.02.2015. 11:28

Pa bio sam uvjeren da i ja koristim claw.. Ali po ovome koristim fingertips, jer mi dlan ne leži na mišu.

smirnoff 27.02.2015. 11:47

miš (Sharkoon vatreniklizač) bez utega (sve sam maknuo jer mi ne trebaju

1-zglob i polaktica leže na stolu
2-dio šake iza malog prsta leži na mišu
3-četvrti prst drži miš po desnoj strani
4-kažiprst i srednji u zraku ili tek malo dodiruju tipke,
5-palac drži lijevu stranu
6-mali prst nema funkcije

zaključak- niakvih zamaranja ili trnaca nema.

lutherus 27.02.2015. 12:05

vidis meni bez utega ne odgovara. moj je zalman zm_gm1 mada se sad privikavam na kensington pro

smirnoff 27.02.2015. 12:36

probao sam i sa utezima, istina, miš djeluje masivnije i ozbiljnije ali ovako bez njih, kao da pomičem samo šaku, ne osjećam miša...sa utezima treba dosta navike...ja odlučio da mi utezi nisu potrebni. jednostavno ne vidim bolju kontrolu sa njima

mario1 27.02.2015. 15:16

E a jeste primjetili da vas ruka manje boli ako ima potporu na desnom djelu dlana? Npr. ovaj G400s je oblikovan u obliku ruke kako stoji prirodno na stolu. Ali baš u tome je stvar, nema potpore na zadnjem desnom djelu dlana (do zgloba) i zbog toga me ruka boli. Kad koristim neki simetričan miš, bol prestane.

Chuxonja 27.02.2015. 15:33

Meni je cijeli dlan na njemu (G400s) pa mi ne fali potpore i više mi paše takav oblik, simetriju uglavnom ne preferiram. Ali recimo, izvuko sam M$ Intelli 3.0 iz ormara da si ga na poslu montirm umjesto kineskog smeća. Primjenim isti grip i nakon 2-3 dana mi je šaka ošla vrit. Nisam ga mogo primit više kolko je mi je neudobna pozicija bila. Možda će ti neki drugi oblik jednostavno više pasat.

KhongLo 27.02.2015. 17:55

Meni također simetrija manje odgovara. Trenutno koristim Hama uRage evo, ali mislim uskoro prijeći na nešto što ima i nagib na ovom dijelu na koji se oslanja dlanom. Tražio sam nedavno i preporuku za neki takav miš na temi koji miš? i izbor se za sada sveo na FUNC MS-3 R2, ROCCAT Kone XTD, Razer DeathAdder i Logitech G502. Još moram samo isprobat MS-3 i Kone XTD, pa ću onda odlučiti što bi mi najviše odgovaralo i taj kupiti. Ovisan sam o kompu te dnevno provodim za njim 15ak sati (nešto zbog posla, nešto zbog faksa, a ostalo u slobodno vrijeme), pa onda, ako ništa drugo, mogu barem radno mjesto učiniti što udobnijim za boravak :)

IcyTexx 26.03.2015. 22:48

http://www.pohrani.com/t/18/ie/2h1mx...magicmouse.jpg

Ono što mnogi zovu ergononomskom katastrofom meni je super. Sensitivity na maksimumu i više manje sve radim prstima, jako malo pomičem šaku i cijeli zglob. Super mi je jer mi je podlaktica i šaka u prirodnom položaju tako da nema nikakvog grčenja. Otkad ga imam nisam osjetio umor ruke ili šake ni nakon dvoznamenkastih sati rada bez odmora.

EvilDragon 26.03.2015. 22:55

Zanimljivo pitanje. Imam Logitech G400. Držim ga s palcem i prstenjakom i tako ga pomičem. Kažiprst i srednjak su naravno na lijevoj i desnoj tipci.

Baš fino leži u ruci!

ssarik 27.03.2015. 01:54

Fingertip grip, low sensitivity, desni dio zgloba na stolu uvijek. Upalio mi se kao tinejdžeru taj dio zgloba nekolicinu puta, imao sam problema s tim par godina, ali više ne. Zato pati donji dio kralježnice :D

Laszlo 27.03.2015. 02:17

Jednostavno se ne mogu oteti komentaru, svaki put kad vidim na timelineu ovu temu vidim pitanje: kako drzite miška? :D i nacerim se haha...pa da ne budem bas OT, kako drzim miška vam necu reci :D, a miša drzim palac sa strane, kaziprst i srednjak na tipkama, dlan na podlozi...stotine puta imao upalu i bolove oko zgloba, a nerijetko i podlaktici


Sva vremena su GMT +2. Sada je 17:33.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger