PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   SATA (RAID) kontroleri PCI/PCI-E za kućnu upotrebu (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=27124)

Bubba 25.10.2005. 00:19

SATA (RAID) kontroleri PCI/PCI-E za kućnu upotrebu
 
Dakle, trebam preporuku (ma i ime modela bi bilo dovoljno) za jedan najobicniji cetverokanalni SATA kontroler. Dakle, _ne_ zanima me RAID, cache, hot swap, PCI-X i slicne djidje, nego obican cetverokanalni SATA host adapter. Trazim li previse?

Pinokio 25.10.2005. 00:27

Kontroler Promise SATAII150 TX4 Serial ATAII 150 Controller 4-Port, retail 499.00 kn Autronic

Bubba 25.10.2005. 00:36

Citiraj:

Originally posted by Pinokio
Kontroler Promise SATAII150 TX4 Serial ATAII 150 Controller 4-Port, retail 499.00 kn Autronic
Ne znam kako sam to previdio... Ima i staggered drive spin-up; savrseno! Ima li netko first hand iskustva (da ne budem bezobrazan i pitam je li ga netko trpao u starije Netfinityje)?

Lihto 21.08.2006. 22:50

Serial ATA kontroler-PCI express
 
zanima me jel bi šta dobio ak bi diskove spojio na ovaj kontroler,naime radi se o raidu pa me zato zanima?

Bono 23.08.2006. 17:59

Citiraj:

Autor Lihto (Post 503274)
zanima me jel bi šta dobio ak bi diskove spojio na ovaj kontroler,naime radi se o raidu pa me zato zanima?

Bi da imas 8 diskova u raidu ispod toga nista neces dobit, a ako imas 8 diskova koje bi stavio u raid onda se za to koristi PCI-X sucelje.

Lesa 23.08.2006. 19:13

ništa što bi primjetio...Lihto, prestati tražiti kruha prek pogače, drži mašinu zatvorenu i uživaj ;)

koji SATA kontroler si našao da je na PCI-E sučelju?

Lihto 23.08.2006. 19:34

Citiraj:

Autor Lesa (Post 504687)
ništa što bi primjetio...Lihto, prestati tražiti kruha prek pogače, drži mašinu zatvorenu i uživaj ;)

hehehe....
Citiraj:

Autor Lesa (Post 504687)
koji SATA kontroler si našao da je na PCI-E sučelju?

ma naletio sam na nešt u hgspotu al ništ nisu precizirali tak stoji na webu,a ono gledao jedan test matičnih i fino tip ubo kontroler u pci-express 16x baš kakav mi je slobodan pa ono idem pitat...

Bubba 23.08.2006. 19:40

Citiraj:

Autor Lihto (Post 503274)
zanima me jel bi šta dobio ak bi diskove spojio na ovaj kontroler,naime radi se o raidu pa me zato zanima?

Dobio bi SATA RAID na PCI-E kontroleru. Ono sto je bitnije da nam kazes je vise o diskove, RAID-u kojeg planiras koristiti, kontroleru, namjeni, ploci, operativnom sustavu, aplikacijama i konacno $ s kojim raspolazes.

Bono 23.08.2006. 20:58

Recimo i da je ta kartica pci-e sigurno nije 16x nego 1x ili mozda 4x max.
Evo za referencu dajem link od najboljih raid kontrolera: http://www.3ware.com/products/serial_ata2-9590.asp

Lihto 23.08.2006. 21:40

Citiraj:

Autor Bubba (Post 504712)
Dobio bi SATA RAID na PCI-E kontroleru. Ono sto je bitnije da nam kazes je vise o diskove, RAID-u kojeg planiras koristiti, kontroleru, namjeni, ploci, operativnom sustavu, aplikacijama i konacno $ s kojim raspolazes.

diskovi su ovi iz siga,trenutno u raid 0,oću naravno koristit raid 0,za kontroler nemam pojma zato sam i pitao,namjena brži rad,windows XP sp2,aplikacije photoshop,premier,igre,glazba,filmovi...,što se para tiče a recimo 500kn bi dao ak bi imao koristi od toga...znači brži rad...e sad jel to ostvarivo ili ne?Šta bi ti preporučio?

Bubba 23.08.2006. 22:02

Citiraj:

Autor Lihto (Post 504810)
diskovi su ovi iz siga,trenutno u raid 0,oću naravno koristit raid 0,za kontroler nemam pojma zato sam i pitao,namjena brži rad,windows XP sp2,aplikacije photoshop,premier,igre,glazba,filmovi...,što se para tiče a recimo 500kn bi dao ak bi imao koristi od toga...znači brži rad...e sad jel to ostvarivo ili ne?Šta bi ti preporučio?

500 kn? Za SATA RAID kontroler, jos uz to i PCI-E? Igre? Glazba? Filmovi? Vrtis stream Nede Ukraden feat. Kamen na kamen te Jolene_from_Amazing_Creampie_Sluts.XxX.avi za par tisuca korisnika?

Batali - imas Raptore koji su prilicno brzi sami po sebi, pa jos strpane u RAID 0, pa ti za "igre, fotosop i filmove" vise stvarno ne treba, jer ionako pucas na STR only performanse, koju su, vjerujem, i sada vise nego zadovoljavajuce. 500 dodatnih kuna ulozenih u diskovni sustav nece ti donjeti ama bas nista...

Lihto 23.08.2006. 22:12

Citiraj:

Autor Bubba (Post 504831)
500 kn? Za SATA RAID kontroler, jos uz to i PCI-E? Igre? Glazba? Filmovi? Vrtis stream Nede Ukraden feat. Kamen na kamen te Jolene_from_Amazing_Creampie_Sluts.XxX.avi za par tisuca korisnika?

Ne.:clap:
Citiraj:

Autor Bubba (Post 504831)
Batali - imas Raptore koji su prilicno brzi sami po sebi, pa jos strpane u RAID 0, pa ti za "igre, fotosop i filmove" vise stvarno ne treba, jer ionako pucas na STR only performanse, koju su, vjerujem, i sada vise nego zadovoljavajuce. 500 dodatnih kuna ulozenih u diskovni sustav nece ti donjeti ama bas nista...

ne,imam raptora i na njemu su samo windowsi i programi tipa photoshop.a na raidu(2x160gb) je ostalo,svejedno thx na odgovoru.E sam čist informativno kakav bi mi to kontroler doprinio bolje performanse i naravno o kojoj svoti se radi?

Bubba 23.08.2006. 22:52

Citiraj:

Autor Lihto (Post 504844)
Ne.:clap:

Steta, Visage i Buljo su se vec mislili prikaciti... ;)

Citiraj:

ne,imam raptora i na njemu su samo windowsi i programi tipa photoshop.a na raidu(2x160gb) je ostalo,svejedno thx na odgovoru.E sam čist informativno kakav bi mi to kontroler doprinio bolje performanse i naravno o kojoj svoti se radi?
Opet ti kazem, performanse za "igre, film i glazbu" ne mogu se strpati u kategoriju koja bi iziskivala izvanredne kontrolere i konfiguracije. Drugim rijecima, imao ti ne znam kakav RAID i cuda, DaVinci_Load.avi ce se vrtiti podjednako dobro kao i na bilo kojem disku u zadnjih 10 godina.

Lihto 23.08.2006. 23:12

Citiraj:

Autor Bubba (Post 504876)
Opet ti kazem, performanse za "igre, film i glazbu" ne mogu se strpati u kategoriju koja bi iziskivala izvanredne kontrolere i konfiguracije. Drugim rijecima, imao ti ne znam kakav RAID i cuda, DaVinci_Load.avi ce se vrtiti podjednako dobro kao i na bilo kojem disku u zadnjih 10 godina.

nije mi jasno zašt si zapeo za filmove,ak nisi vidio primarno sam naveo photoshop i premier pa mogo si bacit komentar onda na to

Bubba 24.08.2006. 00:06

Citiraj:

Autor Lihto (Post 504893)
nije mi jasno zašt si zapeo za filmove,ak nisi vidio primarno sam naveo photoshop i premier pa mogo si bacit komentar onda na to

Spomenuvsi filmove, igre i prijatelje, nisi se establirao kao ozbiljni korisnik tog softvera, a obradjivanje kolegica iz razreda u Fotosopu i sjeckanje home made videa u Premieru, stoga, nema nikakve koristi od silnih RAID-ova.

Bono 24.08.2006. 00:39

Sa tim kontrolerom ces moci napraviti soft raid koliko se sjecam u windowsima postoji takvo nesto, ali sad ne vidim koji je smisao kad su ti diskovi na maticnoj vec spojeni u sata.

Ako bas hoces napraviti hardverski raid onda ovo moze posluziti kao opcija sto kosta 780kn. Naravno nije pci-e ali sabirnica ti u tvom slucaju nije usko grlo, a svi pci-e raid kontroleri imaju min 4 porta i kosta od 1500 na vise kn.

Highpoint RocketRAID 1640, 4-channel, SATA RAID 5 host adapter, which provides multi level RAID support, including RAID 5, 0, 1, 1/0, JBOD

Lihto 24.08.2006. 01:13

Citiraj:

Autor Bubba (Post 504940)
Spomenuvsi filmove, igre i prijatelje, nisi se establirao kao ozbiljni korisnik tog softvera, a obradjivanje kolegica iz razreda u Fotosopu i sjeckanje home made videa u Premieru, stoga, nema nikakve koristi od silnih RAID-ova.

uglavnom idem pokušat ponovo....photoshop mi nije za***************ancija kao što je možda tebi...al uglavnom stvar je ovakva da se bavim dost digitalnom fotografijom,to mi je sad trenutni posao,igre su hobi(mislim valjda čovjek se smije malo opustit poslije posla).I sad je stvar što dobijem hrpu fotografija za obradit i ono raptor radi svoj posao super,brzo mi otvara slike,obavlja akcije,sprema isto kao i raid(mada nisam se još odlučio kome da prepustim posao jer stavim slike na C: (raptora) i spremim na raid) i u biti ne žalim se ja,stvarno leti,samo me bilo zanimalo jel bi na tom području ja sebi još ubrzao rad ak bi stavi neki bolji kontroler,samo mi je brzina bitna.I sad naravno ajd mi odgovori na ono pitanje koje sam ti postavio čist informativno.thx:beer:

Bubba 24.08.2006. 11:27

Citiraj:

Autor Lihto (Post 504998)
uglavnom idem pokušat ponovo....

Ajde de...

Citiraj:

photoshop mi nije za***************ancija kao što je možda tebi...
Hmda... Rece Litho brisuci prasinu sa 19" Zmazung LCD-a.

Citiraj:

al uglavnom stvar je ovakva da se bavim dost digitalnom fotografijom,to mi je sad trenutni posao,
Dooooobro... I gdje je tu tocno nevidjena zahtijevnost koju bi obrada digitalnih fotografija predstavljala Photoshopu? PS ionako ima jalovu RAW podrsku, mastodontske panorame se rade u necem sasvim drugom, hm..

Citiraj:

igre su hobi(mislim valjda čovjek se smije malo opustit poslije posla).
Moze, ako kupi Plejstejsn. Inace ne vidim kako bi se netko na masini na kojoj _radi ozbiljan posao_ mogao opustati igrajuci bloatane softverske ispljuvke od igara. Netko s gaymerskom grafickom od par tisuca kuna ne izgleda mi kao "covjek koji se *malo* opusta poslje posla". No dobro...

Citiraj:

I sad je stvar što dobijem hrpu fotografija za obradit i ono raptor radi svoj posao super,brzo mi otvara slike,obavlja akcije,sprema isto kao i raid(mada nisam se još odlučio kome da prepustim posao jer stavim slike na C: (raptora) i spremim na raid) i u biti ne žalim se ja,stvarno leti,samo me bilo zanimalo jel bi na tom području ja sebi još ubrzao rad ak bi stavi neki bolji kontroler,samo mi je brzina bitna.
Hrpu? 1000 komada? 10000 komada? Koji format? Koja rezolucija? Koje akcije?

Citiraj:

I sad naravno ajd mi odgovori na ono pitanje koje sam ti postavio čist informativno.thx:beer:
Bolje performanse u Photoshopu ce ti prije donjeti vise RAM-a nego bilo koji RAID.

Mar 24.08.2006. 12:10

To je kad se nezna di ce se s lovom ;), stvarno su ti Bubba i Lesa dobro rekli, radije za tih 500kn kupi patike i ajde trcat malo okolo - cujem da oko Osijeka ima lijepog krajolika za rekreaciju.

domy_os 24.08.2006. 14:16

Lihto, evo reko sam ti osobno svoje mišljenje, dobio si mišljenje Bubbe i ostalih na forumu, red je da tih 500 kn zapiješ, a meni kupiš te ćevape više, što si obećao. :D

Crypt0 03.01.2007. 18:43

sata 2 kontroler
 
Ovako ide prica. Kupio sam sata 2 disac i sata 2 kontroler jer moja ploca abit an8 ima samo sata 1 kontroler.Podigao sam sistem ponovo windozi i sa f6 digao driver za taj kontroler. Zanima me dali trebam dizati i drivere koje imam na disketi od ploce za nf4 chip a tamo su 2 drivera jedan za raid a drugi za nf4 chip.hvala na pomoci: hello2 :

domy_os 03.01.2007. 20:17

Ne treba... Ali zašto si kupovao dodatni kontroler??? Čisto bacanje love jer ne vidim nikakvog smisla...

Mortal 03.01.2007. 22:33

Šta ima uopće za kupit taj kontroler? Šta se s time postiže?

Crypt0 03.01.2007. 22:35

Pa disc je sata2 a kontroler mi je na ploci sata 1 da mi radi u modu sata2 jer inace pise na discu ako je sata jedan kontroler da stavim jumper tako da moze raditi samo na sata 1.zato sam kupil sata 2 kontroler.

gorluk 04.01.2007. 00:50

Bacio si novac. Današnji diskovi ne mogu iskoristiti niti SATAI propusnost, a kamoli SATAII. Trebao si samo namjestiti jumper da ti disk radi u SATAI modu i gotovo. Nikave razlike u brzini, kvaliteti, stabilnosti, tišini, , mogućnostima, trajanju diska i sl. nećeš imati.

Trebao si prije kupovine pitati ili proguglati.

Crypt0 05.01.2007. 22:50

Vjerojatno si u pravu.A bili dics radio na sata kontroleru od ploce da ne stavim jumper za sata 1?

igorba 05.01.2007. 23:00

Ne. Staviš jumper i nema problema. A ovaj dodatni kontroler utopiš nekome tko uopće nema SATA na ploči.

Crypt0 05.01.2007. 23:04

Ok thx budem tako napravio.

^SuperUnknown^ 26.05.2007. 13:38

PCI-E x1 eSATA + SATA kontroler - koji, gdje?
 
Trebam dakle kontroler koji bi imao barem 1 externi SATA konektor i barem jos jedan unutarnji (nije toliko presudan). Morao bi se kacit na PCI-E 1x slot (jos jedini slobodan). Ako ima tko preporuka kojeg kontrolera, a da nije cifra od koje ti se zavrti. Znaci nesto do 200-ak, 300-ak max. kuna. Ne treba mi RAID mogucnost. Bilo bi super kada bi pasao i na PC i na Mac Pro (Intel). Vjerujem da pase bez obzira, ali barem da je certificiran da radi na Macu i na PC-u. Dakle, nesto poput ovog:

http://www.cwol.com/serial-ata/images/do-esata-pcie.jpghttp://fwdepot.com/thestore/images/eSATA_PCIe21.jpg

I da li ima kakve razlike izmedju eSATA i SATA kad se spaja externo Icybox kuciste koje na sebi ima obican SATA konektor? Moze li se koristiti obicni SATA kabel, mislim zbog ovog:

http://img524.imageshack.us/img524/4...ortsbp2.th.jpg

S druge strane bi mi trebao neki FireWire kontroler, pa ma zanima da li bi se dalo naci to tvoje u obliku jedne kartice?

Hvala :chears:

xgarbage2002 10.08.2007. 09:45

Gdje kupiti PCI SATA2 kontroler?
 
Znaci PCI na SATA2 kontroler trazim (ne PCIex)
gdje to naci?

ono sto sam nasao - cijene su cca 500 kn?! pa za to kupis novu plocu sa sata2 kontrolerom!!!


Hvala


Sva vremena su GMT +2. Sada je 07:55.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger